Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Pazının bilinmeyen yararları nelerdir? Pazı hangi marazlara uygun gelir?

Pazının bilinmeyen yararları nelerdir? Pazı hangi marazlara uygun gelir?

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pazının insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Manzara olarak ıspanakla karıştırılan pazının hem yemeği hem de salatası yapılır. Münhasıran yoğurtla birlikte tüketildiğinde sindirim illetlerini önleyen pazı merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet pazının bilinmeyen yararları nelerdir? Pazı hangi illetlere yeterli gelir? Haberin detayında pazı hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

Ispanakgiller ailesine ilişkin olan pazı çok besleyici bir sebzedir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sisteminin fonksiyonlarını artırır. Büyük yaprakları olan pazı acilen çabucak her toprakta rahatlıkla yetişebilir. Tam bir kalsiyum deposu olan pazı, kemik gelişimine büyük ek sağlar. Eski çağlardan beri tüketilen pazı hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilir. Memleketimizde sıklıkla sarması yapılan pazı yoğurtla birlikte tüketildiğinde sağladığı yararlar artar. Günümüzde artan illetlere adeta doğal ilaç olan pazıyı bilirkişiler en az haftada bir kere tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

100 GRAMLIK PAZININ BESİN PAHALARI

Kalori // 30

Lif // 2 gram

Protein // 2 gram

Yağ // 0.2 gram

C vitamini // 30 miligram 

Potasyum // 250 miligram

Kalsiyum // 120 miligram

Demir // 4 miligram 

PAZININ BİLİNMEYEN YARARLARI NELERDİR?

– Asrî çağ illetlerinden biri olan parkinson ve alzheimer dimağ rahatsızlıkları için yararlı bir besindir. Beyefendisinin muhtaçlığı olan proteini sağlar. Başkaca hafızayı güçlendirir.

– Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta sık sık hasar alan hudut sistemindeki hücrelerin işlevselliğini artırır. Yorgunluk, gerilim ve depresyon üzere illetleri handikaplar. 

– Pazı en çokça sindirim sistemine yarar sağlar. Yoğurtla birlikte tüketildiğinde sindirim organlarındaki baterileri azaltır. Bağırsakların daha sağlıklı çalışması için gerekli olan bağırsak florasını korur. Yemeklerden sonra sık yaşanan hazımsızlığa uygun gelir. Mide duvarını güçlendirerek öğütülme sürecine destek verir.

– Yapılan araştırmalarda pazının kandaki şeker seviyesini dengelediği tespit edilmiştir. Mütehassıslara nazaran doğal şeker ilacı olan pazı kan şekerini dengeleyen siringik asit içerir. Bu sayede diyabet riskini azaltır.

– Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu üzere pazıda güçlü bir antikonasorejendir. Münhasıran kolon kanserini önleyen pazı, hücrelerin mutasyona uğramasını köstekler.

– Alternatif tıpta kaynatılan pazı yaprakları basur göğüslerinin üzerine konularak şiddeti azaltılmaya çalışılır. Bunun yanı sıra kemik ve kas ağrılarında da kaynatılan pazı yaprakları yere sarılıp üzerine streç sinema geçilerek bir saat dinlenilmesi tavsiye edilir.

– Saç dökülmesindeki en büyük etken, saç köklerinde azalan biyotin unsurudur. Pazı bu unsur bakımından hayli zengindir. Hem yemek olarak tüketildiğinde saç dökülmesini önler. Hem de kaynatılıp lapa haline gelen pazı yapraklarını zeytin yağı ile ezip içine bal ekleyerek saç diplerine sürüldüğün de de saçların parlaklığını canlılığını artırır. Dökülmenin de önüne makbul. 

– Beğenilmeyen kolesterolü düzenlediğinden kalp ve damar hastalıklarına da yeterli gelir. Ayrıyeten çok likit olan kanın pıhtılaşmasını destekler. Morarma ve kanamaların önüne makbul. Eski çağlarda mahsusen Uzakdoğu memleketlerinde savaş sırasında yaralı erlerin yaralarının çabuk güzelleşmesi için sık sık kullanılırdı. 

Yorum Ekle