Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Siyah pirincin yararları nelerdir? Siyah pirincin öbür isimi nedir? Siyah pirinç nasıl tüketilir?

Siyah pirincin yararları nelerdir? Siyah pirincin öbür isimi nedir? Siyah pirinç nasıl tüketilir?

Çin mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan siyah pirinç, günümüzde tüm yerkürede yaygın bir biçimde tüketilmeye başladı. Nedeni ise içerdiği magnezyum ve lif orantısıdır. Hem vücudun gücünü yükseltiyor hem de vadeli tokluk sağlıyor. Bu özelliği sayesinde tanınan olan siyah pirince bazen mor ya da yasak pirinçte diyorlar. Evet Siyah pirincin yararları nelerdir? Siyah pirinç nasıl tüketilir? Sizler için siyah pirinç hakkında bilinmesi gerekenleri haberin detayına ekledik.

Antioksidan beyaz pirince orantıyla 30 kat daha çokça tesirli olan siyah pirinç, kökeni Endonezya’ya dayanıyor. Fenolik unsuru bakımından tabiatta en varlıklı besinler arasında bölge alan siyah pirinci, mütehassıslar tertipli tüketilmesi konusunda tekliflerde bulunuyor. Beyaz pirince orantıyla daha çokça vitamin ve minerale sahip olan bu besin yerkürenin en pahalı pirinç çeşitlerinden biridir. Besinlerde nadiren bulunan ve vücut sıhhati için inanılmaz yararı olan antosiyanın unsuru bakımından zengindir. Büsbütün siyah olmadığından kimi yörelerde mor pirinç olarak makbul. Çin mutfağında klasik yemekler arasında olan püresi, keki, ekmeği ve eriştesi yapılır. Tayland da ise siyah pirinçle epey lezzetli tatlılar yapılır. Burada ise pirince yasak pirinç denir. En çok üreten ve tüketen devlet Çin’dir. Lif orantısı yüksek olduğundan hem mühlet tokluk sağlar hem de vücudun güç nispetini yükseltir. Esmer, yasemin, kırık, kahve ve beyaz pirincin çeşididir. 

SİYAH PİRİNCİN YARARLARI NELERDİR? 

Lif varlıklı olan bu besin sindirimi kolaylaştırarak kilo almanızı ketler. Birebir vakitte metabolizmayı dengeleyerek mide rahatsızlıklarına yakalanma nispetini azaltır.

Magnezyum da beyaz pirince orantıyla varlıklı olan siyah pirinç; kemik, diş ve kas gelişiminde olumlu tesir sağlar. Bir kese siyah pirinç vücudun günlük muhtaçlığı olan enerjiyi seviyesini 2 kat daha çokça artırıyor. 

Antioksidan bakımından varlıklı olduğunu belirtilen bu besin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserli hücrelere karşı vücutta kalkan oluşturur. Ayrıyeten yapılan araştırmalarda içerdiği güçlü antioksidan vücutta bulunan yaşlılık hücrelerini yok ederek genç hücrelerin sayısını artırdığı ortaya çıkmıştır. Bu sayede yaşlanma aykırısı olduğu ispatlanmıştır.

Şeker orantısı az olan siyah pirinci eksperler münhasıran diyabet hastalarının tüketmesi gerektiğini vurguluyor.

Rengini antioksidan, sianidin, 3-0 betda glukositten alan siyah pirincin genetiği ile oynanmamış tabiatta resen olan bir pirinçtir. 

Hücrelerin DNA’larını koruyarak kanser marazların önüne makbul.

Şeker nispeti nispeten düşük olduğundan şeker hastaları için ülkü bir besindir.

Kandaki kolesterol seviyesini istikrarlar. Damar tıkanıklığı ve kalp bunalımı risklerini azaltır. 

SİYAH PİRİNÇ NASIL TÜKETİLİR?

En yaygın tüketilme biçimi tıpkı beyaz pirinç üzere haşlanmasıdır. Bir tabak siyah pirinç yemeği için;

Bir çay bardağı siyah pirinç

1/5 su bardağı sıcak su / tavuk suyu

Bir tatlı kaşığı tereyağı

Çay kaşığı ucu kadar tuz

Pirinçleri yeterlice yıkayın yarım saat boyunca su da bekletin. Bir küçük tencereye yağı ekleyip pirinçleri sudan süzüp içine koyun ve kavurun. Pirinçler tam kavrulduktan sonra üzerine tavuk suyunu ve tuzu ekleyip karıştırın kapağını kapatıp kısık ateşte suyu kurutmasını bekleyin. 

Yorum Ekle