Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Pazının bilinmeyen faydaları! Pazı hangi marazlara yeterli gelir?

Pazının bilinmeyen faydaları! Pazı hangi marazlara yeterli gelir?

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan pazının insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Imaj olarak ıspanakla karıştırılan pazının hem yemeği hem de salatası yapılır. Mahsusen yoğurtla bir arada tüketildiğinde sindirim marazlarını önleyen pazı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Pazı hangi illetlere uygun gelir?

Ispanakgiller ailesine ilişkin olan pazı çok besleyici bir sebzedir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde sindirim sisteminin fonksiyonlarını artırır. Büyük yaprakları olan pazı çabucak derhal her toprakta rahatlıkla yetişebilir. Tam bir kalsiyum deposu olan pazı, kemik gelişimine büyük ek sağlar. Eski çağlardan beri tüketilen pazı hem çiğ hem de pişirilerek tüketilebilir. Devletimizde sıklıkla sarması yapılan pazı yoğurtla bir arada tüketildiğinde sağladığı yararlar artar. Günümüzde artan marazlara adeta doğal ilaç olan pazıyı bilirkişiler en az haftada bir sefer tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Karadeniz de mütemadi tüketilen pazı, haddinden fazla tüketildiğinde ise olumsuz sindirim dertlerine neden olabilir. Tıpkı üzere pazı da romatizmal ve kemik hastalıklarına uygun gelir. Münhasıran diz ağrısı olanlar için pazı inanılmaz bir besindir. 

100 GRAMLIK PAZININ BESİN KIYMETLERI

Kalori // 30

Lif // 2 gram

Protein // 2 gram

Yağ // 0.2 gram

C vitamini // 30 miligram 

Potasyum // 250 miligram

Kalsiyum // 120 miligram

Demir // 4 miligram 

PAZININ BİLİNMEYEN FAYDALARI! PAZI HANGİ ILLETLERE DÜZGÜN GELİR?

– Asrî çağ illetlerinden biri olan parkinson ve alzheimer dimağ rahatsızlıkları için yararlı bir besindir. Beyefendisinin gereksinimi olan proteini sağlar. Ayrıyeten hafızayı güçlendirir.

– Çeşitli sebeplerden dolayı vücutta sık sık hasar alan hudut sistemindeki hücrelerin işlevselliğini artırır. Yorgunluk, gerilim ve depresyon üzere illetleri maniler. 

– Pazı en çokça sindirim sistemine yarar sağlar. Yoğurtla birlikte tüketildiğinde sindirim organlarındaki baterileri azaltır. Bağırsakların daha sağlıklı çalışması için gerekli olan bağırsak florasını korur. Yemeklerden sonra sık yaşanan hazımsızlığa yeterli gelir. Mide duvarını güçlendirerek öğütülme sürecine destek verir.

– Yapılan araştırmalarda pazının kandaki şeker seviyesini dengelediği tespit edilmiştir. Eksperlere nazaran doğal şeker ilacı olan pazı kan şekerini dengeleyen siringik asit içerir. Bu sayede diyabet riskini azaltır.

– Tüm yeşil yapraklı sebzelerde olduğu üzere pazıda güçlü bir antikonasorejendir. Mahsusen kolon kanserini önleyen pazı, hücrelerin mutasyona uğramasını pürüzler.

– Alternatif tıpta kaynatılan pazı yaprakları basur göğüslerinin üzerine konularak şiddeti azaltılmaya çalışılır. Bunun yanı sıra kemik ve kas ağrılarında da kaynatılan pazı yaprakları kesime sarılıp üzerine streç sinema geçilerek bir saat dinlenilmesi tavsiye edilir.

– Saç dökülmesindeki en büyük etken, saç köklerinde azalan biyotin unsurudur. Pazı bu husus bakımından nispeten zengindir. Hem yemek olarak tüketildiğinde saç dökülmesini önler. Hem de kaynatılıp lapa haline gelen pazı yapraklarını zeytin yağı ile ezip içine bal ekleyerek saç diplerine sürüldüğün de de saçların parlaklığını canlılığını artırır. Dökülmenin de önüne makbul. 

– Beğenilmeyen kolesterolü düzenlediğinden kalp ve damar hastalıklarına da güzel gelir. Başkaca çok likit olan kanın pıhtılaşmasını destekler. Morarma ve kanamaların önüne makbul. Eski çağlarda mahsusen Uzakdoğu devletlerinde savaş sırasında yaralı erlerin yaralarının çabuk uygunlaşması için sık sık kullanılırdı. 

PAZININ ZARARI VAR MIDIR?

Toprağa nispeten yakın olan pazı tüksek ölçüde meral içerir. Bu yüzden güzelce yıkanarak tüketilmesi tavsiye edilir. Aksi halde toksin tesiri olan pazı, yan tesir göstererek vücuttaki metal nispetini artırır. Besin zehirlenmesi başta olmak üzere birçok sindirim illetini da beraberinde getirir. 

Yorum Ekle