Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Reyhan bitkisinin yararları nelerdir? Tertipli reyhan suyu tüketirseniz…

Reyhan bitkisinin yararları nelerdir? Tertipli reyhan suyu tüketirseniz…

Osmanlı’dan günümüze kadar gelen reyhan tüketiminin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Güçlü bir mikrop söktürücü olan reyhan fesleğen ile tıpkı aileden geldiğinden ötürü iki bitki daima karıştırılıyor. Evet reyhan bitkisinin yararları nelerdir? Kuru yahut taze biçimde tüketilen reyhan hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Ilmî ismi “ocimum basilicum” olan reyhan fesleğen ile birebir aileye aittir. Osmanlı Saraylarının vazgeçilmez şerbetlerinin ham unsurudur. Antibakteriyel özelliği olan reyhan vücudu temizlemede epeyce tesirlidir. Osmanlı Devletinde yalnızca şerbet olarak tüketilmezdi. Birebir hengamda saray sultanlarının cilt hoşluğu için kullanırdı. Ayrıyeten alternatif tıp eksperleri şifa niyetine de kullanılan doğal ilaçtır. Ruhsal hastalıklarda sakinleştirici olarak kullanılan reyhan, içeriğinde omega-3 kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir üzere hususlar bakımından hayli zengindir. Had ve sistemini yeniler. Ayrıyeten reyhan, bahçelerde ve pencere önlerine konulduğunda yaz aylarında böcek ve sivrisinek üzere hayvanların meskene girmesini önler. Güçlü kokusu sayesinde münhasıran örümceklerin güvelenmesinin önüne makbul. Güçlü bir toksin atıcı olduğundan günümüzde zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği besinler arasında yan alır. Bunun birebir sıra boğazı iltihaptan arındırarak virüslerin akciğerlere inmeden vücuttan atılmasını sağlar. 

REYHANIN YARARLARI NELERDİR?

Bağışıklık sistemindeki hücreleri güçlendirir. Bu sayede marazlara karşı vücudun direncini artırır. Bunun yanı sıra aniden yükselen vücut ısısını dengeleyerek hücrelerin sıcaklıktan etkilenmesinin önüne makbul. Aksi taktirde yüksek sıcaktan etkilenen hücreler bağışıklığın zayıflamasına ve önemli illetlere taban hazırlar.

Mevsim geçişlerinde kuluçka periyotları biten ve üst teneffüs yolları hastalıklarına davetiye çıkaran virüslerin tesirini azaltır. 

Istenilmeyen kolesterol seviyesini düşürerek damarların tıkanmasının önüne makbul. Bu sayede kalp sıhhatini korur. Ayrıyeten kan basıncını dengeleyerek inme ve felç üzere marazların yaşanmasını önler.

Vücudun likit gereksinimini karşılayan reyhan, böbrek üstü bezlerin çalışmasını destekler. Bu sayede böbreklerin fonksiyonlarını artırır. Oluşma ihtimali olan taş ve kumun önüne makbul. 

Ağız ve diş bakımında da yararı olan reyhan tükürük bezlerinde biriken besin atıklarını gidererek ağız kokusunu önler. Diş etlerini güçlendirerek sağlam bir düş kökü sağlar.

Kaynatılıp suyu tonik olarak kullanılabilir. Osmanlı sarayındaki sultanlarının sıklık sırlarından biride reyhandır. Tıpkı hengamda taze reyhan zeytin yağı ile ezilip cilde sürülür. Bu maske gözeneklerin daha süratli kapanmasını destekler.

Yemek sonrası yaşanan şişkinlik yahut hazımsızlık üzere sıkıntılarını önler. Mide asidini düzenler. Çiğ olarak tüketildiğinde mide duvarının güçlenmesini sağlar.

Vücutta biriken ödemi kolay kolay atar. Eklem ve kasları güçlendirir. Vücutta iltihap birikiminin önüne makbul. 

Diyabete bağlı gelişen komplikasyonları azaltır. 

Dikkat eksikliğini giderir. Dimağ fonksiyonlarının performansını artırır. İçerdiği omega-3 yağ asidi yüzde 48 barındırır. Bu yağ beyefendisinin daha düzgün çalışmasını destekler. İbrahim Saraçoğlu çiğneyerek tüketilmesini tavsiye eder. 

NIZAMLI REYHAN SUYU TÜKETİRSENİZ…

İbrahim Saraçoğlu, eski kişilerin daha dinç olmasının nedenleri arasında reyhan suyunun kıymetini vurguluyor. Reyhan suyu mikrop öldürücü özelliği sayesinde vücuttaki mantarlı hücreleri atar. Bağırsak florasını düzenler. Teneffüsün işlevselliğini artırır. Bronşları temizler. C vitamini bakımından varlıklı olan reyhan kandaki şekeri düzenler. Yatıştırıcı özelliği sayesinde depresyon ve gerilim üzere illetlere doğal ilaçtır. Vücuttaki radyasyonu temizleyerek oksijeni istikrarlar.

Yorum Ekle