Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Narın yararları nelerdir? Nar kabuklarının faydası! Tertipli nar suyu içerseniz…

Narın yararları nelerdir? Nar kabuklarının faydası! Tertipli nar suyu içerseniz…

Domates ve çilekten sonra tabiatta bulunan en güçlü antioksidan olan nar, enfeksiyonu önler. Ayrıyeten hudut hücrelerini yenileyerek hafızayı güçlendirir ve konsantreyi artırır. Yüzyıllardır şifa maksatlı tüketilen nar hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Mütehassıslar mahsusen suyunun güçlü bir doğal ilaç olduğunu vurguluyor. Pekala Narın yararları nelerdir?

Tanelerden oluşan narın besin kıymetlerinin yüksek olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. B vitaminlerinin çabucak hemen hepsinin bulunduğu bu şifa deposu birebir devranda düzgün bir antioksidandır. Uzun müddet tok tutan ve zayıflamaya yardımcı olan lif bakımından da varlıklı olan bu meyvenin 1 su bardağı kadarı yaklaşık 7 gram life denk gelir. 2012 yılında yapılan bir araştırmadan obezite riskini azaltan meyveler arasında birinci sırada konumunu alan narın içerdiği antioksidan ve polifenollerin vücuttaki ziyade yağları yaktığı ortaya çıkmıştır. Günlük kalori nispetini istikrarda tutan nar, şişmanlıkla savaşırken birebir devirde vücudun kuvvetini de yükselttiği gözlemlenmiştir. Kınagiller ailesine ilişkin olan ağaçta yetişen nar, hafif ekşi tadı ve beğenilen kokusu ile etkileyen bir meyvedir. Kuraklığa karşı dayanıklı olan nar, Akdeniz iklimine elverişlidir. Bol sulu yanlarda ağaçları çabuk çürür. İran topraklarında yetişen nar, Afganistan’dan Himalaya’ya kadar uzanır. 18. yüzyıllarda acilen derhal tüm yerkürede hem ticareti hem yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Alternatif tıpta doğal antioksidan olarak kullanılan nar, memleketimizde Osmanlı Saray mutfaklarında et yemeklerini harmanlamada ayrıyeten Sultanların cilt bakımında sıklıkla kullanılırdı. Münhasıran suyu çıkartılarak tüketilen narın kabukları ve içeriğindeki zarda kaynatılıp içerisinde zeytin yağı konulup ezilir. Bu karışım krem kıvamına getirilerek egzamalı ve kuru ciltlerde doğal ilaç olarak sürülebilir. 

NAR KABUĞU YARARLI MIDIR?

Yapılan araştırmalarda nar kabuğunun göğüs kanserinin ilerlemesini durdurduğu ortaya çıkarıldı. Mahsusen suyu tüketilmesi tercih edilen narın kabuklarının da inanılmaz yararları vardır. Narın içeriğinde olduğu kadar kabuklarında da flovanoid, vitamin, polifenol, antosiyanin ve tanin hususları bulunur. Bilirkişiler hiç kullanılmadan çöpe atılan nar kabuklarının kandaki bed kolesterolü azaltmada tesirli bir besin olduğunu vurguluyor. Sıhhatsiz beslenme ve hareketsiz ömrün artırdığı kanser illetleri için vücudun bağışıklığının güçlendirilmesi gerekir. Nar kabukları da kaynatılıp suyu tüketildiğinde vücuttaki tüm tümörlü hücreleri düzgünleştirir. 

NARIN YARARLARI NELERDİR? HANGİ ILLETLERE YETERLI GELİR?

Kandaki oksitlenmeyi önleyen nar, kan yapıcı hücreleri artırarak, ve damar sıhhatini korur ayrıyeten kansızlığı önler. 

Antioksidanlar sayesinde vücuda giren enfeksiyon hücrelerini azaltarak dirençli hücrelerin sayısını çoğaltır. Grip ve üst teneffüs yolları marazlarının yaşanma riskini azaltır. 

Kandaki trombosit hücrelerini yenileyen bu besin ödem üzere rahatsızlıkları engellediğinden romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Yaşlılığa bağlı gelişen kas ağrılarını da böylelikle önlemiş olur.

Tansiyonu dengelediğinden kansızlığa bağlı gelişme ihtimali olan bayılmaları da azaltır. 

Yapılan araştırmalarda nar suyunun vücuttaki tüm toksinleri idrar yolu temizlediği tespit edilmiştir. 

Nar tanelerinin üzerine tuz döküp tükettiğinizde ise damar tıkanıklığı riskini yüzde 70 azaltmış olursunuz.

Narın hem suyu hem taneleri hem de kabukları inanılmaz yararlı bir besindir. Eksperler nar kabuklarından elde edilen su ile cilt yıkandığında tonik tesirine neden olduğunu vurguluyor. Cilde ölmüş deriyi yenileyerek akne ve sivilce oluşumunu azalttığı tespit edilmiştir.

NIZAMLI NAR SUYU TÜKETİRSENİZ NE OLUR?

Güçlü bir antioksidan olduğundan kanserli hücrelerin oluşumunu önler.

Mahsusen kış aylarında artan virüslerin vücuda olan tesirlerini azaltır.

Mide ve bağırsakları temizleyerek parazitle ve besin atıklarını vücuttan atar.

Gelişim çağında çocuklarda ve gebe hatunlarda değişen hücrelerin sıhhatle gelişmesini destekler.

Vücudun yağ yakımını hızlandırarak orantısını düşürür. İdrar yolu ile atmasına yardımcı olur. Sistemli tüketildiğinde bölgesel zayıflamayı destekler.

Böbrek ve mesanede taş kum oluşmasını handikaplar.

Çocuklarda daha sık görülen iştahsızlık illeti için mütehassısların tüketilmesini tavsiye ettiği doğal ilaçların başında gelir. 

Doğal kozmetiklerde kullanılır. Cilt hücrelerini yeniler. Çevresel zararlı faktörlerin tesirlerini azaltır. 

Yorum Ekle