Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
OPPO Reno2 Z  incelemesi  OPPO Reno2 Z İnceleme

OPPO Reno2 Z incelemesi OPPO Reno2 Z İnceleme

  • Materyal kalitesi ve personellik
  • Şık tasarım
  • Eksiksiz OLED ekran
  • Başarılı pil ömrü
  • MicroSD kart desteği
  • 3.5 mm kulaklık girişi
  • NFC, 802.11ac Wi-Fi, BT 5.0
Özetle

Sonuç olarak OPPO, Reno2 Z modeliyle de ortaya pek başarılı bir sonuç çıkartmış akıllıcası. Orta segmentte âlâ bir telefon sahibi olmak isteyen ve premium çizgide bir model arayanlar, Reno2 Z’den keyif alacaklardır kanaatindeyiz.  Peki, Reno2 Z’nin fiyatı ne kadar? Şu an Reno2 Z’yi piyasada 3059 TL fiyatla bulabiliyorsunuz ki, bu da Reno2 Z’nin özellikleri dahilinde sınıfı için çok rekabetçi olmasını sağlıyor.

Kimler Almalı

3000 TL fiyat çizgisinde premium seviyede tasarım ve başarılı performans arayan kullanıcılar OPPO Reno2 Z modelini tercih edebilirler.

Son devrin flaş telefon markası OPPO’nun flaş modeli Reno2 Z’yi inceledik!

OPPO, kısa mühlet içinde birbiri gerisine yeni modeller tanıtarak devletimizde de dikkatleri üzerine çeken son periyodun flaş telefon markası oldu. Türkiye pazarına sırasıyla RX17 PRO, RX17 NEO, AX7,  Reno10X, Reno Z, A9 2020, A5 2020, Reno2 ve Reno2 Z modelleriyle giriş yapan ve bununla birlikte kullanıcılara çok sayıda seçeneği kısa müddet içinde sunan OPPO, elbette yeni eserleriyle ofisimize de konuk oluyor. Daha evvel sırasıyla öbür modelleri incelemiştik. Artık ise yeni flaş telefonu Reno2 Z modelini değerlendireceğiz. Bakalım Reno2 Z özellikleri neler, fiyatı ne kadar ve bize neler sunuyor?

Kaliteli Personellik, Premium Tasarım

OPPO Reno2 Z, OPPO’nun öteki modelleri üzere nispeten ince bir personellik ve kaliteli gereç ile geliştirilen bir telefon olmuş. Her ne kadar bu model orta segmentin bir üyesi olsa da, açıkçası verdiği his premium seviyede, üst segment bir amiral gemisi statüsünde diyebiliriz.

Art yüzde cam yüzey kullanan ve telefonu 2 farklı renk seçeneğiyle kullanıcılara sunan OPPO, Gök Beyazı ve Gece Mavisi kaplaması ise hoş bir görünüme imza atmış. Daha çok sade bir tasarım isteyen kullanıcılar elimizdeki Gök Beyazı renkli modelini tercih edeceklerdir kanaatindeyiz. Gece Mavisi modeli ise, gradyan dizaynıyla işlenmiş bir model. O modelin dış kaplaması ışığa nazaran renk değiştiriyor ve dikkat cazip bir görünüm elde ediyor.

Reno2 Z, kenarlara akıllıca kavisli hatlarıyla ele oturan yapısıyla tasarrufu rahat bir telefon. Kenar çerçeveleri metalik yapıda, ön ve art yüzeyler de Corning Gorilla Glass 5 ile himayeli. Bu sayede dayanıklı bir model olan telefon, ekranında halihazırda sağlam bir müdafaa sineması de bulunduruyor. Ayrıyeten telefonun kutu içeriğinde deri görünümlü bir kılıfın nokta aldığını da söyleyelim. Öte yandan tekrar kutu içinde 20W’lık şarj adaptörünü ve telefonun şık kulak içi kulaklıklarını da bulabiliyorsunuz.

Reno2 Z’nin muhitine baktığımızda sağ tarafta güç butonunu, sol tarafta ise ses butonlarını görüyoruz. Tekrar sağ kenarda telefonun SIM kart ve microSD kart çekmecesi bölge alıyor. Alt kısımda ise 3.5 mm kulaklık girişi, USB-C portu ve hoparlör mazgalı yan yana bulunuyor. Ekranın üstünde ise Reno2 Z’nin dikkat alımlı pop-up kamerası önümüze çıkıyor.

Bokeh Efektli Pop-up Kamera

Daha evvelki Reno modellerinden de aşina olduğumuz üzere Reno2 Z’nin de üst tarafında kapalı bir pop-up kamera mahal alıyor. Kamerayı bu biçimde kullanarak ekranı bir delik yahut çentik meydanıyla meşgul etmemeyi tercih eden OPPO, pop-up kamerayı hayli hoş işlemiş. 16 MP çözünürlüğünde selfie fotoğraflar çekebilen ön kamera, başkaca fotoğraf yahut görüntü çekerken gerçek devirli bokeh efekti de uygulayabiliyor. Böylelikle selfie fotoğraflarınızda yahut görüntülerinizde muhitinizi bulanıklaştırarak kendinizi ön plana çıkartabiliyorsunuz.

Motorize yapısıyla yuvasından epeyce süratli çıkarak hazır hale gelen pop-up kamera, etrafındaki RGB ışık efektleriyle de farklılık kazanıyor. Telefonun Ek Ayarlar menüsünden Kamera Açılma Efektleri kısmından ışık efektlerinin rengini istediğiniz üzere değiştirebiliyorsunuz. Kamera dışarı çıkarken yahut tekrar bölgesine girerken bu ışık yanıp sönüyor. Ayrıyeten bu RGB LED‘ler zamanlamalı selfie fotoğrafları çekerken de size geri sayım efektinde bulunuyor.

Pop-up kamerası ise hoş fotoğraflar çeken Reno2 Z, ayrıyeten tekrar daha evvelki modellerde de mahal aldığı üzere düşmeye karşı da muhafazalı yapıda. Şayet ön kamera açıkken telefonunuz elinizden düşerse, pop-up kamera otomatik olarak kapanabiliyor.

Eksiksiz AMOLED Ekran

Evet, Reno2 Z’yi tasarım ve pop-up kamerasıyla tanıdığımıza nazaran artık ekran ve altındaki özelliklerden bahsetmeye başlayabiliriz.

Reno2 Z’nin ekranı 6.53 inç büyüklüğünde. Böylelikle büyük bir imaj yeri sunan telefon, ince kenar çerçevelerinin kullanılmış olmasıyla da bu sahası arttırıyor. Böylelikle ekran – gövde orantısıyla yüzde 91.1’lik bir imaj meydanı sunan Reno2 Z, sağladığı manzarayla de beğendiğimiz bir model oldu. Ekranda AMOLED panelin kullanılmış olması büyük avantaj. Ayrıyeten çözünürlük seviyesi de epey yüksek: Tam 1080×2340 piksel çözünürlüğünde. Bu ikisi bir araya geldiğinde ortaya hakikaten de muazzam bir imaj çıkıyor ki Reno2 Z’de de bunu görebiliyorsunuz. Ekran parlaklığı olsun, renklerin doygunluğu ve derinliği olsun pek başarılı bir ekrana sahip Reno2 Z. AMOLED panelden dolayı derin siyahlar ve yüksek kontrastıyla da şık imaj üreten telefon, 19.5:9 imaj en – uzunluk orantısına sahip olmasıyla da bilhassa sinema izlerken yahut oyun oynarken yatay konumda keyif almanızı sağlayacak.

OPPO, bu modelinde de parmak izi okuyucusunu ekranın altına entegre olarak yerleştirmiş. Noktası itibariyle erişebilirliği kolay olan sensör, telefonu tutuşunuza nazaran tam başparmağın altına yerleşiyor ve süratli formda kilidi açıyor. Ekran örtük olduğu durumlarda da telefonu elinize aldığınızda acilen ışığı yanarak noktasını malûm eden sensör, böylelikle güvenliğin yanı sıra tasarruf kolaylığı da sağlıyor.

Elbette Reno2 Z’de ayrıyeten bir yüz tanıma metodu da mekan alıyor. OPPO, bu özelliği de ekranın çabucak üzerindeki pop-up kameraya atamış. Kilidi yüz tanıma ile açmak istediğinizde kamera mekanından çıkıyor ve seri formda tanılama yapabiliyor.

Güçlü Performans

Reno2 Z, orta sınıfın güçlü telefonlarından biri oluyor. Çünkü Reno2 Z’de tam 8 GB RAM mekan alırken, 8 çekirdekli işlemci de telefonun kalbinde taraf alıyor. Daha yüksek sürece verimliliği ve daha az pil tüketimi sağlayan NPU teknolojisinin de kullanıldığı telefonda, bu teknolojiden hem cihazın umum performansında, hem fotoğraf çekimlerinde faydalanılıyor. Buna az sonra Reno2 Z’nin kamera yeteneklerinden bahsederken değineceğiz.

Helio P90 olarak da bilinen MediaTek MT6779 işlemciden güç sağlayan Reno2 Z, 12 nm fabrikasyon sürecine sahip bu işlemci ile sınıfına münasebetli performans gösteren bir telefon oluyor. Ortalamanın üzerinde performans sağlayan Reno2 Z, işlemcisinde 2 performans odaklı 2.2 GHz frekanslı Cortex-A75 ve 6 verimlilik odaklı 2.0 GHz frekanslı Cortex-A55 çekirdekten güç sağlıyor. Telefonun verimlilik odaklı Cortex-A55 çekirdeklerinin 1.8 GHz üzere alışılmışın bilakis 2.0 GHz frekansında çalışmasının performansa ek güç getirdiğinden de bahsetmek lazım.

Reno2 Z, günlük tasarruf performansıyla pek akıcı bir deneyim sunuyor. Ekranlar arası geçişlerde yahut tatbikler arasında dolaşırken tempo düşürmeyen telefon, seri tasarrufa ayak uydurabiliyor. Öte yandan oyun performansıyla da oyuncuların ilgisini çekebilecek bir model oluyor Reno2 Z. Çünkü telefonda bir Oyun Sahası mevcut. Telefona yüklediğiniz tüm oyunlar bu ortama yerleşiyor ve bu sayede onları ekranlar arasında aramak zorunda kalmıyorsunuz. Elbette Oyun Sahası’nın tek esprisi bu değil; bu alan içinden telefonun çalışma performansını da ayarlayabiliyorsunuz. Şayet yüksek güç gerektiren oyunlar oynayacaksanız Rekabetçi Mod‘u, daha yalın pratikler çalıştıracaksanız ise Istikrarlı Mod‘u belirleyebiliyorsunuz.

Bu arada Reno2 Z’de HD grafik ayarlarında PUBG oynadığımızı ve akıcı bir halde performans sağladığımızı da söyleyelim.

Başkaca telefon geniş bir kapasiteyle geliyor. Elimizdeki model 128 GB. Böylelikle çok sayıda oyun ve uygulamayı kolay kolay yükleyebilirsiniz. Nokta dert etmenize gerek yok. Çünkü telefonun microSD kart desteği de bulunuyor. Böylelikle hafızayı ek olarak 256 GB daha genişletebiliyorsunuz.

Android 9 ve ColorOS 6.1 İşletim Sistemi

Reno 2Z, Android 9 işletim sistemiyle geliyor, fakat Android 10 güncellemesi alacak modellerden biri oluyor. Yakında bu telefon da Android 10 işletim sistemine dahil olacak. Öte yandan telefonda arayüz olarak OPPO’nun daha evvel de bahsettiğimiz ColorOS yazılınını görüyoruz.

ColorOS 6.1 arayüzünü kullanan Reno 2Z, yeni görsel dizaynıyla çok hoş görünürken, sade tasarlanmış yapısıyla da hayli işlevsel. Aradığınız ayarlara basitçe ulaşabiliyor, temel Android fonksiyonlarına getirdiği ek ayarlarla daha sezgisel bir tasarruf sağlayabiliyor.

Mesela ekranı sağa çektiğinizde önünüze çıkan Asistan ekranı yoluyla sık kullandığınız favori pratiklerinizi, sık kullandıklarınızı tek bir ekran içinde bir aradya toplayabiliyorsunuz. Öte yandan bildirim çubuğu üzerinden alıcağınız bildirimleri sıralayabiliyor ve kıymetsiz bildirimleri kapatabiliyorsunuz. Yahut yeniden sezgisel navigasyon tuşları ile kolaylıkla pratikler arasında dolaşabiliyorsunuz. İşletim sistemi içinde daha pek çok keşfedilecek detay var; bunlar arasında tema seçenekleri ve pratikleri ekranlar arasında toplu taşıma özellikleri üzere hoş ipuçları da nokta alıyor.

Başarılı Pil Ömrü

Reno2 Z, geniş bir batarya kapasitesine sahip. 4000 mAh kapasitesindeki piliyle rahat tam gün pil performansı gösterebilen Reno2 Z, böylelikle güçlü pil performansı isteyen kullanıcılar tarafından beğenilecektir kanaatindeyiz.

Yaptığımız PCMark batarya testine nazaran 12 saati deviren Reno2 Z, günlük pratik tasarrufta da hakkını verdi. Ağır tasarruflarda da telefonda mahal alan NPU sayesinde güç idaresi yönetimini uygun yapabilen telefon, şayet istikrarlı halde kullanırsanız 2. günü de rahat çıkartabiliyor. Bu manada telefonun pil performansını nispeten beğendik. Şayet sık oyun oynamayı seviyorsanız, Reno2 Z ile 8 saat aralıksız oyun oynayabilir; görüntü izlemeyi seviyorsanız ise, 13 saat aralıksız görüntü izleyebilirsiniz.

Öte yandan bilindiği üzere OPPO, telefonlarında VOOC teknolojisini kullanıyor. VOOC 3.0 süratli şarj özelliğine mekan verdiği Reno2 Z, 30 dakika müddette bataryanın yüzde 51‘ini şarj edebiliyor. Bu da nitekim muazzam bir rakam akıllıcası.

Reno2 Z’nin Kamera Yetenekleri Nasıl?

Artık bilindiği üzere akıllı telefonlarda trend çoklu kamera sistemlerini içeriyor. Reno2 Z de bu trende münasip olarak 4 kameralı akıllı telefonlardan biri oluyor. 48 MP ana kameranın yanında 3 ek kamera daha konumlandıran OPPO, telefonda her bir kamera ile farklı bir işlevi yanına getiriyor.

Reno2 Z’nin art yüzünde çizgi halinde serili duran lenslerin çabucak üzerinde, gayrı Reno modelinde de karşılaştığımız üzere O-Dot noktasını görüyoruz. Telefonun art paneline yerleştirilmiş bu küçük kabartmalı noktacık, lensleri yüzeyle direkt temas etmekten korumak için burada taraf alıyor. Böylelikle telefonu masaya koyduğunuzda, lenslerin çizilmeyeceğinden emin olabiliyorsunuz.

Geride mekan alan kameralardan ana kamera Sony IMX586 sensöre sahip. Bu kamera 48 MP ölçüsünde fotoğraflar çekebiliyor ve 4K görüntü kaydı yapabiliyor. f/1.7 diyaframlı ve 26 mm’lik lens, geniş açılı fotoğraflar çekebilirken, ayırca faz algımalamlı otofokusa da sahip.

Telefonda 2’inci kamera 8 MP

Öteki 2 kamera ise, 2 MP mono lens ve 2 MP portre lensi oluyor. Bu iki lens ile portre modunda yapılan alan derinlikli, yani Bokeh efektli fotoğrafları geliştiren OPPO, bu sayede çok hoş karelere imza atıyor.

Telefonun kameralarında başkaca HDR desteği kıymetli bir konum tutuyor, tekrar yapay zeka desteği de bahsettiğimiz üzere bulunuyor. Bu sayede çekilen fotoğraflar daha süratli işleniyor ve ortaya çıkan manzara optimize edlerek daha hoş hale getiriliyor.

NPU hızlandırıcıdan bilhassa telefonun gece çekimlerinde faydalanılıyor. Bu sayede gece yapacağız çekimlerde daha uygun sonuçlar alabiliyorsunuz. Tekrar gece çekimleri için telefonun kameralarının yanında çift LED flaş da hazır bekliyor zati, isterseniz onu da kullanabiliyorsunuz. Öte yandan gece çekimleri için telefonda bir tripod modunun bulunduğunu da söyleyelim. Bu da geceleri fotoğraf çekmeyi seven sabırlı fotoğrafçılar için şık haber.

OPPO Reno 2Z ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

OPPO Reno2 Z Teknik Özellikleri
Eser Modeli OPPO Reno2 Z
Eser Tipi Cep Telefonu
CHIP Online Notu 90
Üretici Oppo
İşletim Sistemi Android 9
İşlemci Mediatek MT6779 Helio P90
Çekirdek (CPU) 8
İşlemci Suratı 2.2 – 2.0 GHz
Ekran Teknolojisi AMOLED
Ekran Boyutu 6.53 inç
Ekran Çözünürlüğü 1080 × 2340 px
Grafik İşlemci PowerVR GM9446
Bellek (RAM) 8 GB
Dahili Depolama 128 GB
Arttırılabilir Depolama 256 GB
Ön Kamera 16 MP
Art Kamera 48 MP
Art Kamera (2) 8 MP
Art Kamera (3) 2 MP
Art Kamera (4) 2 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Var
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Var
Batarya Kapasitesi 4000 mAh
Parmak İzi Sensörü Var
Yüz Tanıma Var
Boyutlar 75 × 162 × 8.7 mm
Yük 195 gr.

Satın Al

Alternatifleri

OPPO Reno2 Z’ye alternatif olarak Reno2 modeli de tercih edilebilir.

Yorum Ekle

© 2013 - 2020 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.