Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Muşmulanın yararları nelerdir? Muşmula çayı nasıl yapılır?Muşmula çekirdeğinin yararı nedir?

Muşmulanın yararları nelerdir? Muşmula çayı nasıl yapılır?Muşmula çekirdeğinin yararı nedir?

3000 yıldır yetiştirilen ve tüketilen muşmula meyvesi içeriğinde yüksek orantıda vitamin ve mineral barındırır. Demir eksikliğini önleyen mucize besin kanın orantılarını dengeleyen muşmula hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Evet muşmulanın yararları nelerdir? Muşmula hangi illetlere yeterli gelir? Muşmula nasıl tüketilir? Tüm bu soruların cevabı haberin detayında…

Gül ailesine ilişkin olan muşmula meyvesinin bilim litaretüründeki ismi mespilustur. Çalı formasyonunda bir ağaçta yetişen muşmula, 3000 yıla aşkındır Türkiye, İran, Kafkas ve Güney Şark Avrupa ikliminde yetişir. Epeyce sert yapısı olan muşmula toplandıktan sonra fermente olduktan sonra tüketilir. Olgun hali ile satılan muşmula yumuşadığında tüketilmeye müsait bir meyve olur. Klâsik tıp literatüründe nispeten ziyade kullanılan muşmula içeriğinde B vitamin kompleksini barındırır. Mütehassıslar günlük tüketilmesini tavsiye ettikleri bu besin karaciğer ve akciğeri temizleme de tesirlidir. İçeriğinde likit nispeti bakımından yüksek olan muşmula su istikrarını de sağlar. Başkaca böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Alternatif tıpta kabızlık için püresi yapılır tüketilir. Yapraklarıyla bir arada kaynatılıp elde edilen çayı ise boğaz enfeksiyonları için hayli ülkü bir içecektir. Kalsiyum nispeti yüksek olan muşmula kas ve kemik yapısını güçlendirir. 

MUŞMULA ÇEKİRDEĞİNİN YARARI VAR MIDIR?

Meyvesi kadar çekirdeği de yararlı olan muşmula, sindirim sistemini düzenleyerek idrarı artırır. Bu özelliği sayesinde mesane ve böbreklerdeki taşı dökmeye yardımcı oldur. Çekirdekler kaynatılıp suyu tüketilir. Bu su tıpkı devranda vücuttaki ödemi de kolay kolay atar. Zayıflamak isteyenler için ülküdür. Gelgelelim çok güçlü olduğundan tüketmeden evvel kesinlikle bir bilirkişiye danışılmasında yarar var. 

MUŞMULA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Bir litre suyu orta uzunluktaki bir kase dolusu muşmulayı düzgünce yıkayıp iki yemek kaşığı bal ekleyerek koyun. Güzelce karıştırıp kaynatın. Ocak ateşi gürken 15 dakika kaynatın. Sonra kısıp yarım saatte o denli kaynattıktan sonra ocaktan alıp süzün. Kilo vermek isteyenler günde iki bardak gelgelelim alışılagelmiş bir insanın bir bardak tüketmesi gerekir.

MUŞMULANIN YARARLARI NELERDİR? MUŞMULA HANGİ MARAZLARA GÜZEL GELİR? 

Melovin hususu bakımından güçlü olan muşmula had sistemindeki hasara uğramış hücrelerin sayısını azaltarak daha sağlıklı işlemesini destekler. Mahsusen kabuğu kaynatılıp içildiğinde gerilim ve depresyon üzere rahatsızlıklara yarar sağlar.

Likit orantısı yüksek olduğundan kışın su içmeyi ihmal eden bireyler için insanlar için ülkü bir meyvedir. Böbreklerin fonksiyonlarını artırır. Bağırsak florasını istikrarlar. 

Çeşitli nedenlerden ötürü böbrek ve safrada oluşan kum, taş üzere rahatsızlıkları dökmeye yardımcı olur.

Bunun yanı sıra bağırsak iltihaplanmasını gidererek ishal ve dizanteri üzere önemli sıhhat problemlerini önler.

Yüksek nispette kalsiyum içerdiğinden kas ve kemik gelişimine ek sağlar. Mütehassıslar bu yüzden evlatların tertipli tüketmesini tavsiye eder. Darbe almış kemik yapısınında kolaylıkla uygunlaşmasını sağlar. 

Hudut sistemine âlâ geldiğini söylediğimiz muşmula kan dolaşımını da destekler. Tertipli kan dolaşımı dimağa giden oksijen orantısını artırır. Böylelikle kişi gün içerisinde daha dinç olur. Başkaca kan yapıcı hususlar salgılayarak anemi rahatsızlığına taban hazırlayan durumları önüne makbul. 

Yumurtalık ve rahim duvarı sağlam olmayan bayanlara da yarar sağlar. Gebe kalma nispetini yükseltir. 

Lif nispeti yüksek olan bu meyve tokluk hissi sayesinde ziyade yemek yeme muhtaçlığını gidermenin yanı sıra metabolizmayı da olumlu etkilediğinden zayıflamaya yardımcı olur.

Likit nispeti yüksek olan meyve yalnızca vücudun su muhtaçlığını karşılamaz birebir devranda vücutta dolaşan bağımsız radikallerin idrar yolu ile atılmasını destekler.

MUŞMULA NASIL YENİR?

Çok süratli yumuşadığından kolundan alınır alınmaz güzelce yıkanıp taze tüketilebilir. Lakin kimi kişiler yumuşak tadından hoşlanmadığından daha farklı yollarla tüketmeyi tercih eder. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere çekirdeklerinden çay yapılabilir. Bunun yanı sıra çekirdekleri ayıklanıp meyvesinin et kısmından marmalet ya da reçel yapılarak tüketilebilir.

MUŞMULANIN ZARARI VAR MIDIR?

Nadiren de olsa kimi kişilerde alerjiye neden olur. Cildin kızarmasına neden olan muşmula tüketilmeden evvel dikkat edilmesi gerekir. Gün içinde tüketilme dozu aşılmamalıdır. Ayrıyeten çokça tüketildiğinde gaz sıkışmasına neden olur. Mütehassıslar her besinde olduğu üzere muşmulada dozunda tüketilmesini tavsiye eder. Birebir devranda kronik marazlardan ötürü ilaç kullananlarında dikkatli tüketmesi gerekir. 

Yorum Ekle