Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Malta eriğinin (Yeni dünya) yararları nelerdir? Malta eriği hangi illetlere yeterli gelir?

Malta eriğinin (Yeni dünya) yararları nelerdir? Malta eriği hangi illetlere yeterli gelir?

Halk arasında yeni yerküre olarak bilinen malta eriğinin insan sıhhatine birçok yararı vardır. Pekala malta eriğinin yararları nelerdir? Malta eriği hangi illetlere uygun gelir? Tabiatta bulunan en âlâ A vitamini olan malta eriği hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında kan basıncını düzenlemede tesirli olan malta eriğine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Gülgiller ailesine ilişkin olan malta eriği anayurdu Çin olarak bilinse de yetiştirilmesi birinci kere Japonya’da yapılmıştır. Daha sonralardan ve Avrupa memleketlerinde yaygınlaşır. Devletimizde Akdeniz Yeri’nde yetiştirilir. Malta eriği ağacı yaz kış yeşil kalabilir. Başkaca bu ağaç yaprak dökmez. Ağaçta yetişen meyve malta eriği, yeşil bir renkten sonra olgunlaştıkça sarı renge dönüşür. Ekşi karışık bir tada sahiptir. Meyvenin içindeki çekirdekler kaynatılıp suyu tüketildiğinde mide asidini düzenler. Sindirimi rahatlatır. Şark Asya’da 800’den ziyade çeşidi olan malta eriği, biçim olarak küçük armuta misal. Malta eriği pastalarda ve soslarda kullanılır. Başkaca malta eriği salata, reçel ve şeker şurubu yapılarak tüketilir. Malta eriği güzelce yıkanarak tüketilmesi tavsiye edilir. 

MALTA ERİĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

– Düşük kaloriye sahip olan malta eriği lif ve pektin açısından zengindir. Pektin kolonları yumuşatarak besinlerin daha rahat dışkılanmasını yapar. Bu özelliği sayesinde kolon kanseri üzere riskli illetlerin önüne makbul. 

– Güçlü bir A vitamini sayesinde sıhhatini da korur. Vücudun gereksinimi olan yüzde 50 karşılar. İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde gözdeki virüsleri ketler. Göz içindeki vitamin seviyesini istikrarlar. 

– A vitamini yalnızca göze değil tıpkı devirde vücudun öbür organlarında da yarar sağlar. Yapılan araştırmalarda flavonoidler bakımından güçlü olan malta eriği, akciğer ve ağız boşluklarındaki hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylelikle tümör ve kanser riskini azaltır. 

– Malta eriği, kan şekerini düşürür. Bu sayede diyabet illetine yakalanma riski azalır. Bilirkişilerde diyabet hastalarını kan şekerini düzenlemek için malta eriği çayı öneriyor. Bunun için malta eriği yaprakları ya da çekirdekleri kaynatılarak çay hazırlanabilir. Malta çekirdeği insilün ve glikoz seviyelerini düzenler. 

– Kil topraklarında yetiştiğinden demir ve bakır bakımından hayli zengindir. Demir kan hücrelerini artırır. Demir eksikliği olan şahısların bol bol tüketmesi tavsiye edilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 5 tane malta eriği yiyerek demir eksikliği giderilmiş olur.

– Çin alternatif tıbbında malta eriği yaprakları çekirdekleri ile bir arada kaynatılır. Hazırlanan bu su boğazlardaki enfeksiyonu temizler. Güçlü bir balgam söktürücüdür. Ayrıyeten akciğerlerdeki virüsleri söker atar. 

– Kronik uykusuzluk günümüzde giderek yaygınlaşır. Bu marazın önüne geçmek için eksperler ilaçlardan evvel doğal karışımlar tüketilmesini öneriyor. Rahat bir uyku için gece yatmadan 3 tane malta eriği tüketilmesi kâfi olur. 

– K vitamini bakımından güçlü olan malta eriği, kemik ve kas sıhhatini güçlendirir. İleri yaşlarda görülen kemik erimesi üzere marazların riskini azaltır.

MALTA ERİĞİ NASIL TÜKETİLİR?

Et kısmı epey olan malta eriğinin kabuğu yumuşak olduğundan kolay kolay soyulur. Yüksek ölçüde A vitamini içerdiğinden yorgunluk ve baş ağrısı üzere rahatsızlıklara yarar sağlar. Eksperler münhasıran ilkbahardan yaz aylarında geçişte vücut direncinin artması için mango ve portakal ile karıştırılıp tüketilmesi önerilir. Bunun yanı sıra reçeli ve şurubu da yapılarak tüketilebilir. 

Yorum Ekle