Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Microsoft, Windows 10 Mobile’daki Açığı Kapatmıyor

Microsoft, Windows 10 Mobile’daki Açığı Kapatmıyor

Microsoft, Windows 10 Mobile kullanan kullanıcıların bir güvenlik açığı ile karşı zıdda olduğunu resmi sitesi üzerinden duyurdu. CVE-2019-1314 olarak kodlanan yeni güvenlik açığı, Windows 10 Mobile kullanıcılarını Cortana tasarrufuna karşı uyaran Microsoft’un, rastgele bir güvenlik güncellemesi yayınlamaması ise dikkat çekti.

Microsoft’un bahsettiği güvenlik açığı, Windows 10 Mobile kullanıcılarının kilit ekranında Cortana’ya müsaade vermesi durumunda ortaya çıkıyor. Şayet kilit ekranında Cortana’yı etkinleştirdiyseniz risk altındasınız. Bu güvenlik açığı ile mümkün bir telefonda nokta fotoğraf kitaplığına erişebiliyor.

Microsoft, bunu tüm detaylarıyla resmi internet sitesinden anlatırken, rastgele bir yayınlamak bölgesine kullanıcılara süreksiz tahliller sunuyor. Bu adımlarda ise, kilidinde Cortana’yı “örtülü” konuma getirilmesi gerektiğini söyleyen Microsoft, açığın şiddetini ise, “önemli” olarak kategorilemiş.

Bu ikilem her ne kadar garip dursa da, yeterli haber, beğenilmeyen niyetli bir kullanıcının bu açıktan yararlanmak için cihaza fizikî erişiminin gerekmesi. Bu biraz da olsa iç rahatlatıcı sahihi.

Yorum Ekle