Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Meyan kökünün yararları nelerdir? Meyan kökü çayı nasıl yapılır? Meyan kökü ne işe yarar?

Meyan kökünün yararları nelerdir? Meyan kökü çayı nasıl yapılır? Meyan kökü ne işe yarar?

Yüzyıllardır şerbet olarak tüketilen meyan kökü, Çin alternatif tıbbının vazgeçilmez doğal ilacıdır. Ağaç kolu üzere manzarası olan meyan kökü, tatlı bir tada sahiptir. Üst teneffüs yolları illetlerinden tutunda cilt ve sa sıhhatine da inanılmaz eği olan meyan kökü hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet meyan kökünün yararları nelerdir? Meyan kökü çayı nasıl yapılır? Meyan kökü ne işe yarar? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Şerbet olarak tüketilen meyan kökü yöreden yöreye tasarrufu değişmektedir. Acilen hemen herkes yararından bir haber meyan kökünü tüketir. Yurt dışında ilaç endüstrisinde kullanılan meydan kökü yüzyıllar evvel ise tıbbi tedavinin ham hususu arasında mahal alır. Akarsu kenarlarında yetişen meyan bitkisi yaz ayları yetiştikten sonra toplanıp kurutulduktan sonra yıl uzunluğu tüketilir. Meyan bitkisinin yetiştiği toprağa nazaran tadı da değişmektedir. Kimisi tatlı kimisi acı olan meyan kökü glikoz, sakaroz, nişasta, tanen, asparagin, yağ, zamk, reçine, çok tatlı olan glycyrhizik asidi ve glychrizin üzere bileşenler içermektedir.  Devletimizde meyan kökü klâsik olarak şerbeti yapılır tüketilir. Münhasıran Osmanlı mutfağının baş taçlarından biri olan meyan kökü hakkında bin bir derde deva olarak kelam edilir. Bakla ailesine ilişkin olan meyan kökü, çalımsı bir bitkidir. Anavatanı Rusya ve Çin’dir.  Meyan kökleri kaynatılıp içindeki unsurlar suya salındığında bal kıvamında bir unsur oluşur. Bu unsur çoklukla pastalarda kullanılır. 

MEYAN KÖKÜNÜN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği  kumarin bileşeni vücuttaki iltihaplı hücreleri kısa vadede temizler. Bu yüzden bilhassa kış aylarında artan ses kısıklığı, balgam ve kuru öksürük üzere rahatsızlıklara âlâ gelir. 

Marazlara bağlı gelişen ani ateşlenmeye karşı tahriş olan hücreleri yeniler. Tıpkı devirde kemik ve eklemlerde oluşan ağrıları da dindirir. 

Mütehassıslar ekseriyetle ağız içi yaralarda meyan kökünün kaynatılan ile gargara yapılmasını tavsiye eder. İltihabı kısa müddette söktüğü için idrar yolu ile tüm iltihaplı hücreleri atar. Bunu yaparken mide asidini de düzenler ve bağırsaklardaki parazitleri de azaltır. 

Cildin deformasyona uğrayan kesimleri içinde doğal ilaç olan meyan kökü münhasıran akne ve sivilce tedavilerinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra sedef marazının tedavisinde de tesirli olduğu birtakım eksperler tarafından vurgulanıyor.

Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin neden olduğu kabızlık üzere sorunların tahlilinde de tesirli olan meyan kökü tıpkı hengamda mütemadi yaşanan kramp durumlarında da tesirlidir. 

–  Antimikrobiyal, antioksidan ve tonik özellikleri sayesinde karaciğerde biriken toksinleri kısa müddette temizleyerek vücutta yağ birikimine ket olur. Bunun yanı sıra yatıştırıcı özelliği sayesinde kronik yorgunluğu ve gerilim durumlarını azaltarak had sistemini korur. 

MEYAN KÖKÜ ÇAYI NASIL YAPILIR?

4 bardak sıcak suyun içerisine 4 tatlı kaşığı meyan kökü koyup karıştırınız daha sonra 10 dakika da kaynattıktan sonra demlenmeye bırakınız. Kullanacağınız yere nazaran ılık ya da soğuk tüketiniz. Gün içerisinde bir bardak tüketebilirsiniz. Aç ya da tok fark etmez. 

MEYAN KÖKÜ ŞERBETİ NE İŞE YARAR?

Mide ve bağırsakların işlevselliğini korur. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Her 4 şahıstan 2’sinde görülen böbrek ya da mesanedeki taşı düşürmede tesirlidir. Üst teneffüs yolları illetlerinden tahrip olmuş boğazın tahribatını azaltır. Birebir vakitte balgam söktürücü özelliği sayesinde boğaz ve sinüs yollarını temizler. 

MEYAN KÖKÜNÜN ZARARLARI NELERDİR?

İçeriğinde ziyade çözücü bileşen olduğunda vücuda yeteli ölçüde alınmalıdır. Aksi halde toksinlenip eklemlerde  ödem oluşturabilir. Tıpkı vakitte süratli emilime neden olarak kaybına neden olabilir. Gebelik sırasında gebelerin kullanmaması gerekir. Çokça tüketildiğinde yüksek tansiyona ve baş dönmesine neden olabilir.

Yorum Ekle