Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Hindi etinin yararları nelerdir? Hindi eti hangi marazlara düzgün gelir? Hindi eti nasıl tüketilir?

Hindi etinin yararları nelerdir? Hindi eti hangi marazlara düzgün gelir? Hindi eti nasıl tüketilir?

Hem tat hem de imaj olarak al ete benzeyen hinti etinin insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor musunuz? Hususî kutlamalarda çoklukla edilen hindi eti, tam bir protein aslıdır. Sert soğuk iklimlerde tüketilmesi tavsiye edilen hindi eti, hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Pekala hindi etinin yararları nelerdir? Hindi eti hangi illetlere yeterli gelir? Hindi eti nasıl tüketilir? Tüm soruların cevabı haberin detayında…

Kolesterol ve yağ orantısı hayli düşük olan hindi eti, protein bakımından da bir o kadar zengindir. Tarihte birinci sefer 16. yüzyılda İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilen hindi, kişisel kutlamalarda edildi. Anadolu topraklarında ise yüzyıllardır tüketilen hindi eti, mahsusen soğuk kış günlerinde vücut ısısını artırdığından tüketildi. Pişirilmesi çetin olan hindi eti günümüzde çok tercih edilmez. Kişisel günlerden şahsi günlere pişirilerek tüketilen hindi eti, 100 gramlık bir prosyonu bile vücudun muhtaçlığı olan proteini ziyadesiyle karşılar. Diyet yapanların tavuk ve al etine orantıyla hindi eti tüketilmesi tavsiye edilir. Zira hindi etinin yağ nispeti epey az ve bağırsakların çalışması için yarar sağlar. Bunların yanı sıra serotonin üretimi konusunda da epey tesirlidir. Bilirkişiler bu yüzden kişilerin ayda bir defa de olsa hindi eti tüketmelerini öneriyor.

HİNDİ ETİNİN YARARLARI NELERDİR?

Düşük kolesterol seviyesi içeren hindi eti, ve sıhhatine olumlu ek sağlar. Kandaki bed kolesterol seviyesini düşüren hindi eti, ani damar tıkanmalarını önler.

B vitamini kompleksi bakımından güçlü olan hindi eti, vücudun kuvvet orantısını artırır. Birebir vakitte kuvvet depolayan hindi eti, ağır iş temposunda gerilim ve depresyon üzere problemlerin yaşanmasını köstekler. 

Kandaki hücrelerin sayısını artırarak kansızlığın önüne makbul. Tıpkı hengamda kan basıncını istikrarlar. 

Serotonin hormonu bakımından güçlü olan hindi eti, bilhassa ruhsal marazlar yaşayan insanlar için tavsiye edilir. 

Yüksek antioksidan içeren hinti eti, vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Böylelikle yaşlanmayı geciktirir. 

HİNDİ ETİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Her besinde olduğu üzere hindi eti de alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu yüzden tüketilmeden evvel bir ekspere danışılması gerekir. Bunun yanı sıra son günlerde hormonlu besinler listesinde olan hindi eti hakkında haberli olmadan alınması tavsiye edilmez. Aksi halde yukarıdaki tüm yararların tam aykırısı bir tesire neden olur. 

HİNDİ ETİ NASIL TÜKETİLİR?

Birçok pişirme usulü ile tüketilen hindi et konusunda Anadolu mutfağında en lezzetli tanım bulunmaktadır. Hindi eti marine edildikten bir müddet sonra bekletilir. Bir gün boyunca hazırlanan sarımsaklı baharatlı sosta bekletilen hindi eti daha sonra yüksek ısında bir fırına verilir. En az 3 en çokça 5 saat sonra fırından çıkartılarak tüketilebilir. Ya da göğüs kısmı ufak ufak kesilerek pilavlı yemek yapılır. 

Yorum Ekle