Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Siroz nedir ve neden olur? Siroz belirtileri nelerdir? Sirozun tedavisi var mıdır?

Siroz nedir ve neden olur? Siroz belirtileri nelerdir? Sirozun tedavisi var mıdır?

Karaciğer illetleri denilince akla birinci yağlanma gelir. Yağlanma gerekli hengamda tedavi edilmediğinde karaciğerin işlevselliği büsbütün bozulur. Bununla birlikte siroz marazı ortaya çıkar. Evet siroz nedir ve neden olur? Siroz belirtileri nelerdir? Sirozun tedavisi var mıdır? sorularının cevabını sizler için araştırdık. İnsan hayatını olumsuz etkileyen siroz illeti hakkında tüm detaylar haberde…

İç organlar arasında en büyük olan karaciğer, kendi kendini yenileyebilen ve vücuttaki hücreleri koruyan bir yapıya sahiptir. Vücudun alınan her türlü toksin ve kimyasaldan basitçe arınması işlevini gören karaciğerde oluşan en küçük bir bozukluk önemli sıhhat meselelerini da beraberinde getirir. Karaciğer; yağları, sindirim, kimyasal ilaçlar ve bağışıklık sistemini düzenlemeye kadar birçok fonksiyonu vardır. Çeşitli sebeplerden dolayı karaciğer bu işlevini yitirdiğinde tüm toksin ve yağları içeriğinde barındırır ve temizleyemez. Yağlanmaya başlayan karaciğer birtakım marazlara davetiye çıkarır. Vaktinde tedavi edilmeyen kronik illete döner. Kronik karaciğer illetine da Siroz denir. Yağlanmaya başlayan karaciğerdeki hücreler mutasyona uğrar. İleri vakitlerde bu bozulan hücreler karaciğerin yüzeyini sertleştirir. Karaciğer sertleştikçe kan akışını zorlar. Organlara yetişmeyen kan damarlarda tıkanır. Yani siroz beraberinde de marazlar getirir. En son evrede karaciğer yetmezliği oluşur. Ekseriyetle buraya kadar ilerlediğinde karaciğer yetmezliğinin geri dönüşümü olmaz. 

SİROZUN NEDENLERİ NELERDİR?

Şiddetli kafein ve nikotin tüketimi

Sistemsiz ve çok yağlı besinler tüketme

Hepatit marazlarının neden olduğu mikroorganizmalar

Bilinçsiz kullanılan ilaçlar üzere durumlar sirozun oluşmasına yer hazırlar.

SİROZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hudut hücrelerinin de hasar almasıyla siroz olmuş bir hasta da mütemadi sonluluk hali oluşur. 

Karaciğer ciltteki hücreleri de tesirler. Rastgele bir hasar aldığında ciltte olumsuz etkilenir. Ciltte artan yağ orantısı, sivilce ve aknenin artışına neden olur. İri iri olan sivilcenin yanı sıra ciltte kızarıklık ve kaşınma da yaşanır.

Toksinler temizlenmediğinden karının boşluklarında birikimi oluşur. Bu birikim karın şişkinliğini ve şiddetli ağrıları beraberinde getirir. 

Hormonlar bozulduğundan adet döngüsünde de dengesizlik oluşur. 

Kemik ve kaslarda kayıp yaşanır. Beraberinde halsizlik ve yorgunluğu getirir.

Midenin işlevselliği de bozulur. Kusma ve bulantı üzere rahatsızlıklar yaşanır. 

Karın altı ortamında yağlanma meydana gelir. 

SİROZUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan belirtiler sonrası mütehassısa giden hastaya birkaç tetkik yapılır. Umum olarak kimi hastalarda haddinden fazla alkol tüketiminden ötürü ortaya çıkar. Alkolden oluşan bu tahribatı azaltmak için ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra alkol tüketmeyen fakat siroza yakalanan öteki hastaların hepatit hikayesine bakılır. Ultrason ve çeşitli kan testleriyle siroz teşhisi yapılır. Siroz A, B ve C olmak üzere 3 seviyeye ayrılır. A ve B seviyesindeki hastalarda sistemli tabip denetimi ve tedavi sonucunda marazın ilerleyişi indirilerek hayat kalitesi yükseltilir. Ama C seviyesine gelmiş bir hasta için tek deva nakildir. Zira karaciğeri eski hale dönmeyecek kadar işlevselliğini yitirmiştir. 

Yorum Ekle