Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karadutun yararları nelerdir? Karadut hangi marazlara âlâ gelir? Karadutu kaynatıp içerseniz ne olur?

Karadutun yararları nelerdir? Karadut hangi marazlara âlâ gelir? Karadutu kaynatıp içerseniz ne olur?

Halk arasında kan yapıcı olarak bilinen dut hem insan sıhhatine yararı var hem de ipek böceklerinin yetişmesi için gerekli bir ağaç cinsidir. Evet Karadutun yararları nelerdir? Karadut hangi illetlere uygun gelir? Karadutu kaynatıp içerseniz ne olur? Kendine has kokusu ve tadı olan kara dut bir antioksidandır. Sizler için herkesin tüketmesi gereken karadut hakkında merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Karadut içerdiği yüksek lif sayesinde kalp illetlerinden kansere, göz sıhhatinden yüksek kolesterole kadar birçok illete uygun gelen doğal şifa aslıdır. Mütehassıslar bir çay bardağı kara dut tüketerek yararlarından yararlanabileceğini vurguluyor. Ağır olarak Asya, Afrika ve Amerika kıtalarında yetişebilen dut ağaçları yeşil, sarı ve kara üzere çeşitleri bulunmaktadır. Vitamin ve mineral deposu olan dut, kimi yörelerde yemek olarak tüketilen dut bizim memleketimizde pekmez, reçel ve kek, kurabiye imalatlarında kullanılır. İpek böceklerinin yetişme ortamları olan dut ağaçları, ipek endüstrisi için müdafaa altına alındı. Protein açısından olan dut birebir zamanda kalsiyum, demir, folat, tiamin, nisain, A, E, C ve K vitaminleri bulunmaktadır.

KAHVALTIDA KARADUT ŞERBETİ İÇERSENİZ…

KARA DUTUN YARARLARI NELERDİR?

Dut içerdiği demir sayesinde kanda azalmış olan al kan hücrelerinin sayısını artırır. Organların oksijenlenmesini artırarak metabolizmanın daha çalışmasına yardımcı olur.

Zeaksantin unsuru gözün retina kısmında oluşabilecek oksidatif gerilime karşı hami tesiri vardır. Bu unsur tabiatta en çok dutta bulunur.

A ve C vitaminleri antioksidanları sayesinde vücutta bulunan kan hücrelerine karşı vücudun direncini artırmasının yanı sıra kan hücrelerine karşı da vücudu korur.

Kemik sıhhati için kıymetli olan fosfor, kalsiyum ve magnezyum bakımından da epeyce zengindir. Günde iki su bardağı dut suyu tüketmek hasra uğramış kemikleri onarır ve  sıhhatini korur. 

Münhasıran kahvaltılarda tüketildiğinde gün uzunluğu bağışıklık sistemin sıhhatini koruyarak güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sisteminde enzimlenemeyen zararlı mikroorganizmaların sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Vücut sindirimi hızlandırmak için life gereksinim duyar. Günde bir çay bardağı tüketilen dut lif muhtaçlığının yüzde 10’unu karşılar. Bu sayede bağırsakları hareketlendirerek kabız ve gazın olduğu şişkinliği azaltır.

Yapılan araştırmalarda dutun yanı sıra yapraklarının da epey yararlı olduğu çıkmıştır. Dut ve yapraklarını karıştırarak yapılan çay; kronik marazların neden olduğu ağrılara karşı direnci artırmasının yanı sıra enfeksiyonlara karşı da kollayıcı tesiri vardır.

Posalı yiyecekler bağırsaklarda tam olarak emilmediklerinden vücudun istenilmeyen kolesterol nispetini azaltır. Dutta içerdiği yüksek lif sayesinde makûs kolesterolü düşürerek kalp sıhhatini korur.

Dut tıpkı devirde içerdiği A vitamini sayesinde cildin deforme olmuş ortamlarını korur.

KARADUTU KAYNATIP İÇERSENİZ NE OLUR?

Dutun kaynatılma süreci çoklukla pekmez imalatı aşamasında yapılır. Vücudun protein orantısını artırmak için ülkü bir besin olan dut, bilhassa sporcuların tüketilmesi tavsiye edilir. Günde bir bardak nizamlı tüketilmesi istenen dut sindirim sisteminin gayri besinlerde deforme olmasını önler. Başkaca soğuk algınlığında enfeksiyon kapan boğazların temizlenmesini sağlar. Bed kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığının önüne makbul. Hudut hücrelerini yenileyerek hem dimağ sıhhatini hem de ruhsal illetlere düzgün gelir. Unutkanlık, kemik erimesi ve yaşlanma üzere ileri yaşlarda görülen sıhhat problemlerini önler. 

Yorum Ekle