Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Macar Gulaş

Macar Gulaş

Macar Gulaş tanımı için materyaller

Kökleri 9. yüzyıla kadar dayanan Macar gulaş; zerzevat, et ve al biber üzere gereçlerden yapılan ve tas kebabına da benzetilen bir yemektir. Yepyeni tanım, Orta Avrupa’da bulunan ve Sırbistan’ın derhal yanındaki küçük bir memleket olan Macaristan’a aittir. Macaristan’ın değerli lezzetlerinden olan Macar gulaş; Orta ve Şark Avrupa’da da sıkça tercih edilen ve beğenilen bir yemektir. Doku bakımından emsal olsa da bu doyurucu yemeğin daha farklı Sırp ve velev Amerikan versiyonları bile vardır. Klâsik Macar gulaş, düzgün pişirilen birkaç kolay gerecin nasıl inanılmaz bir lezzete verebileceğinin de en örneklerindendir. Her ne kadar Macar gulaşının birçok varyasyonu olsa da bu aslen Macaristan’ın kalbinden kopan klasik, otantik bir tanımdır. Macar gulaş, inanılmaz noktada güçlü bir et suyunda yavaşça pişirilen yumuşak sığır etinin ağızda dağılmasıyla damakta muazzam bir tat bırakır. Macar gulaş nasıl yapılır ve bu leziz yemek için neler gereklidir? İşte detaylar:

Macar Gulaş Nasıl Yapılır

 • Soğanı soyun ve orta uzunluk küpler halinde doğrayın, kızarana kadar yağ içinde yavaşça çevirin ve yanmasına müsaade vermeyin.
 • Eti orta uzunluk küpler halinde dilimledikten sonra tuz ve karabiber ekleyin. Sığır etini tavaya alın ve etin her tarafı açık kahverengi olana kadar çevirin.
 • Sonra domates püresini, bir vade sonra da tatlı al biberi ekleyin ve al biberi haddinden fazla ısıtmamaya yahut yakmamaya dikkat ederek karıştırın.
 • Yemeği uygunca karıştırdıktan sonra, tencereye bir şişe bira dökün. Sonra sarımsakları dilimleyin ve bir macun yapmak için tuzla birlikte ezin ve bunun yarısını tencereye ekleyin.
 • Hepsini bir mühlet kaynatın, sonra ısıyı azaltın ve en az iki saat kısık ateşte pişirin. Gereçlerin durumunu nizamlı olarak elle denetim edin; et yumuşamaya ve dağılmaya başladığında, neredeyse servis yapmaya hazırsınız demektir.
 • Doğranmış mercanköşk ile birlikte sarımsak macununun başka yarısını yemeğe ekleyin. Gerekirse duruma nazaran tuz ve karabiber orantısını artırabilirsiniz.
 • Sıcakken kaselere dökün ve rendelenmiş yaban turpu, ince dilimlenmiş al soğan, bütün acı biber ve maydanozla süsleyin.
 • Buğulanmış pastırma köfte yahut haşlanmış kalın hamur kesimleriyle servis yapın.
 • Orjinal gulaş tanımı bir çorba ve güveç arasında bir kıvama sahip olmalıdır. Kimi güveçlerin bilakis, gulaş çok ziyade zerzevat içermez ve bol etlidir.
 • Fakat süreci sırasında et suyu kalınlaşır ve daha varlıklı bir sos kıvamına gelir.
 • Eksiksiz bir lezzet elde etmek için metodunun hakikat adımlar izlenerek uygulanması kıymetlidir.

Kuzu eti ile hazırlanan nefis mutancana tanımını de notlarınız arasına ekleyin.

Yorum Ekle