Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kulak kristali kayması neden olur? Kulak kristalinin oynamasının belirtileri & Tedavisi

Kulak kristali kayması neden olur? Kulak kristalinin oynamasının belirtileri & Tedavisi

Şiddetli dönmesine neden olan kulak kristali oynaması erkeklere orantıyla hatunlarda daha çokça görülür. Likit hareketlenmesi olan kulak kristali, hayat statüsünü sıfıra indirir. Dimağ ve omur iliğe kadar hasara neden olan kulak kristali, ağrıları kimseyi uykusundan bile uyandırır. Dengesizlik üzere belirtilerin yanı sıra sistemsiz kalp atışlarıyla da kendini zahir eder. Evet Kulak kristali neden oynar?

Kulak kristalleri iç kulakta konum alan ve vücut istikrarını sağlayan yapılardır. Kristaller iç kulağın içerisinde istikrar kanallarında bulunurlar. Vücut hareketlerinin istikrarlı olmasını sağlayan kulak kristalleri, kulak içinde üç farklı istikrar kanalı içerisinde likit halde bulunan sabit yerleşimli yapılardır. Rastgele yaşanan bir travma sonrası tarafından oynayan bu yapılar dimağ ve omur iliği olumsuz tesirler. Istikrar likidi olan kulak kristalleri hareket ettikçe önemli sıhhat meselelerine da beraberinde getirir. Birden fazla kere bu kristallerin oynama nedeninin ne olduğu bilinmez. Kulak kristalinin oynaması meniere marazı, otoskleroz üzere kulak rahatsızlıkları, santral had sistemi marazları ve iç kulak tümörleri üzere rahatsızlıklardan ötürü ortaya çıkabilir. Hastaların yüzde 80’i kulakların şiddetli ağrımasından ötürü uykudan bile uyanabiliyor. Kış aylarında vakalar artar. 

KULAK KRİSTALİ KAYMASI NEDEN OLUR?

Kulak ve üst yolunum yolu enfeksiyonları kulak kristali kaymasına neden olan faktörlerin başında gelir. Dimağın travma geçirmesi ve ani yapılan boyun hareketleri de bu kristallerin tarafından oynamasına neden olur. Yatarken yapılan hareketler ve birden ayağa kalkmakta kristal likitleri harekete geçirir. Kristallerin kaydığını gösteren belirtiler; ani başlayan dönmeleri ve üzere durumlardır. Tıpkı vakitte baş dönmesi olmadığı halde dengesizlik hissi yaşanması kişinin kulak kristallerinin kaydığını gösteren belirtilerden biridir. 

KULAK KRİSTALİNİN OYNAMASININ BELİRTİLERİ

Şiddetli baş dönmesi yerin ayağının altından çekilmesi

Vücut hareketlerinde dengesizlik

Görmedeki noktasında bozukluk

Kulak içinde artan çınlama ve iltihaplı akıntı

– Kulaktan yüze kadar vuran kramplar

Uzanırken bile ve baş ağrısı

İleri durumlarda kalp ritim bozukluğu ve kan akışında hızlanma üzere belirtilerle kendini gösterir.

KULAK KRİSTALİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? OYNAMA ESNASINDA YAPILMASI GEREKENLER;

Kulak burun boğaz hekiminin yapacağı istikrar testleriyle kulak kristallerinin mekanından oynayıp oynamadığı tespit edilir. Kulak kristalleri bölgesinden oynayan kişinin hareket ederken daha dikkatli olması tavsiye edilir. Baş dönmesi esnasında baş ziyade hareket ettirmeden sabit bir mahalde durulması sağlanması. Bol bol su tüketimi sağlanmalı. Ataklar sırasında hareket halinde iken derhal bir tarafa uzanmak ya da oturmakta yarar var. 

Yorum Ekle