Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Hayıt tohumunun yararları nelerdir? Hayıt tohumu & bal karışımı tarafsanız..

Hayıt tohumunun yararları nelerdir? Hayıt tohumu & bal karışımı tarafsanız..

Eski çağlardan beri bayanların tıbbi tedavisinde kullanılan hayıt tohumu ana sütünü artırarak bayanları menopoz ve adet vakitlerindeki hormon bozukluklarını istikrarlar. Evet hayıt tohumunun yararları neledir? Yüzyıllardır alternatif tıpta hayıt tohumu, kansere karşı en doğal ilaç olarak görülür. kullanılan Sizler için herkes tarafından bilinmeyen gelgelelim mucize bir olan hayıt bitkisini ve tohumunu araştırdık.

Hayıt tohumu, memleketimizde Güney Anadolu’da yetişir. Yaz aylarında mor renkli çiçekler açan ağaç kış aylarında yapraklarını döker. Hoş bir kokuya sahip hayıt tohumu parfüm bölümünün yanı sıra ferdî bakım eserlerinde de kullanılır. Arıların bu bitkinin polenlerinden yaptıkları bal ise birçok illete uygun geldiği velev bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı kuvvetlendirdiği bilinir. Tasarrufu Antik Yunan’a kadar da uzanana hayıt tohumu tıbbı tedavi sisteminde doğal ilaç olarak kullanılır. Mine çiçek ailesine ilişkin olan hayıt tohumu manzara olarak lavantaya emsal. Deniz kenarı ve kayalık yerlerde, çoklukla tınlı bünyeli, nötr ve hafif alkali, kireççe yoksul, tuzluluk tesirinin olmadığı, değisen ölçülerde organik unsur içeren, azotlu ve azotça güçlü, fosfor bakımından varlıklı, potasyumca eksik topraklarda yetişen bu tam vitamin deposudur. Kökleri ip boyama dalında kullanılır. Çalı görünümde olan bitkiden toplanılan yaprak ve tohumlar kurutularak kullanılır.

HAYIT TOHUMUNUN YARARLARI NELERDİR?

  Ana adaylarının tüketmesi tavsiye edilen bir bitkidir. Zira hayıt tohumu ana sütünü artırır. Tıpkı devranda ana sütünün içindeki vitamin ve mineral kıymetlerini yükseltir. 

Münhasıran hatunlarda sık sık yaşanan hormonal bozukluklara bağlı gelişen depresyon ve gerilim rahatsızlıklarının yaşanma mümkünlüğünü azaltır. Tıpkı vakitte menopoz periyodundaki durumların şiddetini azaltır. 

– Kimi kimselerde terleme adeta hastalık haline dönüşür. Hayıt tohumu ter bezlerinin daha yanlışsız çalışmasını sağlayarak ortaya çıkan haddinden fazla likit kaybını önleyerek vücudun beğenilmeyen kokmamasını destekler. 

Yapılan birtakım araştırmalarda çikolata kisti üzere yaygın olan bayan marazlarının tedavisinde en tesirli doğal ilaçtır.

Zehirli hayvanların sokmalarına karşı panzehir özelliği bulunur.

İshale neden olan bağırsaktaki parazitlerin idrar yolu ile atılmasını destekler. Güçlü bir gaz gidericidir. 

Çabucak çabucak her hatunun ay başınd ayaşadığı adet hasebiyle ortaya çıkan istikrarsız hormonlar birçok sıhhat problemine yer hazırlar. Hayıt  tohumu bu periyotta ve sonrasında da tertipli tüketildiğinde hormonları dengeleyer. Tıpkı devirde regl periyotlarında yaşanan şiddetli ağrı ve sancılara yeterli gelir.

Cilt sıhhati için de birebir tesiri vardır. Bilhassa yağlı ciltlerde t yerinde artan siyah oluşumlarını durur. Anti-aging tesiri sayesinde ciltteki akne ve sorunlarını azaltır. Cildin sağlıklı görünmesini sağlar.

Yağlı ve karbonhidratlı yemekler sonrasında yaşanan hazımsızlığı giderir. Bunun yanı sıra sindirim fonksiyonlarını artırır. Bağırsak florasını dengeleyerek rastgele bir sıhhat sıkıntısının yaşanmasını önler.

Hayıt tohumu rahim duvarlarını güçlendirir. Bu özelliği sayesinde düşük riskini azaltır. Tıpkı devranda yapılan araştırmalarda bayanlardaki gebe kalma hormonunu artırarak gebelik nispetini yükseltir.

Bayanların yanı sıra erkeklerde yararı vardır. Prostat kanseri üzere erkeklerde yaygın görülen kanser illetinin oluşmasını pürüzler.

HAYIT TOHUMU VE BAL KARIŞIMI NE İŞE YARAR? 

Birtakım bal üretim merkezlerinde arıların yalnızca hayır tohumundan aldıkları polenlerle bal üretilmesi desteklenir. Lakin bu bal epey pahalıdır. Güçlü bir vitamin ve mineral deposu olan bu balı alamayanlar için alternatif tıp eksperleri bir kavanoz bal ile 5 yemek kaşını dövülmüş hayıt tohumunu karıştırıp bir gün boyunca serin bir noktada koruma ettikten sonra tükettikleri taktirde tıpkı yararlardan yararlanabileceğini söylüyor. Bu bal bronş, boğaz iltihabından karaciğerlerin temizlenmesine kadar birçok illete şifadır. Bu bal birebir hengamda sindirim sistemindeki hücrelerin rastgele bir deformasyona uğramasının önüne makbul. 

Yorum Ekle