Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kulak kaşıntısı neden olur? Kulak kaşıntısına neden olan durumlar nelerdir? Kulak kaşıntısı nasıl makbul?

Kulak kaşıntısı neden olur? Kulak kaşıntısına neden olan durumlar nelerdir? Kulak kaşıntısı nasıl makbul?

Birden fazla insanın yaşadığı sıhhat sıkıntılarından biri olan kulak kaşıntısının birtakım illetlerden asıllı olduğunu biliyor muydunuz? Hayat kalitesini düşüren kulak kaşıntısı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Kulak kaşıntısı bilhassa baş ağrısı ve uykusuzluk üzere marazları da beraberinde getirir. Evet Kulak kaşıntısı olur? Kulak kaşıntısına neden olan durumlar nelerdir? Kulak kaşıntısı nasıl makbul? Tüm bu soruların karşılığı haberin detayında…

Derhal hemen herkesin yaşadığı problemlerden biri olan kulak kaşıntısına birçok faktör olur. Kulakların çok sık kaşınmasındaki temel etken vücudumuzun en küçük had damarlarının bu yerde mahal almasından kaynaklanıyor. Başkaca kulak kanalında dış faktörlerden asıllı yerleşen bakterilerin kulak içi travmasına neden olması da bir gayri neden arasında nokta alır. Hastanın hayat kalitesini olumsuz etkileyen sıhhat sorunu aslında birçok kişi tarafından pek önemsenmez. Fakat mütehassıslar kulak kaşınmasının kimi hastalıklarında habercisi olabileceğini vurguluyor. Bilhassa üst teneffüs yolları ve sinüs tıkanması üzere illetleri belirtileri arasında bölge alan kulak kaşıntısı birebir hengamda önemli marazlar sonrası da yaşanır. Bunlar arasında da en yaygını kulak enfeksiyonu, orta kulak iltihabı ve kristallerin oynamasıdır. Birden fazla insan da hafif başlar ve birtakım tedavi prosedürleriyle geçse de kimisinde bu önemli meselelere taban hazırlar. 

KULAK KAŞINTISINA NEDEN OLAN DURUMLAR NELERDİR?

Üst teneffüs yollarından asıllı oluşan iltihaplanmalar,

Banyo sırasında kulağa su ve sabun kaçması,

Kulak derisinde oluşan cilt marazları,

Uydurma küpelerin neden olduğu cilt illetleri,

Azık alerjileri (elma, muz, havuç, kereviz, çilek, şeftali),

Tıkanan burunun kulak yolunu zorlaması,

Enfeksiyon illetleri üzere durumlar yaygın olan gayrı nedenlerdendir.

Sağlıklı bir biçimde kulak içi temizlenmediğinde de kulak kaşıntısı çıkar. Bilirkişiler vücudumuzda kirliliğin en çok biriktiği bölgelerden biri olan kulak içinin temizlenmediğinde ya da önemli hasarların ortaya çıkmasına bağlı baş marazlarının artabileceğini belirtiyor. Bu yüzden bir aydan ziyade sık sık yaşanan kulak kaşıntısında bir mütehassısa görünmekte yarar var.

KULAK KAŞINTISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Şiddetli baş ağrısına bağlı çıkan baş dönmesi

Yutkunma sırasında boğazda ağrı hissetme

Cilt derisinin dökülmesi

Yüzün yanak kısımlarının şişmesi

Nefes darlığına bağlı hırıltılı soluk alma verme üzere belirtiler kulak kaşıntısının şiddetli bir illete neden olabileceğini gösterir.

KULAK KAŞINTISI NASIL MAKBUL?

Belirtiler kendini gösterir göstermez bir doktora görünerek nedeninin ne olduğu öğrenilmesi gerekir. Daha sonra çıkma nedenine nazaran tedavi belirlenir. Eksperler kısa süren kulak kaşınması için birtakım doğal prosedürler öneriyor.

SİRKE

Sirkenin anti bakteriyel tesiri kulak içindeki mikropların temizlenmesini sağlar. Yarım çay bardağı sirkeye yarım çay bardağı su ekleyerek seyreltiniz. kulağınızın içine bir damla damlatınız.

ILIK KARIŞIM YAĞ

Zeytin, çay ağacı, hindistancevizi, sarımsağın yağlarından birere yemek kaşık alıp karıştırınız. İçerisine yarım su bardağı su koyup kaynatın. Ilık olmasını bekledikten sonra sabah akşam birere damla kulağınıza damlatınız.

Yorum Ekle