Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kudret narı: Faydaları nelerdir? Bal & Zeytinyağıyla tüketimi

Kudret narı: Faydaları nelerdir? Bal & Zeytinyağıyla tüketimi

C vitamini bakımından varlıklı olan kudret narı bal ile karıştırılıp tüketildiğinde insan sıhhatine inanılmaz yararlar sağlıyor. Evet kudret narının yararları nelerdir? Sizler için tropik meyveler arasında en çok tüketilen kudret narı hakkında merak edilenleri derledik. Haberin detayında acı bir tadı olan ama bal ve zeytinyağıyla tüketilebilen kudret narına dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bol su ve güneş sağlandığında saksıda bile yetişebilen kudret narı ilaç endüstrisinde kullanılır. İlkbaharda büyüyen yaz aylarında ise meyve veren kudret narının öz suyunun tadı hayli acıdır. Olgunlaşmadan tüketilmez. Kudret narı meyvesi mineral ve vitamin bakımından zengindir. İçeriğinde demir, kalsiyum, fosfor, B vitaminleri bulunur. Birtakım araştırmalarda bayanların kısırlık tedavisinde doğal yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Alternatif tıpta sıklıkla kullanılır. Kimi aktarlarda kudret narı, zeytin yağı ve balı karıştırıp satıyorlar. Bu karışım mide ve bağırsak meselelerine uygun gelir. Kudret narının biraz acı tadı olduğundan bal ve zeytin yağı ile tüketilir. Başkaca aktardan almak istemeyenler meskende de hazırlayabilir. Kabakgiller ailesine ilişkin kudret narının anavatanı Uzak Şark ve Güney Amerika’dır. Devletimizde mahsusen Bursa ve Yalova’da seralarda kişisel koşullarda yetiştiriciliği yapılır.

KUDRET NARININ YARARLARI NELERDİR?

Sindirim illetlerinin başında gelen kabızlık sindirilmeyen yemeklerin kalın bağırsakta birikmesi ile ortaya çıkar. Bu hastalık çok ciddiye alınmasa da ilerleyen devirlerde değerli bağırsak problemlerine neden olabilir. Bilirkişiler günde bir kaşık kudret narı, bal ve zeytin karışımı tüketerek bağırsaklarda biriken besin atıklarının çözülmesine yardımcı olunur. Böylelikle kabızlık sorunu giderilmiş olur. Birebir devirde bu karışım ülser, gastrit, kolit ve reflü üzere problemlere da uygun gelir.

kudret narı

– Yapılan birtakım araştırmalarda kudret narının vücutta tümöre dönüşme ihtimali olan hücrelerin sıhhatini koruduğu tespit edilmiştir. Münhasıran göğüs kanserindeki hücrelerde tesirli olan kudret narının tesirlerinden faydalanmak için sistemli tüketilmesi gerekir.

 Lutein ve Lycopnene unsurları tabiatta bulunan en tesirli antibiyotik tesire sahiptir. Kudret narı bu iki husus bakımından epeyce zengindir. Antibiyotik vücut ağrıları içinde tesirlidir.

Kudret Narı Yağı

Eski kişiler yanık tedavisinde de kudret narını kullandıkları ve olumlu sonuçlar aldıkları biliniyor. Kudret narının meyvesinin çekirdeğini çıkartıp zeytin yağı ile ezip bir kavanoza koyun. Yanık esnasına çabucak müdahale edebilirsiniz. Buzdolabında koruma ederek bir yıl boyunca kullanabilirsiniz.

E vitamini ve protein bakımından güçlü olan kudret narı bağışıklık sistemini güçlendirmede tesirlidir. Vücuda besin, hava ve çevresel tesirlerden ötürü giren virüslere karşı kalkan oluşturur. Marazlara yakalanma orantısını düşürür.

Antienflamatuvar tesiri sayesinde iltihabı yok eder. Kudret narı ve zeytinden hazırladığınız kremi tıpkı devirde iltihap kapmış yerlere de sürebilirsiniz.

Bal ve zeytinyağı ile kullanımı

Kudret narı vücutta en ziyade karaciğere yarar sağlar. Adeta karaciğerin yenilenmesinde ve temizlenmesinde destek olur. Bu sayede cilt hastalıklarına da âlâ gelir. Vücuttaki yağ orantısını azaltan kudret narı akne ve sivilce oluşumunu da önlemiş olur.

Kandaki toksinleri de temizleyerek kan hücrelerini istikrarlar. Yapılan bir başka araştırmada kudret narının kandaki şeker orantısı açısından da tesirli olduğu şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir meyve olduğu ortaya çıkarılmıştır.

kuvvet narı

KUDRET NARI ZEYTİNYAĞI VE BAL KARIŞIMI!

10 tane kudret narının çekirdeklerini çıkartıp geri kalan kısmını blendırdan geçirin içerisine bir su bardağı zeytinyağı ve bir su bardağı bal ekleyerek güzelce karıştırın bir kavanoza koyup buzdolabında bekletin. Sonraki kullanmaya başlayın. Bu karışım vücuttaki toksinlerin atılmasında yardımcı olur. Tıpkı hengamda bağışıklık sistemini kuvvenlendirerek virüslerle başa çıkmalarını sağlar. Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenletir. Gerilim ve yorgunluk üzere sıhhat problemlerini kolaylıkla tedavi eder.

saşıl ve güzellik bitkisi

KUDRET NARININ ZARARI VAR MI?

Her besinde olduğu üzere bu bitki’nin de çok ve bilinçsizce tüketildiğinde önemli sıhhat problemlerinin yaşanmasına yer hazırlar. Kandaki şeker açısından yararlı olan bu besin haddinden fazla tüketildiğinde şekerin düşmesine ya da artmasına eden olabilir. Kan basıncını artırdığından adet devirlerinde ölçüsüz kanama ya yol açar. Bu nedenle gebe kalmak isteyen ya da gebe hatunların tüketmesi sakıncalı olabilir.

Yorum Ekle