Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Arpacık Sorunu: Neden olur, yok etmenin doğal yöntemleri

Arpacık Sorunu: Neden olur, yok etmenin doğal yöntemleri

Arpacık sorunları hakkında en büyük yanlışlardan biride arpacığın bir göz illeti olduğu zannedilmesidir. Halbuki ki arpacık göz etrafında oluşan bir cilt rahatsızlığıdır. Pekala arpacık neden olur? Sizler için sık sık yaşanan bu rahatsızlığa dair bilinmeyenleri araştırdık. Haberin detayında arpacığa dair merak edilenleri bulabilirsiniz.

Göz kapağında bulunan yağ bezelerinin iltihapla birikmesi sonucu arpacık ortaya çıkar. Tedavisi kolay lakin devranında müdahale edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir. Arpacık göz kaynaklı değil cilt kaynaklı bir hastalıktır. Vücudun en ufak bir direnç ve vitamin eksikliğinde ortaya çıkar göz kapağında bir yumru üzere görünür. Cilt kökenli bir hastalık olduğu için cildi iltihap biriktirmeye meyilli ciltlerde sık sık ortaya çıkar. Anadolu’da halk arasında it dirseği olarak arpacık derhal çabucak 4 insandan 2’sinde yaşar. Göz kapağının altında, göz yaşı borusunda ve göz kapağının üstüne görülür. Öncelikle arpa büyüklüğünde görülür. Devranla iltihap çoğaldıkça gözlerin kapanmasına kadar neden olur.

arpacığı doğal yöntemlerle gidermenin yolları

ARPACIK NEDEN OLUR?

Göz cildinde yağ bezeleri vardır. Dışarı hakikat salgılanan bu bezeler gözü dış etmenlere karşı korur. Tıpkı devirde bu yağ bezeleri sayesinde göz yaşı çabuk buharlaşır. Ama cildin yaşadığı deformasyon, enfeksiyon kaş ve kirpik kepeklenmesi üzere durumlar yağ bezelerinin tıkanmasına neden olur. Ayrıyeten bağışıklık sisteminin zayıflaması da vücutta önemli iltihaplanmalara sebebiyet verir.

KAÇ ÇEŞİT ARPACIK VARDIR?

DIŞ ARPACIK 

Yağ bezlerine bağlı göz kapağının dış yüzeyinde ortaya çıkar. Bu yağ bezeleri göz kapağındaki yağ nispetini korur. Lakin dış etkenli nedenlerden ötürü bu kanallar tıkanır ve dış arpacığın oluşmasına neden olur.

İÇ ARPACIK

Gözle görülmeyen ama dokunulunca hissedilen arpacık, salgı bezleri nedeniyle yaşanır. Yağ bezleri ile alakalı değildir. Gözle iç temas halinde olan bu arpacık tipi vakitle enfeksiyona neden olur bu da önemli sıhhat problemlerinin yaşanmasına sebebiyet verir.

göz arpacık

ARPACIĞIN BELİRTİLERİ NEDİR?

Kaşınma, batma ve yanma

Gözle görülür bir şişlik

İç arpacık da gözleri kapatırken ya da dokununca hissedilen kitle

Daima sulanma ve iltihaplanmanın artması

Göz yaşı borusunun dışında biriken iltihap kitlesi

Uyanırken gözleri açmada zorlanma

Işığa karşı hassasiyetin olması

Göz içerisindeki sıvının burun kanallarını tıkaması üzere belirtilerle kendini gösterir.

doğal yöntem

ARPACIĞI DOĞAL YOLLA GİDERMENİN YOLU?

Belirtiler akabinde kişi göz tabibine başvurur. Bunun akabinde göz tabibi antibiyotikle tedavi ederek kitlenin azaltılması sağlanır. Onun dışında meskende uygulanacak bir kaç dol mevcuttur. Doğal pratik dış arpacığa uygulanır. İç arpacıklar lokal anestezi ile cerrahi operasyon ile alınır.

Arpacık da en tesirli doğal yol, sıcak havlu tatbikidir. Bu sayede gözdeki hudutlar süratli çalıştırılarak enfeksiyonun dışarı atılması sağlanır. Bunun dışında bir diş sarımsak ve bir soğana 2 bardağı su ek edin. Kaynattıktan sonra bu suya ped pamuk batırıp arpacığın üstüne ayrım saat bekletin. Bu uygulamayı yarım saatte bir uygulayınız. Soğan ve sarımsak içerdikleri antioksidan ve antibakteriyel hususlar sayesinde iltihabı dışa atmada tesirli olurlar.

Yorum Ekle