Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Hazımsızlık Nedir: Yemek sonrası ne iyi gelir, Mide hazımsızlığı nedir?

Hazımsızlık Nedir: Yemek sonrası ne iyi gelir, Mide hazımsızlığı nedir?

Hızlı yemek yenilmesinden veya aşırı yemek yenilmesinden genellikler hazımsızlık ortaya çıkar. Her ne kadar şişkinlik ile karıştırılsada çok fazla yemek yemekten ötürü midenin şişmesidir. Hazımsızlık, tamamen yemeği sindirememesi veya yemeğin mide tarafından öğütülememesidir. Bu sağlık durumu günümüzde karşımıza çıkan başlıca sorunlardandır. Şimdi gelelim hazımsızlık nedir, mide hazımsızlığı nedir, belirtileri nelerdir gibi konularımıza göz atalım ve bu tür sorunla karşılaştığımız zaman yapacaklarımızı uygulayalım. Şunuda unutmamamız gerekir ki!

Gaz Sıkıştırması Belirtisi  : Şuna dikkat etmemiz gerekir ki,  ile karıştırılmamalı!

Vücudumuzun en önemli özelliklerinden biri olan sindirim sistemi yediğimiz besinleri ayırıştırarak zararlı olan maddeleri atma görevi vardır. Sağlığımız için sindirim organları vücudumuz için çok ama çok önemlidir! Doktorların yemek yerken sürekli tavsiye ettikleri konular: Süratli yemek, aşırı yavaş yemek, çok az yemek ve aşırı yemek yemek mide özelliklerini kötü bir şekilde etkilemesidir. Onun için bu konuların ortalamaları dikkate alınarak yemek yenilmesi gerekir.

İpucu: Kesinlikle yemek yerken sık çiğneyin! Mideniz daha rahat öğütür!

Bilim literatüründe Dispepsi (bkz. wiki) olarak geçen hazımsızlık çoklukla halk arasında şişkinlikle karıştırılır. Şişkinlik ile hazımsızlık sorunu apayrı konulardır ama herkes bu ikisini karıştırır. Yemekten sonra karnınızın şişmesine Şişkinlik, yemeklerin öğütülememe durumuna ise Hazımsızlık denir. Hazımsızlık nedir yazımızda gelelim şimdi belirtilerine.

Hazımsızlığın Belirtileri

Sistemsiz ve ölçüsüz yemek yeme, öğütülmesi çetin besinler tüketilmesinin yanı sıra kimi riskli hastalıklarda hazımsızlığa neden olur. Reflü, ülser ve mide fıtığı bu rahatsızlıkların başında taraf alıyor. Birebir devirde gaz sıkışması, mide sıvısında dengesizlik, bağırsak iltihaplanması da hazımsızlığın yaşanmasına neden olan durumlar arasındadır. Birtakım mütehassıslar ruhsal hastalıklarında hazımsızlığa taban hazırladığını belirtiyor. Kafein, acı, karbonhidrat sonrası bu sıhhat derdinin riski artar.

Hazımsızlık için doğal kürler

– Sindirimde birikmiş havayı boşaltmanın en tesirli yolu kabonattır. Yemek yedikten sonra oluşan karın gazı için bir bardak suya yarım yemek kaşığı karbonatı karıştırarın yemekten sonra bir bardak içiniz.

– Hazımsızlığın neden olduğu şişlik ve krampları gidermek için modül zencefili kaynamış suyun içerisine atın demlenmesini bekleyin. Akabinde içerisine 5 damla limon sıkarak tüketiniz.

– Nane içerdiği ferahlatıcı ve çözücü hususlar hazımsızlığa güzel gelen en tesirli doğal usuldür. 10 yaprak naneyi 15 dakika kaynatın içerisine yarım çay kaşığı tuz ve 5 damla limon sıkarak tüketiniz.

– Nohutta içerdiği çözücü unsur midede enzimlenmeyen besinleri kesimler gaz ya da dışkılama yolu vücuttan atar. 250 gram nohutu 8 bardak su ek ederek kaynatın. Daha sonra elde ettiğiniz nohut suyunu yemeklerden sonra bir bardak içiniz..

– Anason çayı, hazımsızlığı ve beraberinde gelen şişliği en kolay geçiren doğal formüllerden biridir. Bağırsaklarda ve midede emilmemiş ve gaza neden olmuş zararlı bakterilerin orantısını azaltır. Anason bitkisini 10 dakika kaynatın akabinde 5 damla limon sıkın ve bir adet çubuk tarçın ek edin. 15 dakika demlendikten sonra günde bir bardak tüketebilirsiniz.

– Aşırı yemek yeme sonrası bir soda midenize iyi gelecektir.

Hazımsızlık için ne yapılmalı?

Tek seferde ölçüsüz yemek yanına gün içerisine yemek öğünlerini bölerek yemek.

Beğenilmeyen alışkanlıkları bırakmak. Kafeini azaltmak.

Ruhsal meseleleri tek başına atlatmak mahalline bir ekspere danışmak.

Yemek sırasında midenin hava almaması için konuşmamak.

Gece yemek yememek.

Haddinden fazla yağlı baharatlı besinlerden uzak durmak.

– Günlük yemek tüketiminde yemeği ağzınızda sık çiğnemeniz.

Yorum Ekle