Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Gaz sıkışması neden olur? Gaz sıkışmasının belirtileri! Gaz sıkışmasına doğal formüller…

Gaz sıkışması neden olur? Gaz sıkışmasının belirtileri! Gaz sıkışmasına doğal formüller…

Topluluğun yüzde 80’inin sık sık yaşadığı rahatsızlıklardan biri olan gaz sıkışması ömür kalitesini düşüren sıhhat problemlerinden biridir. Ekseriyetle yemek sonrası görülen gaz sıkışması erkeklere orantıyla bayanlarda daha sık görülür. Bunun nedeni de bayanların daha çok bağırsak sorunları yaşamasından kaynaklıdır. Evet Gaz sıkışması neden olur?

Gaz sancısı yemek bölgeyken havada olan bakterilerin mide ve bağırsaklara yerleşmesi ile oluşur. Bu durum sıradan sindirim dolaşımında meydana gelen bir faktördür gelgelelim havanın atılmaması durumunda burada birikir ve sıkışır bu da şiddetli sancılarla kendini ayan eder. Her yaşta her cinste görülür. Gelgelelim hatunlarda daha çokça görülür. Bunun nedeni bayanlarda bağırsak soruları daha sık görülür. Gaz sıkışması çok çokça ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Gelgelelim gaz vücuttan atılmadığında önemli illetlere taban hazırlayabilir. Utanç verici olarak bakılan bu durum aslında sıhhat açısından epeyce yararlıdır. Gaz çıkarmayan kimselerde sindirim illetleri meydana gelir. Ayrıyeten bu gaz kramplara ve şiddetli kasılmalara neden olur. Gaz sıkışması nedeniyle vücuttan atılmayan makûs hava bağırsak fonksiyonlarını olumsuz tesirler. 

GAZ SIKIŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Karbonhidrat ve yağlı yiyeceklere bağlı gelişen bağırsakların yavaşlaması ile ortaya çıkan kabızlık gaz sıkışmasına neden olan temel faktördür. 

Kimi besinlere karşı hassasiyet gösteren mide ve bağırsaklar hazımsızlık sorunu yaşar. Bu durum sonucunda sindirim sistemi rahat hareket edemez.

Münhasıran süratli yemek yiyenler hava alışverişini vücudun gereksiniminden çokça yaparlar. Böylelikle vücutta çokça hava birikir. Bu hava da gaz oluşumuna neden olur.

Kuru fasulye, lahana, soğan, karnabahar, enginar, mercimek, kuru üzüm, brokoli, soğan, erik kurusu ve bu besinlerde ziyade karbonhidrat olduğundan ziyade gaza neden olur. Ayrıyeten patates, makarna ve pirinç üzere yiyeceklerde tekrardan ısıtılınca gaz oluşumunu artırır. 

Huzursuz bağırsak sendromu ve bağırsak iltihaplanması dışkılama sistemini olumsuz tesirler. Bu üzere durumlarda içeride biriken gaz rahat hareket edemediğinden sıkışır. Bu rahatsızlıklara; bulantı, halsizlik ve yüksek ateş üzere durumlar eşlik eder.

Regl periyodunda rahim de oluşan kasılma ve sancılar alt karını olumsuz etkilediğinden burada gaz birikmesi daha kolay olur. 

GAZ SANCISININ BELİRTİLERİ?

Dışkılama da zorlanma ve ağır koku

Şiddetli karın ağrısı ve kasılma

Kasılmalara bağlı gelişen nefes alıp vermede zorluk çekme

Kaslarda ağrı

Terleme ve mide bulantısı üzere belirtilerle kendini gösterir.

GAZ SIKIŞMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtiler sonrası bir mütehassısa görünmekte yarar var. Bilirkişiler birinci belirtilerde ve hafif ilerleyen gaz sıkışmasında umumiyetle ilaç tedavisi uygular. Tıpkı vakitte alerjik testi yapılır. Kimi besinlere karşı hassas olan bireylere kişisel diyet programı hazırlanır. Başkaca daha yavaş ve tane tane yemek yenilmesi önerilir. 

GAZ SIKIŞMASINA NE ÂLÂ GELİR?

Zencefil içerdiği gingerol unsuru sayesinde gaz sıkışmasına neden olan hazımsızlık ve mide nezlesine güzel gelir. Gaz sıkışması yaşayan kişi yemekten evvel bir bardak zencefil çayı tüketmelidir. 

Yatıştırıcı özelliği olan papatya, gaz sıkışmasını önleyerek rahat bir dışkılama sağlar. Ayrıyeten papatya yalnızca gaz sıkışmasına değil depresyon ve gerilime de âlâ gelir.

Kimyon tohumu çiğnendiğinde ağız içerisinden mideye kadar olan mekanlarda biriken bakterileri temizler. Böylelikle gaz sıkışmasını önler. Bilhassa sık sık gaz sıkışması yaşayan şahıslar yemeklerden sonra bu tekniği pratiğinde yarar var. 

1 tatlı kaşığı kabartma tozu ile bir bardak ılık suyu karıştırın.Günde bir bardak tüketin. Sancıya ve gaz sıkışmasına sebep olan midedeki çokça asidin azalmasında yardımcı olur.

Gaz sıkışması sırasında yavaş yavaş bir bardak ılık su içerek, sancının olduğu alana masaj yapınız.

Gaz sıkışmasını sık sık yaşıyorsanız. Dar giyinmekten kaçınınız. 

Yorum Ekle