Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Adet öncesi gerginlik sendromu PMS nedir?

Adet öncesi gerginlik sendromu PMS nedir?

Rahimin temizlenmesi için bayanların ergenlik devrinden itibaren yaşadıkları adet, çetin bir süreçtir. Bu süreçte yaşanılan sancı hatunların hayat kalitesini de hayli düşürür. Hormonal bozukluğun yanı sıra ağrılı ve gerilimli geçen bu süreci sizler için araştırdık. Adet öncesi gerginlik sendromu PMS nedir? Adet sancısına âlâ gelen besinler nelerdir? İşte tüm soruların cevabı…

Adet öncesi gerginlik sendromu Pms nedir?

Regl sürecine birkaç gün kala bayanların umumisi susuzluk, iştah değişikliği, vücutta ödem, yorgunluk ve cilt sorunları üzere sıhhat dertleri yaşar. Bunlara ek olarak bağırsak sorunları, mide bulantısı ve baş dönmesi üzere semptomlarda görülür. Birtakım bayanlar güçlü bağışıklık ve ağrı eşikleri sayesinde bu durumları çok hafif atlatır. Lakin kimileri ağlama buhranları, öfke nöbetleri ve toplumsal topluluklardan uzakta kalmak velev. Bu belirtiler yüksek fonksiyonlarda görülmesine adet öncesi sendrom denir. Adet öncesi sendromu olması için bir bayanın en az üç adet daima bu semptomları yaşaması gerekir. Zira uzun müddetli tekrarlayan semptomlar farklı illetlerin da ortaya çıkmasına yer hazırlayabilir. Bu yüzden regl devranları ve yaşadıklarını not etmek en yeterli tanı konulur. Bunun yanı sıra her hatun adet periyodunda haddinden fazla ağrı ve gerilimi olur. Zira vücut komplikasyonunda şiddetli değişim meydana gelir. Bu da ruhsal durumu hayli olumsuz tesirler. Ağrıların şiddetini azaltmak için bayanlar hanede kimi doğal formüller uygular. Bunlardan en yaygını da sıcak su torbasıdır.

Adet öncesi gerginlik sendromu Pms

Adet Sancısı Nasıl Geçer ve Ne iyi gelir?

Tabiatta östrojen hormonunu artıran en sağlıklı besin melisa çayıdır. Zira adet devrinde bozulan hormonal farklı sıhhat meselelerine neden olur. Bu yüzden östrojen yani hatun hormonunu istikrar de tutmak epey yarar sağlar.

Bu periyotta birden teğe zayıflayan vücut hücreleri kemik ve kas ağrılarına neden olur. Bunun için münhasıran mütehassıslar bu devirde kemik ve kasları güçlendiren besinler tüketilmesini önerir. Şeker kamışı pekmezi bu bakımından yarar sağlayacak besinlerin başında gelir.

Gerilim ve yorgunluk yaşayan bayanlar için ise fesleğen önerilir. Fesleğen birebir devirde adet devrindeki sancıların şiddetini de azaltır. Kuru fesleğeni 10 dakika kaynatıp içeriğine bir iki damla limon sıkıp bir bardak tüketebilirsiniz.

ADET SANCISINA GÜZEL GELEN BESİNLER…

BİTTER ÇİKOLATA

Değişen hormonlarda en ziyade memnunluk hormonunun azalması bayanları olumsuz tesirler. Lakin bu süreçte magnezyum bakımından güçlü olan bitter çikolata bol bol tüketilmelidir. Bu besin hem kan orantısını düzenler hem de içerdiği serotonin hususu dimağ fonksiyonlarını hareketlendirerek gerilim ve depresyonu azaltır.

PMS Sendromu nedir

YOĞURT

Regl öncesi ve sonrası mütemadi şişkinlik hisseden bayanların bu süreci atlatmasındaki en doğal besinlerden biride yoğurttur. Münhasıran bu süreçte vücut önemli orantıda kalsiyum kaybeder.Yoğurt içerdiği kalsiyum unsuru sayesinde bu olumsuzluğun yaşanmasını önler. Yanı sıra sindirimi kolaylaştırarak vücudun ödem toplamasını ve şişkinlik yaşamasını önler.

regl öncesi yoğurt

SOĞAN VE SARIMSAK

Sarımsak ve soğan içerdikleri yüksek orantıda antioksidan sayesinde vücudun muaf radikallerle çoğalmasını önler. Bayanların adet sancılarını azaltmak için bol bol bu iki besini tüketmesi eksperler tarafından önerilir. İdrar yolu ile vücudu temizlediklerinden rastgele bir rahatsızlığın yaşanma orantısı azaltılır.

adet öncesi SOĞAN VE SARIMSAK

ZENCEFİL

Yapılan kimi araştırmalarda zencefilin hatunların birinci üç gün şiddetli geçen regl sancılarını azaltığı tespit edilmiştir. İçerdiği kurkumin unsuru sayesinde antioksidan tesiri göstererek vücudun temizlenmesini destekler. Dimağda regl öncesi artan had sinyallerini düzenler. Sonluluk ve asabiyet hallerinin yaşanmasını mahzurlar.

adet öncesi ZENCEFİL

YEŞİL ZERZEVAT

Derhal çabucak tüm yeşil sebzeler A, C, B6 ve E vitaminleri içerir. Bu özellikleri sayesinde vücudun acı eşiğini yükselterek yaşanan sancılar ağrılar ve ruhsal rahatsızlıkların riski azaltılır.

bayanlarda gerginlik

Adet öncesi gerginlik sendromu Pms nasıl önlenir?

Bilirkişiler bu periyodun ağır ruhsal rahatsızlıklara dönmemesi için; sistemli yürüyüş ve spor egzersizlerini öneriyor. Bunun yanı sıra olağan hayat fonksiyonlarını bozmadan her gün birebir saatte uyanmak ve birebir saatte uyumak gerekir. Tüm bu durumlar dışında da regl öncesi ve sırasındaki ağır sancıları azaltmak için sınırlı besinleri tüketilmelidir. Tıpkı hengamda yağ, tuz, şeker ve karbonhidratlı besinlerin tüketimi azaltılmalıdır. Mahsusen kış aylarında bayanların bol bol yeşil zerzevat tüketilmesi daha sağlıklı bir süreç yaşanmasına neden olacaktır.

Adet öncesi gerginlik sendromu Pms

Yorum Ekle