Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Arı sütü’nün yararları nedir, nasıl kullanılır? Resmen Mucize!

Arı sütü’nün yararları nedir, nasıl kullanılır? Resmen Mucize!

Arı sütü (bkz. wiki) besin bedeli yüksek olan arılar yalnızca bal değil bildiğiniz kendilerine has sütte verirler. Bağışıklık sistemi için inanılmaz yararı olan bu besinde tıpkı bal üzere güçlükle süreçlerle elde edilir. Emekçi arılar tarafından salgılanan bu besin Kraliçe arının beslenmesi içindir. Arı sütü polenle elde edilmez. Keşfi sonrası yüzyıllar boyunca sıhhat gayeli tüketilmiştir. Şimdi gelelim faydaları ve yararlarına ve en çok merak edilen konularına…

Arı sütü, arıların yutak bezlerinde salgıladıkları bir husustur. Bu süt, bal arılarının; enzimleri, bal özleri ve taşıdıkları milyonlarca çiçek özünden oluşur. Kıvamı koyu sarı ve beyazdır. Tadı ekşidir ve kesin bir kokuya sahiptir. Ama arı sütünün polenleme ile bir ilgisi yoktur. Emekçi arıların bu salgılamayı yapıp kovanlara koymasının tek gayesi Kraliçe arıyı beslemektir. Arı sütünün ürüme organları üzerinde olumlu tesiri vardır. Zira içerisinde üremeyi artıran enzim ve hormonlar bulunmaktadır. İçerisinde tabiatta bulunan bütün vitamin, mineral ve unsurları barındırır. Arı sütü vücudun temel sistemi olan bağışıklık üzerinde olumlu tesirleri vardır. Bu süt vücudu tüm illetlerin yanı sıra kanserli hücrelere karşı da korur. Vücudun umumî fonksiyonlarını güçlendirerek dayanıklığını artırır. Arı sütü üzerinde hala araştırmalar devam etmektedir. İçerisinde bulunan kıymetli vesair hususları keşfedilmektedir. Çin’de yapılan bir araştırmada arı sütünün gençlik iksiri olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yüzyıllar boyunca Çin’de tüketilen bu besinin birçok illetin tedavisinde doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Münhasıran son yıllarda artan şeker marazı için yarar sağlayan arı sütü kandaki şeker indeksini istikrarlar.

arı sütü faydaları

ARI SÜTÜ NASIL TÜKETİLİR?

Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde vücudun performansını artırmanın yanı sıra yaşlanmaya meyilli hücreleri de yeniler. Münhasıran hormon üretiminde badire yaşanılan birtakım periyotlar vardır. Hamilelik ve ergenlik üzere devirlerdeki hormon gelişimlerini destekleyerek daha sağlıklı çoğalmalarını sağlar.

bağışıklı sistemi için mucize

ARI SÜTÜNÜN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini kanserli hücrelere karşı güçlendirir.

Sporcuların kemik yapısını güçlendirerek yaşanma ihtimali olan eklem ve kas ağrılarını önler. Ayrıyeten ciltlerinde tahriş sonrası enfeksiyon kapma mümkünlüğünü da sıfırlar.

Kan basıncını dengeleyerek, damar sertleşmesi ve kalp illetlerini önler.

yatmadan evvel bir kaşık tüketildiğinde uyku sorununu ortadan kaldırır. Tıpkı devirde uyurken vücut hücrelerinin daha sağlıklı yenilenmesini destekler.

arı zararlı sütü varmdır

Ciltteki yaşlanmaya neden olan hücrelerin oluşumunu engelleyerek, genç hücrelerin sayısını artırır. Birebir hengamda yara, darbe ve çiziklerin uygunlaşmasını hızlandırır.

Vücudun direncini arttırır.

Kanda bulunan zararlı toksinlerin sayısını azaltarak eklemlerde oluşma ihtimali olan ödemleri ketler.

Ana karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel  gelişimini destekler.

kraliçe arılar

Hafızayı güçlendirdiği için alzheimer illeti riski olan bireylerin mütemadi tüketmesi gereken bir besindir.

Mide ve bağırsak faaliyetlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık ve şişkinlik rahatsızlıkların risklerini azaltır.

Kullandığınız şampuanın içerisine iki çay kaşığı eklerseniz. Saç dökülmesini engelleyerek, saçın hacmini artırır.

Arı sütünü sıradan süt ile karıştırarak cildinize losyon olarak da kullanabilirsiniz.

cildiniz için arı sütü

ARI SÜTÜ’NÜN ZARARI VAR MI?

Arı ve bala alerjisi olan kimselerin tüketmesi sakıncalıdır. Aksi halde ölümcül sonuçlar bile doğurabilir. Bunun yanı sıra polen alerjisi olanlarında kesinlikle bir bilirkişiye müracaatı gerekir.  Kronik rahatsızlığı nedeniyle ilaç kullananlarda da birtakım olumsuz sonuçlara neden olabilir. Zira arı sütü tabiat da bulunan en güçlü vitamin ve mineral takviyesidir. Bu da kullanılan ilaçların içeriğindeki hususlarla yansımaya neden olabilir. Ayrıyeten gebe bayanlarında tüketmeden eksperlerine istişaresi kuraldır.

Yorum Ekle