Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Köpekler Bu Köprüden Neden Atlıyor?

Köpekler Bu Köprüden Neden Atlıyor?

İskoçya’da bulunan bir köprünün üzerinden köpeklerin sistemli olarak düşüp sakatlanması yahut ölmesi vakaları, 1950’lerden bu yana mantıklı bir açıklama arıyor.

1895’te yapılan Overtoun Köprüsü, yaşanan köpek vefatları üzerine hengam içerisinde Köpek İntihar Köprüsü (Dog Suicide Bridge) takma ismiyle anılmaya başlandı. Köpeklerin köprüden neden atladığına dair birtakım tabiat üstü teoriler, sürpriz olmayan bir biçimde ortaya atıldı. Ortamda yaşayanların köprüde dolaşan ve büyük bir üzüntü içinde olan bir insan hayalet gördükleri tez ediliyor. Bunun köpekleri neden kaçırdığı ise bilinmiyor.

Daha mantıklı bir açıklama ise Overtoun Hanesi’nin şu anki sakini Bob Hill’den geldi. Hill, New York Times’a yaptığı açıklamada vadide dolaşan hayvanların kokusunun köpeklerin istemeden atlamasına yol açtığı söylendi. Hill’e nazaran vizon, çam sansarı üzere hayvanların kokuları köpeğin burnuna geldiğinde aşağı atlayabiliyorlar.

Lakin köpeklerin berbat kokan bir hayvanı kovalamak için 15 metre yükseklikten atlamayacak kadar aptal olmadıkları da biliniyor. Üstelik vizonlar İskoçya’daki gayrı nehirlerin de yakınlarında yaşıyorlar ve tıpkı vukuat, vesair köprülerde yaşanmıyor.

Hayvan davranışçısı David Sands, bunun nedeninin köprünün dizaynıyla ilgili olabileceğini söylüyor. Korkuluklar, köpeklerin boyutunu aştığından hayvanlar, gayrı tarafta ayak basacak bir konum olmadığını görmüyorlar. Gelen kokunun gücüyle birleştiğinde bu, köpeklerin sağlam bir mekana basacaklarını düşünerek ölümcül bir atlayış yapmalarına yol açıyor.

Sebebi ne olursa olsun Overtoun köprüsüne yolunuz düşerse, köpeğinizi sıkı tutmanızda yarar var.

Yorum Ekle