Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yapay Zeka Otomasyon Sürecini Dönüştürüyor

Yapay Zeka Otomasyon Sürecini Dönüştürüyor

Tüm yerkürede ve devletimizde kişisel kuruluşlardan kamu kuruluşlarına kadar büyük bir dijital dönüşüm yaşanıyor. Ama bu dijital dönüşüm BT operasyonlarını daha karmaşık ve izlenmesi çetin bir hale getiriyor. Öteki taraftan toplanan dataların ölçüsü da her geçen gün artıyor ve devasa bir boyuta geliyor.

Yapay zekanın BT operayonlarındaki ehemmiyetine dikkat çeken Micro Focus Türkiye ve Yunanistan Umum Yöneticisi Deniz Kırca, “Yapay zeka, milyonlarca data kümesini rastgele bir insan müdahalesi olmadan inceleyebilme kapasitene sahip. Münasebetiyle, gelişmiş analitik teknikler ve algoritmalar kullanan AIOps, çok daha büyük ve karmaşık olgu kümeleriyle çalışılabilmesine ve insan gözüyle görülmesi neredeyse imkansız olan kalıpların görülebilmesine imkan tanıyor. Bu kadar büyük donelerin işlenmesi ve karmaşıklaşan BT operasyonlarının daha yeterli bir halde yönetilebilmesinde AIOps büyük kıymet taşıyor ve BT süreçlerinde otomasyonun geleceği olarak görülüyor” diyor.

Yapılan araştırmalar da AIOps’un giderek popülerlik kazanan bir teknoloji olduğunu gösteriyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda düzenlenen ve AIOps’un derinlemesine ele alındığı AIOps Exchange

AIOps araçları ve platformları, birden çokça araçtan gelen ihtarların bir arada kullanılabilmesi için operasyonel BT datalarına makine tahsili uyguluyor. Böylelikle ilgili ekiplerinin meydana gelen hadisenin asıl sebebini belirleyebilmelerine yardımcı olurken geçmişteki haberleri kullanarak ne yapmaları gerektiği doğrultusunda tekliflerde bulunuyor.

Bilişim teknolojileri ortamında otomasyon uzun vakittir kullanılıyor, fakat günümüz yapay zeka teknolojisi, bu otomasyon seviyesini çok daha öteye götürüyor. Pratiğe hazır yapay zeka araçları kullanan BT departmanları, vazife kritik sistemlerde beklenmeyen hizmet dışı kalma vadelerinde kıymetli düşüşler elde ediyor. Yapay zekaya dayalı araçlar, BT operasyonlarında sıkıntıların saatler tarafına dakikalar içinde çözülebilmesine imkan tanıyor ve müşteri deneyiminin hem işletme hem de müşteriler için en üst seviyeye çıkmasını sağlıyor.

AIOps, 2020 ve sonrasında ne üzere bir değişime uğrayacak?

AIOps, CIO’lar ve BT başkanları için nispeten yeni bir konsept olmaya devam ediyor. Fakat bu başkanlar, farklı araçlardan ve sistemlerden çok ziyade operasyonel olgu geldiğini, BT operasyonlarındaki sıkıntıların tespit edilebilmesi ve en verimli halde çözülebilmesi için bu olguların çok düzgün anlaşılması gerektiğini biliyorlar. Bu, yüksek erişilebilirlik ve performans gerektiren pratiklerin kullanıldığı büyük ölçekli hibrit bulutları yöneten CIO’lar için çok daha güç.

2020 yılı ve ötesinde AIOps, daha farklı görünen ve farklı gayelere hizmet eden yeni platformlarla birlikte daha çok teknoloji sağlayan bir kategoriye dönüşecek. Kimi pratikler, pratik performans yerine odaklanırken kimileri güvenlik, bulut, DevOps ve servis idaresi üzere yerlere odaklanacak.

Her ne kadar platformların ne doğrultuda gelişeceği net bir şey söylemek güçlükle olsa da AIOps’un her geçen gün daha da karmaşıklaşan birçok ortamda meselelerin çözülmesine yardımcı olacağı kesin.

AIOps hangi sahalarda daha çok öne çıkacak?

AIOps, bilhassa büyük ölçüde olgu içindeki anomalilerin arandığı durumlarda ön plana çıkıyor. AIOps ile ilgili tahlil geliştiren şirketler bunun için farklı yaklaşımlar izleyecekler. Kimileri, mikro hizmetlere ve konteynerlara odaklanırken kimileri ise buluta odaklanacak. Kimileri ise öbür tahlillerin desteklemediği ana bilgisayarlar üzere platformlara yönelecek.

AIOps Exchange araştırmasında çıkan belli başlı tasarruf senaryoları arasında tertip silolarının ayrıştırılması, proaktif ve öngörücü reaktif senaryoların ele alınabilmesi için araç setlerinin moderinzasyonu, MTTD (sorunlarının tespiti) vadesini azaltmak, meselelerin asıl nedenlerini bulmak ve yönetmek alıyor.

Aslında kuruluşların büyük kısmı çabucak acilen tıpkı şeyi istiyor: Yatırımların süratli bir formda geri dönüştürülebilmesini sağlayan, basitçe tasarrufa alınabilen, ziyade masraf gerektirmeyen ve birden ziyade izleme aracına entegre olabilen bir araç. AIOps makine tahsili, kapsamlı data yekuna ve birden ziyade emele hizmet eden bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Münhasıran önümüzdeki devirde otomasyon açısından en kilit teknolojilerden biri haline gelecek. 2020 yılında birçok şirket BT operasyonlarına ve vesair süreçlerine AIOps’u entegre edecek.

Tesirli bir kombinasyon: AIOps ve DevOps

AIOps’un odaklandığı bir öbür değerli alan ise DevOps. AIOps, pratiklerin durumu ve performansı net bir haber isteyen DevOps ekiplerinin istediğini veriyor. Yapılan bu araştırmaya nazaran, satın almalarda DevOps’un tesiri çok büyük. Iştirakçilerin yüzde 28’i AIOps’un uygulanmaya alınmasında DevOps’un büyük tesiri olduğunu belirtiyor. Gayrı taraftan AIOps’un pratiklerdeki cürümlerin çok erken bir halde bulunabilmesine imkan tanıması, DevOps geliştiricileri açısından da yeni bir kavram ve buna ahenk sağlamaları gerekiyor. Gelgelelim bu aşılması güçlükle bir mevzu olmadığı üzere ve DevOps geliştiricilerine büyük imkanlar sunduğu açıkça ortada. Elhasıl 2020 yılından itibaren AIOps platformlarını değerlendirmeye alan ve pilot pratiğe geçen birçok kuruluş ve BT başkanı olacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle

© 2013 - 2020 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.