Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kolon (kalın bağırsak) kanserinin belirtileri nelerdir ve tedavi prosedürü var mıdır? Kolon ariliği nasıl yapılır?

Kolon (kalın bağırsak) kanserinin belirtileri nelerdir ve tedavi prosedürü var mıdır? Kolon ariliği nasıl yapılır?

Yerkürede en sık rastlanan kanser tiplerinden biri olan kolon kanserinin neden kaynaklandığını biliyor musunuz? Evet kolon kanseri (kalın bağırsak) nedir? Kolon kanserinin belirtileri nelerdir ve tedavi prosedürü var mıdır? Kolon ariliği nasıl yapılır? İleri yaşlarda erkeklere orantıyla bayanlarda sıklıkla görülen kolon kanserine dair bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. Haberin detayında kişinin hayat kalitesini alt üst eden kolon ve kolon kanseri merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Sindirim sisteminde kalın bağırsak olarak geçen noktaya kolon denir. Hizmeti dışkılamayı likide dönüştürür. Bağırsakların sürecini kolaylaştırır. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı ile işlevselliğini yitirir. Mahsusen sıhhatsiz beslenme ve lif orantısı az olan besinler tüketmek kolon sisteminin gereksinimi olan vitamin ve minerali sağlamadığından hasara uğratır. Bunun sonuncunda düğümlenme velev ilerisi kansere neden olur. Halk arasında kolon kanserine kalın bağırsak kanseri denir. Sindirimin son kısmında konum alan kolon karnın sol üst bucağındaki dalağın altında mekan alır. Yiyecek ve içeceklerde vücuda giren kimi hücreler ya da kolon ortamında olan birtakım hücrelerin DNA’larının genetik ve çevresel tesirlerle bozulması sonucu kolon kanseri yaşanır. Erken teşhis edildiğinde bu yerdeki kanserli hücrelerin ilaçlarla temizlenme mümkünlüğü vardır. Fakat geç fark edildiğinde cerrahi operasyon gerektirir ve sindirimin sağlıklı akışını olumsuz tesirler. Birebir devirde bu hücreler lenf bezlerine oradan da kan dolaşımı nedeniyle karaciğer ve akciğere kadar ilerleyerek yalnızca sindirimi değil tüm organları olumsuz tesirler. Kolon kanserini en çok beslenme alışkanlıkları, çevresel etkenler ve kalıtsal genetik özellikler tesirler.

KOLON KANSERİNE NEDEN OLAN DURUMLAR?

Sistemsiz kilo alıp verme ve çok yağlı karbonhidratlı beslenme

Bağırsakların iltihaplanması ve bağırsak içerisindeki sindirim hücrelerinin sağlıklı çalışmaması

Yaş ilerledikçe yaşanan sindirim badireleri

Daima kabız olanlar

Aile hikayesinde daha evvelce ortaya çıkan kanserli hücreler

Sigara ve alkol üzere zararlı unsurların vücuttaki hür radikalli hücrelerin sayısını artırması sonucu kolon kanserinin ortaya çıkmasına yer hazırlar.

KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ NELEDİR?

Tuvalet alışkanlığında aksama yaşanması

Bağırsaklardaki sindirimde zorlanma

Bağırsak ve karın sol kısmında kasılma daima sancılanma

Dışkılama sırasında ağrı velev ilerisinde kan bile akması

İştahsızlık, halsizlik, baş ve mide de daima ağrı yaşanması üzere durumlarla kendini gösterir.

KOLON KANSERİ TEŞHİSİ

Kanseri teşhis etmek epeyce vakit alır. Zira tüm belirtiler birtakım marazların belirtileri ile birebir olduğundan hasta öncelikle kanserden asıllı olduğunu düşünmez. Gelgelelim kompetan bir doktora göründükten sonra hekim dışkıdan gelen kanı incelemeye alır. Daha sonra ise kolon grafisi ve bilgisayar tomografisi çekilir. Bağırsaktan örnek alınarak yapılana laboratuvar testinden sonra kesin tanı için endoskopik tetkikler yapılır.

KOLON KANSERİ TEDAVİSİ

Tüm bu araştırmalardan sonra tabip kanserin evresine nazaran tedavi seçenekleri pratiğe başlar. Birinci evrelerdeki kanserde ilaç tedavisi uygulanır. 2. olan evrede ise çoklukla illetin yaygınlaşmasını önlemek için kemoterapi formülü tercih edilir. Son evrede olan kolon kanseri için ise cerrahi sistem uygulanır. 

KOLON KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Beslenme de meyve ve zerzevat tüketiminin artırılması

Nizamlı egzersiz ve tüketimini artırmak

Bağırsakların iltihaplanmasını önlenmesi 

Kalsiyum unsurunun çokça olduğu besinler tüketilmesi 

Ton balığı, uskumru, süt ve mısır gevreği üzere besinler tüketerek vücuttaki D vitamini eksikliği giderilmeye çalışılır

KOLON AKLIĞI NASIL YAPILIR?

Organik bir adet elma 

Organik yarım limon

Bir çay kaşığı zencefil tozu

Bir çay kaşığı deniz tuzu

Elmanın ve limonun suyunu yeterlice çıkartın. Bir kaba koyup içine zencefil ve deniz tuzunu koyup. Yarım bardak sıcak ekleyin. Ocakta 5 dakika kaynatın. alıp 10 dakika bekleyip süzüp için. Sabah aç karna akşam yemeklerden 2 saat evvel tüketin. 

Yorum Ekle