Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Göz seğirmesi neden olur? Hangi marazların habercisidir? Göz seğirmesi nasıl önlenir?

Göz seğirmesi neden olur? Hangi marazların habercisidir? Göz seğirmesi nasıl önlenir?

Halk arasında yorumlanan göz seğirmesi aslında hastalık işareti olabileceğini biliyor musunuz? Evet göz seğirmesi neden olur? Hangi illetlerin habercisidir? Göz seğirmesi nasıl önlenir? Toplulukta derhal çabucak dört şahıstan birinde yaşanan bu sıhhat sorunu hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Haberin detayında merak edilen tüm soruların karşılıklarını bulabilirsiniz.

Göz görmeye yarayan organdır. Üç tabakadan meydana gelen göz; ışığı geçirir, kırır ve manzarayı dimağda hale getirir.  Kornea tabakası en kıymetlisidir. Damar ve dokulardan meydana gelen göz de gayrı organlar üzere vitamin ve minerale muhtaçlık duyar. Çok hassas damarları olan beğenilen meydana gelen rastgele bir deformasyonda önemli illetler yaşanır. Bunlardan biri de göz seğirmesidir. Göz kapaklarındaki kasların ani hareketlenmesi ile ortaya göz seğirmesi çıkar. Kıymetli üzere görülmeyen bu rahatsızlık kısa sürer. Kimilerinde bir kaç dakika ara ile devam ederken kimilerinde ise saatlerce devam eder. Kişinin ömür kalitesini düşüren göz seğirmesi, başlı başına bir rahatsızlık olmanın yanı sıra kimi hastalıklarında en önemli belirtisidir.

HANGİ MARAZLARIN HABERCİSİDİR?

Bu rahatsızlık çoklukla zihinsel yorgunluk nedeni ile yaşanır. Yorgun ve gerilime ek olarak gözlerin uzun müddet bilgisayar, televizyon ve tablete bakması gözü yorar. Bu da gözün ani kasılmasına neden olabilir. Ayrıyeten çok ölçüde kafein tüketildiğinde de artan süratli kan akışı göz seğirmesine sebebiyet verir. Münhasıran kış aylarında artan üst teneffüs yolları nedeniyle alınan ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda da ölçüde kafein bulunur. Bir haftadan uzun vade devam eden göz seğirmesi önemli bir göz meselesinin habercisi olabilir. Bilirkişiler dimağ rahatsızlıklarının belirtileri arasında da göz seğirmesinin olabileceğini vurguluyor. Ayrıyeten göz seğirmesi bilinmeyen ilerleyen görme bozukluklarının da habercisi olabilir. 

GÖZ SEĞİRMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz seğirmesinin akabinde kızarıklık, çapaklanma, şişlik ve uyku sonrası göz kapağını zorlukla açılması üzere belirtiler devam eder. Bu üzere durumlar göz kapağı düşüklüğünün habercisi olabilir. En önemli durum ise tansiyondur. Göz tansiyonu kapalı ilerleyen ve aniden ortaya çıkan önemli bir rahatsızlıktır. 

GÖZ SEĞİRMESİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Öncelikle seğirme uzun mühlet devam ediyorsa bir ekspere kesinlikle başvurulmalıdır. Bu durumun altındaki nedenin ciddiyetine nazaran tabip bir tedavi süreci belirler. Ekseriyetle ilaç tedavisi uygulanan bu durumda birebir devirde göz hareketlerine de bakılır. Önemli boyutta olmayan göz seğirmesi için bilirkişiler birtakım tekliflerde bulunuyor.

GÖZ SEĞİRMESİ NASIL ÖNLENİR?

Uykunuzu tertipli hale getiriniz. 

Gözün içerisine temas etmeyecek biçimde biberiye ya da karanfil yağı ile masaj yapınız.

Kafein içeren içecekleri azaltınız.

Buz torbası ya da poşet çay ile bir saat gözlerinizi dinlendiriniz.

Bilgisayar, televizyon ve telefona uzun mühlet bakmayınız. Masa başı çalışanıysanız en az bir saatte bir gözlerinizi dinlendiriniz.

Yorum Ekle