Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Hangi besinlerde kolajen bulunur?

Kolajen nedir? Kolajen ne işe yarar? Hangi besinlerde kolajen bulunur?

Kozmetik ve bakım koluna süratle giriş yapan ve akılda kalanlardan biri de kolajendir. Hem kırışıklık hem de pürüzsüz cildin sırrı olan kolajen aslında vücutta en bol bulunan proteinlerden biri. Cilt sıhhatine kıymet verenlerin, bu mevzuda farklı eserler keşfetmeyi, denemeyi sevenlerin ismini sık sık duyduğu kolajen hakkında merak edilen soruların karşılığı bugünkü içeriğimizde…

Kolajen, her insanın dokularında bulunan fibroblastlar ve hücreler tarafından oluşturulan bir protein cinsidir. Ana görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücudumuzun bütünlüğünü korumak olan kolajen cilde esneklik ve sıkılık kazandırmak, eklem, tendon ve organlarımızı bir arada tutmak üzere hizmetleri de bulunmaktadır. Cilt sıhhati konusunda değerli rol oynayan kolajen, vücutta oluşan çatlaklara da güzel geliyor. Tüm doku ve organlarımızın sağlıklı olmasına ve kalmasına yardımcı olan kolajen, hoşluğuna değer verenlerin kesinlikle bilmesi gereken bir proteindir. Kolajen bir bakıma kemik ve kaslarımızı birbirine bağlı tutan bir çeşit tutkal vazifesi görür. Yaşın ilerlemesi ve sair sebeplerden ötürü vücuttaki kolajen üretimi devranla yavaşlar ve buna bağlı olarak da çeşitli kas ve kemik illetleri ortaya çıkar. Örneğin; sarkma, kırışıklık, çizgiler, gözeneklerin tıkanması ile cansız ve mat bir görünüm, gözaltı karamaları ve yaşlı görünen bir cilt yapısı…

Cilt sıhhatinin yanı sıra saç sıhhatini da gözeten kolajenin göz ve eklem sıhhatimize da pek çok eği bulunur. Bunları şu formda sıralayabiliriz;

Kolajen ilerleyen yaşın kaçınılmaz sıkıntılarından biri olan selülit oluşumunu önleyerek, deri dokusunda güzelleşme sağlar. Bağ dokusunu sıkılaştırarak, münhasıran hatunlarda kalça ve bacaklarda istenilmeyen bir görünüme neden olan selülitleri hafifletir.

Tırnakları sık sık kırılan ya da sararmış görünenlerin kullanabileceği kolajen, tırnakları güçlendirir. Üstelik diş sıhhatine da olumlu tesirleri bulunuyor. Diş eti çekilmesi, diş eti kanamaları üzere sıkıntılarının görülme riskini düşürür.

Öncelikle daha sağlam ve güçlü saç köklerinin çıkmasını tıpkı hengamda gür ve hacimli saçlara sahip olmanıza imkan sağlar. Birebir hengamda saç dökülmesi, saç incelmesi meselelerinizi de tedavi edicidir. 

PEKALA HANGİ BESİNLERDE KOLAJEN BULUNUR?

Soya ve soya eserleri: Soya fasulesi, soya sütü, ve soya fasulyesinden elde edilen tofu peyniri üzere, soya bazlı besinler kolajen üretimine epey ek sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler vücuttaki kolajen nispetini arttırmak için düzgün bir yardımcıdır. Mahsusen roka, ıspanak ve lahana kolajen üretimi için bol bol tüketilmelidir.

A vitamini içeren besinler: Güçlü bir A vitamini aslı olan havuç, kavun ve haşlanmış patates üzere besinler, kolajen desteği açısından kıymetli besin besinlerdir.

Sülfür içeren besinler: Sülfür içeren azıklar, vücuttaki kolajen üretimini destekler ve cildin yaşlanmasının yavaşlamasını sağlar. Sülfür içeren besinler, kereviz, salatalık, siyah ya da yeşil zeytindir.

Isırgan otu: Her derde deva olan ısırgan otu ve ısırgan otu yağı başlı başına bir kolajen aslıdır. Isırgan otu cildin elastikiyetini korur ve bağ dokusunu geliştir. Isırgan otu tıpkı hengamda cilt kırışıklıklarını gidermeye yarar.

Üzüm çekirdeği: Üzüm çekirdekleri her ne kadar ağızda acı bir tat bıraksada aslında çok güzel bir antioksidan ve kolajen aslıdır. Bir başka yararı ise kan damarlarının genişlemesini sağladığı için kırışık oluşumunu maniler.   

Ispanak: Ispanak, bağ dokusunun güçlenmesini sağlar. Yeterli bir çinko ve demir aslı olan ıspanak, cildin zedelenmiş olan kolajen yapısının yenilenmesine yardımcı olur.

Ada çayı: Son nokta yararlı bir bitki olan ada çayı, kan dolaşımının düzenlenmesini ve kolajen üretimini sağlamaktadır.

KONUTTA KOLAJEN NASIL HAZIRLANIR?

Cildinizin daha genç ve şık görünmesi ismine meskeninizde taraf alan kimi gereçleri kullanarak, tesirli bir cilt maskesi hazırlayabilirsiniz. Cildinize belli aralıklarla kolajenden varlıklı olan yumurta ve salatalık, avokado ve havuç üzere cilt maskelerinden birini uygulayarak, cildinizi güçlendirebilirsiniz.

YUMURTA MASKESİ
Yumurtanın beyaz kısmını köpürene kadar bir mikserle çırpın. Akabinde maskeyi göz ve dudaklarınız dışında tüm cildinize sürün. 30 dakika bekleyin ve cildinizi bol ılık suyla durulayın. Haftada bir iki defa bu maskeyi cildinize uyguladığınızda daha ışıltılı bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Yorum Ekle