Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kent Hastanelerine Yerli ve Ulusal Altyapı Desteği

Kent Hastanelerine Yerli ve Ulusal Altyapı Desteği

Türkiye’nin sağlıkta dönüşümüne öncülük eden Turkcell, kamu-özel dal işbirliğiyle projelendirilen dijital hastaneleri Türkiye’nin hizmetine sunmaya devam ediyor. Türkiye’nin birinci dijital hastanesi Yozgat’ın akabinde Adana, Elazığ, Eskişehir ve son olarak da Bursa Kent Hastaneleri’nin muhabere ve bilişim altyapıları Turkcell tarafından son teknolojiyle donatıldı. Böylelikle yerkürenin en saygın dijital hastaneleri ile tıpkı seviyede hizmet veren dijital altyapı ve pratikler Türkiye umumunda beş kent hastanesinde kullanılmaya başlandı. 

Bahisle ilgili değerlendirmelerde bulunan Turkcell Umumi Yöneticisi Murat Erkan şunları söyledi: “Turkcell olarak kurulduğumuz günden bu yana odağımız daima devletimiz oldu. Türkiye’nin Turkcell’i olarak insanımıza ve memleketimize bedel katan en değerli girişimlerden biri olan kent hastanelerinde de teknolojimizle katkı sağlıyoruz. Son olarak geçtiğimiz günlerde açılışını yaptığımız Bursa Kent Hastanesi’nin de yerli ve ulusal HBYS pratiğini kurmanın gururunu yaşadık. Bununla birlikte dijitalleştirdiğimiz hastanelerde bugüne kadar 10 milyondan ziyade hastanın müracaatına ilişkin tüm süreçler dijital olarak gerçekleştirildi. Hastanelerin dijitalleşmesini sağlayan Hastane Haber Idare Sistemimizi kendi yazılım ekibimizin ekleriyle tüm hastanelere Turkcell garantisiyle sunabilir durumdayız. Ortamında eksper Rönesans Holding ve Akfen Holding ile gerçekleştirdiğimiz bu başarılı çalışmaları memleketimizin öteki kent hastanelerinde de sürdürmeyi planlıyoruz.”

10 milyondan ziyade süreç dijital ortama taşındı

Yerli ve ulusal dijital hastaneler kurma gayesiyle çalışmalarını sürdüren Turkcell, geliştirdiği son teknoloji sistem olan HBYS ile malumat sistemlerini tamamıyla bütünleşik hale getirdi. Bu sayede hastane içindeki tüm tıbbi cihazlar; ağlar ve sensörler aracılığıyla birbirleriyle haberleşiyor. Hastayla ilgili yapılan her türlü tıbbi test, radyoloji imgeleri, rapor üzere süreç ve haberler dijital ortamda hekimlere ulaştırılıyor. Hastanelerdeki kağıt tasarrufunu en aza indiren dijital yapı sayesinde test ve röntgen sonucunu taşıma üzere dertler de ortadan kalkıyor. Bu yenilikçi sistem sayesinde hastaların teşhis ve tedavi süreçleri hızlanırken, tabipler da tek tuşla hastayla ilgili sonuçlara ulaşabiliyor.

Turkcell’in sağladığı dönüşüm ile operasyonel tüm süreçlerini dijitalleştiren kent hastanelerinde bugüne kadar yaklaşık 10 milyondan çokça kayıt süreci yapıldı. Bununla birlikte, 70 bin bebeğin birinci medikal kayıtları oluşturulurken yaklaşık 80 milyon laboratuvar ve radyoloji isteği gerçekleşti. Başkaca 440 bin ameliyat girişi de dijital olarak yapılırken 480 binden ziyade taburcu süreci gerçekleştirildi. Bu sayede hastane ünitelerinde verimlilik artarken hastaların bekleme mühletleri kısaldı. 

Kent hastanelerine yenilikçi tahliller

Dijital altyapının yanı sıra kent hastanelerini yenilikçi tahlilleriyle de buluşturan Turkcell, kan alma süreçlerini de güzelleştirerek hastaların bekleme mühletini düşürürken işçinin de iş yoğunluğunu azaltıyor. Ayrıyeten hastanelerin yataklı servislerine Turkcell tarafından konumlandırılan medikal sınıf tabletler ve bu tabletler üzerinde çalışan HBYS pratiği ile tabip ve hemşireler, hastalarla ilgili haberlere anlık olarak ulaşabiliyor. Hastaların sıra bekleme süreçlerini de uygunlaştırmayı hedefleyen Turkcell, dijital altyapısını kurduğu kent hastanelerinde karekod ile sıra takibi yapılmasına imkan tanıyor. Hastane içerisindeki haberlendirme ekranlarına eklenen karekod ile tabip muayenesi için sırasını bekleyen hastalar, mobil cihazlarından karekodu okutarak hastanenin rastgele bir yanından de sırasını takip edebiliyor.

Adana ve Yozgat kent hastanelerinin dijitalleşme süreçlerine armağan

HBYS altyapısını Turkcell’in üstlendiği ve Rönesans tarafından işletilen Adana ve Yozgat Kent Hastaneleri, dijitalleşme süreçleriyle HIMSS Türkiye (Healthcare Information and Management Systems Society –  Haber ve Idare Sistemleri Topluluğu) tarafından verilen akreditasyona layık görüldü. Böylelikle Adana Kent Hastanesi, Seviye 6 hastane kriterlerini karşılayarak mükafata hak kazanırken, halihazırda Seviye 6 hastane olan Yozgat Kent Hastanesi ise dijital süreçlerini tamamlayarak en üst standart Seviye 7 hastane haline geldi. HIMSS akreditasyonu sayesinde yerkürenin saygın dijital hastaneleri ile eşdeğer hizmet verdiği tescillenen Adana ve Yozgat Kent Hastaneleri, teknolojinin sağlık hizmetleri tasarrufu konusunda örnek oluşum ediyor.

HIMSS Nedir?

Healthcare Information and Management Systems Society –  Haber ve Idare Sistemleri Topluluğu, 1961 yılında kurulmuş; Amerika, Avrupa ve Asya’da yapılanmaları bulunan ve kâr maksadı gütmeyen bir tertiptir. Haber teknolojilerinin, sağlık hizmetlerinin sunumunda ve geliştirilmesinde en iyi ölçüde kullanımını sağlamayı maksatlar. HIMSS, kendine müracaatta bulunan hastanelerin dijital süreçlerini kıymetlendirerek, geldikleri seviyeyi tespit etmek için dünyaca kabul edilen akreditasyon ve standart modelini (1 ile 7 arası) kullanmakta ve dijital süreçlerini altıncı ve yedinci seviyeye kadar tamamlamış olan hastaneleri ise ödüllendirmektedir.

Yorum Ekle