Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Street Fighter V: Champion Edition İnceleme

Street Fighter V: Champion Edition İnceleme

Street Fighter V piyasaya çıktığından beri, şimdiye kadar bu oyunun tarihinde görülmedik bir formda güncelleme ve geliştirme yaptı. Dört yıl içinde oyundaki dövüşçülerin sayısı neredeyse ikiye katlandı ve oyunun oynanış usulüne birtakım değişiklikler getirildi. Arcade ve savaş modlarına eklentiler yapıldı. Street Fighter V Champion Edition şimdiye kadar yapılmış olan eklentilerin ve düzenlemelerin birikimini simgeliyor ve hepsini tek bir pakette parmaklarımızın uçlarına getiriyor!

Champion Edition’da evvelki tüm temel ve DLC dövüşçüleri bulunuyor. Yekunda aralarından seçim yapabileceğimiz 40 şampiyon ile karşı karşıyayız. Street Fighter tarihine baktığımızda bu rakam aslında bir rekor değil, fakat yeniden de rekora yakın. Street Fighter’la çok içli dışlı olan hayranlar birtakım karakterlerin liste dışı kaldığını görecekler, fakat eklenen yeni karakterler sayesinde en titiz Street Fighter’cılar bile sevecek yeni bir şeyler bulabilecek.

Yeni karakterler, yeni kostümler

Bu karakterlere bir arada Street Fighter’a 200’den çokça kostüm geliyor. Bunlar yalnızca renk değiştirmiş kostümler değil ve karakterin imgesini önemli mealde değiştiriyorlar. Cadılar bayramı, tatil, deniz, spor, nostalji temalı kostümler ve profesyonel kostümler sayesinde çok geniş bir seçim yelpazesine sahip oluyoruz. Biz, tanınan Street Fighter karakterlerini Mega Man, Morrigan, yahut Captain Commando üzere başka karakterlerine dönüştüren kostümleri çok sefalı bulduk.

Bununla bir arada, kimi kostümlerin de listeden çıkarıldığını söylememiz gerekli. Bunlar umumide sponsorlu kostümler ve Pro Tour DLC aktiflikleri için geliştirilmiş kostümler. Yani vilayetle de Red Bull kostümü ile dövüşeceğim diyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Aslında bu mantıklı, çünkü vesair oyunlarda oyuncular bu kostümleri elde etmek için turnuvalara katılmak zorunda kalıyorlardı.

34 yeni seviye

Street Fighter V Champion Edition’da 34 farklı seviye bulunuyor. Tüm sahneler çok canlı, rengarenk ve çok sefalı tasarlanmış. Serinin en güzel çizimleri ile karşı zıdda olduğumuzu söylebiliriz. Oyunların içine bol ölçüde sürpriz yumurta saklanmış olduğunda dövüşe odaklanmadığınız devirlerde bir dedektiflik macerası yaşıyor üzere hissedebilirsiniz. Motamot kostümlerde olduğu üzere, şahsi turnuvalarda kullanılan sahneler bu oyuna dahil edilmiş değil.

Oyundaki sarih son ekleme, her karakterde kullanılabilen yeni bir V skill’i. Ismi V skill II olarak belirlenmiş. Daha evvelki oyunlarda olduğu üzere, her karakterin farklı bir V skill II’si var ve oyun stratejisini külliyen değiştiriyor. Kimi karakterlerin V skill’leri çok güçlü olduğu için, oyun sırasında bu karakterlere karşı önemli bir savunma stratejisi uygulamak gerekiyor. Bir mühlet sonra alışıyor ve kendi V Skill’lerinizi tam mahallinde, akıllıca devirde kullanmayı başarıyorsunuz.

Online dövüş sevenlere yeterli haber

Online modda seçebileceğiniz üç online müsabaka var. “Battle Lounge” modunda yedi oyuncu seçip kuralları belirleyerek şahsi bir turnuva düzenleyebiliyorsunuz. “Ranked Battle” modunda gayri yüksek puanlı oyuncular ile uğraş ederek lig puanları kazanabiliyorsunuz (yenilirseniz de lig puanlarınızı kaybediyorsunuz). “Casual Match” modu, isminden da anlaşılabileceği, dostluk maçı lezzetinde. Yenen yahut yenilen lig puanı kazanmıyor yahut kaybetmiyor.

Online modu sevmeyenler oyunun tek oyunculu rotasında ilerleyebilirler. “Story mode” modunda sırasıyla her karakteri oynayarak ilerliyorsunuz. Yeni oyuncuların Street Fighter yerküresine adım atması için en düzgün yol, bu modu kullanmak. Çok kolay bir seviyede başlıyor ve hikâyede ilerledikçe zorluk seviyesi artıyor.

Oyunun “Versus Mode” modunda bir arkadaşınız ile savaş edebilir yahut bilgisayara karşı savaşabilirsiniz. “Team Battles” modunda grup halinde dövüşmek mümkün oluyor. Eğitim almak ve karakterlerin özelliklerini tanımak isteyenler “Training” modundan hayli şad kalacaklar. “Challenges” modunu kullanarak oyunda verilen vazifeleri tamamlayabilir ve para ve deneyim de kazanabilirsiniz. “Fighting Chance” modunda ise kazandığınız paraları harcayarak karakterinizin yeteneklerini artırabilir ve eksiksiz kostümler satın alabilirsiniz.

Sonuç olarak

Oyunun oynanış üslubu her hengam olduğu üzere eksiksiz ve çok sefalı. Her karakterin kendine has hareketleri var ve onları dövüşürken izlemeye doyum olmuyor. Her ne kadar CHIP Online ofisinde favori karakterimiz Chun-li olsa da, oynadığımız her karakterden zevk aldığımızı söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, Street Fighter V: Champion Edition uzun ve çılgın bir yolculuk üzere düşünülürse, bu yolculuğun üçüncü durağında kusursuz bir nokta konulmuş olduğunu söyleyebiliriz. Hem online, hem offline modlarında bol bol cümbüş ve adrenalin sunan Street Fighter V, serinin en uygun oyunu değil, ama şu anda rakipsiz olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Yorum Ekle