Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Keçiboynuzu pekmezinin yararları nelerdir? Keçiboynuz pekmezli cevizli sucuk ne işe yarar?

Keçiboynuzu pekmezinin yararları nelerdir? Keçiboynuz pekmezli cevizli sucuk ne işe yarar?

Vitamin ve mineral zengini olan keçiboynuzunun insan sıhhatine yararları saymakla bitmiyor. Bilirkişiler çoklukla yoğurtla karıştırılıp tüketilmesini tavsiye ettiği keçiboynuzu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Başkaca keçiboynuzu pekmezinden yapılan cevizli sucuğu kronik yorgunluk ve gün içinde çabuk kuvvet düşüklüğü yaşayanlar içinde ülkü bir besindir. Keçiboynuzu pekmezinin yararları nelerdir?

Harnup olarak da bilinen keçiboynuzu baklagiller ailesine aittir. Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetişir. Güneşte kızardıkça kahverengileşir ve vitamin mineral kıymeti artar. Orta yumuşaklıkta tatlı bir tadı vardır. Yüzyıllarca keçiboynuzu teneffüs yolu hastalıklarda doğal ilaç olarak kullanılmıştır. Çiğnenerek tüketilen keçiboynuzu, birebir vakitte pekmezi de yapılır. Meyvesinden elde edilen pekmez içerdiği antiseptik özellik sayesinde teneffüs ve sindirim sistemini yeniler. Tıpkı devirde tohumu da tüketilen keçiboynuzunun birtakım yörelerde kahvesi yapılıyor. Kafein ve keçiboynuzu içermeyen keçiboynuzu kalp sıhhati içinde nispeten tesirlidir. Kalsiyum bakımından süte orantıyla 3 kat daha güçlüdür. Bakla ailesine ilişkin olan keçiboynuzu, Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetişir. Ağaç formunda yetişen meyve olarak geçen keçiboynuzunun ilmî ismi Ceratonia siliqua denir. Arap ve Yunan tarihinde çok eski yıllara dayanan keçiboynuzu alternatif tıpta doğal ilaç imalatlarında kullanıldı. Pekmezi yapılan bu meyve kan pahası düşük hastalar için de adeta mucize bir tesire sahiptir.

KEÇİBOYNUZ PEKMEZLİ CEVİZLİ SUCUK NE İŞE YARAR?

İçeriğinde doğal şeker olan keçiboynuzundan elde edilen pekmezden sucukta yapılır. Ekseriyetle Şark ve Güneydoğu Anadolu yöresinde yaygın olarak yapılan sucuğu evlat yapmak isteyen çiftler tercih eder. Bunun yanı sıra gün içindeki hayat temposundan çabuk yorulanlar için de ülkü bir besin kaynağıdır. Bilirkişiler metropol hayatında yaşayan şahısların gün içinde tüketmelerini tavsiye eder. Kafein barındırmadığından doğal olarak hudut hücrelerini yeniler. E vitamini sayesinde de hücrelerine yarar sağlar. 

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİNİN YARARLARI NELEDİR?

Besinlerde nadir bulunan K vitamini bakımından varlıklı olan keçiboynuzu ciltteki hücrelerin yenilenmesinde epey tesirlidir. Böylelikle marazlarının yaşanma riskini azaltır.

İleri yaşlarda ortaya çıkma ihtimali olan kemik illetleri içinde güçlü bir potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Bilirkişiler mahsusen gün içerisinde tüketilmesini tavsiye eder. 

B kompleksi vitaminleri vücudun işleyişi için epey değerlidir. Bilhassa organların daha rahat fonksiyonlarını sürdürmeleri için gerekli olan bu vitamin kompleksi sayesinde güçlü olan keçiboynuzundan günde 2 kaşık tüketerek sağlanabilir. 

Vücudumuzda birtakım besinlerden ötürü toksin nispeti artar. Bu da bağışıklık sistemindeki hücrelere zarar verir. Devirle kişinin hastalanmasına neden olan bu toksinlerden gün içerisinde vücuttan atılmadığında ödem, felç, kalp buhranı ve kanser üzere marazlara yer hazırlar. Gelgelelim nizamlı tüketilen keçiboynuzu bu toksinleri vücuttan atarak hücrelerin sağlıklı işlemesini destekler.

İçeriğinde çikolataya orantıyla daha az şeker barındırır. Bu sayede şeker hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği besindir. Başkaca içeriğindeki lif sayesinde sindirimi kolaylaştırdığından kilo vermede de yardımcı olur. 

KEÇİBOYNUZUNU YOĞURTLA KARIŞTIRIP TÜKETİRSENİZ…

Mevsim geçişlerinde meydana gelen üst teneffüs hastalıklarına bağlı ortaya çıkan öksürüğe birebir yararı var.

İçerdiği besin pahaları sayesinde gün içerisinde tüketilen yağlı ve karbonhidratlı besinlerle vücudumuza giren zararlı bakterileri vücuttan atmamıza yardımcı olur.

Kan kolesterolünü dengeleyen keçiboynuzu 2 ay boyunca yoğurtla bir arada nizamlı tüketildiğinde kalp ve kan hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

Sigaradan ötürü deforme olan akciğeri temizlemede tesirli olan keçiboynuzunu, sabah akşam yoğurta birlikte tüketmelisiniz.

Yorum Ekle