Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Siyah fasulyenin yararları nelerdir? Siyah fasulye hangi marazlara güzel gelir?

Siyah fasulyenin yararları nelerdir? Siyah fasulye hangi marazlara güzel gelir?

Yerküre mutfaklarının vazgeçilmez besinlerinden biri olan siyah fasulye ya da bilinen gayri ismiyle kara fasulye hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Ağır etli bir yapısı olan siyah fasulye, Latin Amerika diyet yapan ya da vejeteryan olanlar için de tavsiye edilen siyah fasulye tam bir kalsiyum deposudur. Pekala Siyah fasulyenin yararları nelerdir? Siyah fasulye hangi illetlere güzel gelir?

Beyaz kuru, yeşil ve börülce olmak üzere devletimizde çeşidi olan fasulyenin bir de siyah olanı vardır. Son devirlerde tanınan olan siyah fasulye sıklıkla ismi geçen bir besin oldu. Mütehassıslar vitamin ve mineraller bakımından varlıklı olan siyah fasulyenin beslenme alışkanlığına eklenmesi gerektiğini ayrıyeten haftada bir kere tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Kuru beyaz fasulyeden on kat daha ziyade kalsiyum barındırır. Güney Amerika’da yetişen bu fasulye çeşidi yerküre mutfağında kıymetli bir tarafa sahiptir. İçeriğinde A, B2, B3, B6 ve B9 vitamini, folik asit, kalsiyum, fosfor, çinko, magnezyum, bakır, demir ve manganez üzere mineralleri bulunduğundan Bu fasulye ile ilgili hayli araştırma yapılmıştır. Araştırmalardan birinde antosiyanlar bakımından varlıklı besinler listeside taraf aldı. Birinci sefer 1846 yılında Meksika ve Amerika arasında yaşanan büyük savaş sonrası yetiştirilmesi artmıştır. Birtakım yörelerde siyah kaplumbağ fasulyesi kimilerinde ise kara fasulye olarak bilinir. Haşlanmış siyah fasulyenin suyu kan pahaları istikrarlar. Mahsusen şeker hastalarına şifa olabilir. 

SİYAH FASULYENİN YARARLARI NELERDİR?

Yapılan bir araştırmada siyah fasulyenin sindirimi kolaylaştırdığı kabızlığı önlediği görülmüştür. İçerdiği folik asit sayesinde bağırsakları da temizleyen siyah fasulye kolon kanserine karşı bağırsakları güçlendirir.

İçerdiği demir ve magnezyum sayesinde kan şekerinin yanı sıra kandaki gayrı hücreleri de istikrarlar. Bu sayede diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir.

Yüksek kolesterolü düşürerek yaşanma ihtimali olan kalp bunalımı ve felç risklerini düşürür. B3 vitamini sayesinde damar duvarlarını kuvvetlendirerek kan akışını sağlar. Böylelikle damar tıkanıklığını da önlemiş olur.

Yapılan öteki bir araştırmada hudut hücrelerini yatıştırdığı başkaca had sisteminin umumunu olumlu etkilediği tespit edilmiştir. Siyah fasulye tüketen şahısların depresyon ve gerilim üzere ruhsal illetlere karşı direncinin artığını başkaca bu kişilerin günlük hayatta yorgunluk üzere rahatsızlıkların yaşanmadığı tespit edilmiştir. 

Göğüs kanseri ile ilgili yapılan araştırmalarda kullanılan siyah fasulyenin tümörlü hücrelerle savaştığı gözlemlenmiştir. Bağışıklığı artırarak vücuttaki sağlıklı hücre sayısını olumlu etkilediği tespit edilen siyah fasulyenin tıpkı vakitte tüm bakteri ve toksinleri vücuttan atacak kadar yüksek minerallere sahip olduğunu mütehassıslar vurguluyor. 

Yüksek lif içeriği sayesinde uzun mühlet tokluk hissi vererek kilo vermede yardımcı olan siyah fasulyeden günde 1 tabak tüketerek vücuda yalnızca 218 kalori almış olursunuz. Kuvvet vererek vücudun gün içerisindeki direncini artırır. 

Selenyum tabiatta nadiren bulunan bir husustur. Vücudun en çok gereksinimi olan unsurlar arasında birinci sıralarda nokta alan selenyum siyah fasulyede epeyce ziyadedir. Vücudun muhtaçlığı olan selenyumun yüzde 100 karşılayabilecek siyah fasulye bu sayede vücudun kısa vadede mikroplardan arınmasını sağlar. 

Kas gelişimini destekleyen siyah fasulye mahsusen sporcuların tüketmesi gereken değerli bir kalsiyum deposudur. Böylelikle siyah fasulye kas ve kemiklerde hastalık yaşanmasını önler.

SİYAH FASULYE NASIL TÜKETİLİR?

Siyah fasulye çoklukla salata halinde tüketilir. Meksika tarzı yapılan salataya haşlanmış mısır, haşlanmış havuç, dere otu, yeşil marul ve kara lahana üzere besinlerde eklenebilir. 100 gram siyah fasulyeyi tuzlu suda kaynatın. İçine öbür gereçleri keserek ekleyin. Daha sonra zeytin yağı, limon ve sumak baharatları ekleyerek tüketebilirsiniz. Ara öğün olarak tüketildiğinde mahsusen masa başı çalışanlar için ülkü bir yiyecek olur. Gün uzunluğu enerjiyi yükseltmenin yanı sıra kilo vermeyi de sağlar. 

Yorum Ekle