Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Parazit neden olur? Parazit belirtileri nelerdir? Parazitin tedavisi var mıdır?

Parazit neden olur? Parazit belirtileri nelerdir? Parazitin tedavisi var mıdır?

Bağırsaklarda ve cildin dış yüzeyinde ortaya çıkabilen hayat kalitesini düşüren parazit hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Günlük ömür kalitesini düşürür ve çevre ortamdan uzaklaştırır. Pekala parazit neden olur? Parazit belirtileri nelerdir? Parazitin tedavisi var mıdır? Şiddetli bağırsak ağrılarına ve cilt yüzeyinde kaşınmaya neden olan parazite dair her şeyi haberin detayında bulabilirsin.

İki türlü parazitin vücuda girme yolu vardır. Bir sularda yaşayan amipler başkası ise tam pişirilmeyen yemeklerden ötürü bulaşan kurtcuklardır. Bunlar farklı bir canlıya bağlı yaşarlar. Tıpkı devranda bulundukları alanları deformasyona uğratırlar. Temizlenmeyen meyve ve sebzelerden münhasıran yeşilliklerden mideye oradan da bağırsaklara giderek ömür sahası bulurlar. Öteki türlü ise temizlenmemiş suların içme sularına karışması ile tekrar ağız yolu ile bulaşırlar. Bunlar vücudun çabucak her mahallinde yaşayabilirler. Yapılan araştırmalarda salam ve sucuk üzere yiyeceklerden kaynaklı parazit bulaşmasında epey yüksektir. Bunun nedeni ise bu yiyeceklerin işlemlerinse pişirilmemiş sıkıştırılmış et kullanılmasıdır. Tıpkı devranda vücudun dış kısmında kirpiklerde kaşlarda ya da ciltte de ömür meydanı bulan hava yolu ile bulaşan parazitler vardır. Kirli ortamlardan ciltte yerleşen bu parazitler vücut uyku durumundayken harekete geçerler. Kimi kimselerin vücutlarında bu yüzden nedensiz kızarıklıklar ve döküntüler oluşur. 

PARAZİTLERİN ÇEŞİTLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Parazit çeşidine nazaran farklı belirti gösterir. Bağırsak parazitleri kurt olduklarından dışkılama esnasında makat ortamının ağız kısmında şiddetli kaşınmaya neden olur. Kızarıklık ve ağrı ile kendilerini göstermenin yanı sıra şiddetli karın ağrısına ani zayıflamaya ve vücuttaki vitamin minerallerin sayısının düşmesine de sebebiyet verirler. Bu da halsizlik yorgunluk ten renginde solgunluk üzere komplikasyonlarla kendini gösterir. Tıpkı vakitte uyurken şiddetli noktada ağzınızdan salya geliyorsa bağırsak kurdunuz olabilir.

Su yolu ile bulaşan parazitlerin en yaygın belirtisi ishaldir. Buna bağlı vücut süratli bir formda likit kaybına neden olur. Baş ağrısı iştahsızlık mide de ani kramplı ağrılar. Had sistemine zarar veren parazitler vücut hareketlerinin kısıtlanmasına bile neden olabilir.

Vücudun diş yüzeyine yerleşen parazitler ise göz ve ağız muhitinde yaralara neden olur. Tıpkı devranda saç dökülmesine ve deride kızarıklık kaşıntıya neden olabilirler. Cilt yüzeyinde parazitlerin en rahat yaşadıkları alanlar ise tırnak arası kirpikler kaşlar ve göbek deliğidir. Buralara yerleşen parazitler önemli cilt deformasyonlarına neden olurlar. 

PARAZİTLERİN TEDAVİ PROSEDÜRÜ NELERDİR?

Bağırsak parazidi olan tüm ailesi tedavi edilmelidir. Bunun nedeni ise bu parazit tipinin başkalarına orantıyla daha çabuk bulaşmasından kaynaklıdır. Bilirkişi tabipler birtakım tetkiklerle vücuttaki parazitlerin çeşidine bakar. Buna nazaran tedavi geliştirilir. Tüm parazitler için arilik kıymetlidir. Bu yüzden kişinin ferdî aklığına dikkat etmesi gerekir. Tıpkı devirde eksper tabip ilaç tedavisi ile parazitleri vücuttan atmaya çalışır. Yanı sıra kişinin sağlıklı beslenmesi gerekir. Münhasıran antioksidan orantısı yüksek domates ve portakal suyunu sistemli tüketerek tedavi sürecini hızlandırır. 

Antibiyotik özelliği olan Hindistan suyu vücuttaki tüm zararlı hücreleri ve parazitleir atmada tesirlidir. Sabah aç karna bir bardak hindistan suyun ve içerisine bir yemek kaşığı yağı ekleyerek tüketin.

Antioksidan bakımından varlıklı olan güçlü besin ise domatesdir. 2 orta uzunluk domates suyunu çıkarıp içerisine bir tatlı kaşığı karabiber ve bir çay kaşığı tuz ekleyip bir cezvede 5 dakika kaynatın. Aç karna her sabah bir bardak tüketin. 

LİMON NANE

1 kaşık kurutulmuş nane

Bir bardak içeme suyu

Yarım bardak taze sıkılmış limon suyu

Bir bardak su ile naneyi kaynatın. Daha sonra içerisine limon suyunu ekleyip dilerseniz yarım çay kaşığı tuz ek edip karıştırıp her gün aç karna tüketiniz.

PARAZİTLER İÇİN HUSUSÎ KÜRLER

Kaş ve kirpikler için gece yatmadan evvel kaş ve kirpiklerinize lavanta yağı sürdüğünüzde parazitlerin uyurken harekete geçmesini önlemiş olursunuz. Birebir vakitte yatağınızı da lavanta ile yıkamalısınız. Bağırsak parazitleri için ise günde bir yemek kaşığı çiğ kekik baharatı tüketilebilir. 

Yorum Ekle