Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kavun kabukları ne işe yarar? Kavunun yararları nelerdir? Kavun limon karışımının tesirleri…

Kavun kabukları ne işe yarar? Kavunun yararları nelerdir? Kavun limon karışımının tesirleri…

Şimdiden hasadına başlanan kavunun insan vücuduna birçok yararı var. Adeta kış aylarından yaza geçiş sırasında vücudu yenileme sağlayan kavun hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala kavunun yararları nelerdir? Kavun kabukları ne işe yarar? Bilirkişiler kavun kabuklarını sakın çöpe atılmaması konusunda uyarıyor. Kavun kabukları kaynatılıp tüketildiğinde sindirimi düzenler.

Kavun; sodyum, potasyum, magnezyum ve demir bakımından nispeten güçlü bir meyvedir. Bu içerdikleri sayesinde bağışıklık sisteminin hasara uğramış hücrelerini yenilemesinin yanı sıra vücudun deforme olmuş birçok yerindeki meselelere de âlâ gelir. Kabakgillere bağlı olan kavun içeriği sulu ve etli bir meyveye sahip. Dış yüzeyindeki kabuğun yetiştiği toprağa bağlı kalınlığı değişir. Kavunun ana yurdu Orta Asya ve İran’dır. Devletimizde de Van ve Manisa üzere kentlerde yetişir. Vitamin ve mineral deposu olan kavun marazlara karşı vücut direncini artırır. Kavundan yemek, reçel ve tatlı yapılır. Tıbbi tedavide ilaç olarak kullanılan kavun mevsim geçişlerinde vücudun likit nispetini koruyarak böbrek bezlerinin çalışmasını destekler. Kavun mahsusen Orta Asya’da başlayıp Osmanlı saraylarındaki sultanların hoşluk gereci olmuştur. Bilirkişiler kavunun kabuklarının da kavun kadar yarar sağladığını vurguluyor. Zayıflamak isteyenler kavun kabuklarını kaynatıp sabah kahvaltıdan evvel bir bardak tükettiğinde midenin tokluk seviyesini denetim altına almış olurlar. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak evvelki yağların yakılmasını destekler. 

KAVUNUN YARARLARI NELERDİR?

C vitamini açısından varlıklı olan kavun, bağışıklık sisteminin güçlendirmeye yardımcı olur.

Tansiyon düşmesi anında, tüketilmesi gereken meyvelerdendir. Kan basıncını istikrarlar. Doğal şeker içerir.

Cildi besleyici özelliği sayesinde saç derisindeki hücrelerin deforme olmasını mahzurlar bu sebeple saç dökülmesinin önüne makbul. Birebir vakitte sedef ve egzama üzere cilt rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır.

Bayanlardaki sistemsiz regl periyodunun tertibe girmesini sağlar. Bunun yanı sıra hormonları da düzelterek bilhassa bu devirde hatunların yaşadığı terleme ya da sivilcelenme üzere sıhhat problemlerin ortadan kaldırır.

Vücuttaki A vitamini eksikliğini gidererek göz sıhhatine yardımcı olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan katarak illetinin yaşanma mümkünlüğünü azaltır. Son yıllarda artan sarı nokta marazının da yaşanmasını pürüzler. 

Cildin ışıl ışıl parlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar. Dermis tabakasını yeniler. Gözeneklerin kapanmasını sağlar. Hücreleri yenilediğinden yaşlanmayı geciktirir.

Kalpteki ritim bozukluğunu önler. Kalbin fonksiyonlarını düzenlediğinden vücudun kan akışına da ek sağlar. İçeriği likit sayesinde de hudut sisteminin iletimini güçlendirir.

Kavunun çekirdeğini kaynatıp içerseniz böbrekte oluşma ihtimali olan kumun idrar yoluyla ağrısız atmasını sağlayabilirsiniz.

Akciğer hastalıklarına neden olacak zararlı hücrelerin emilimini hızlandırır. Virüslerin akciğerde mühlet kalmasını önler. Fonksiyınlarını artırarak teneffüs probleminin önüne makbul.

Sigara tasarrufu üzere istenilmeyen alışkanlıklardan vazgeçmenizi sağlar. Ayrıyeten sigaranın vücuttaki olumsuz tesirlerini de ortadan kaldırır. Kandaki toksinleri temizler.

KAVUN VE LİMON KARIŞIMININ İNANILMAZ TESIRI…

Yaz aylarında karpuzdan sonra en tanınan olan kavun ve limon ile blendırdan geçirilip tüketildiğinde güçlü bir antioksidan tesiri gösterir. Münhasıran yaz aylarında artan kalp buhranı ve yüksek tansiyon üzere rahatsızlıklar için birebir yarar sağlayan karışım her sabah yaz uzunluğu sistemli tüketilmelidir. Güçlü bir iltihap söktürücü tesire sahip olduğundan idrar yolu ile biriken toksinleri atar. Ayrıyeten mutasyona uğramaya meyilli hücreleri yenileyerek kanser illetleri önler. Sıcak havaların en ziyade etkilediği böbreklerdir. Vücudun likit kaybı böbreklerin çalışmamasına ve kum ya da taş üretmesine neden olur. Ama bu karışım vücudun likit ve asit nispetini dengeleyerek böbreklerin fonksiyonlarını olumlu tesirler. Kış sonrası birden fazla insanın kabusu haline gelen çokça kilolarda kurtulmanın en sağlıklı yolu da sabah kahvaltıdan evvel bir bardak kavun ve limon karışımıdır.

Yorum Ekle