Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kaşıntı neden olur? Kaşıntı hangi marazların habercisidir? Kaşıntıyla nasıl başa çıkılır?

Kaşıntı neden olur? Kaşıntı hangi marazların habercisidir? Kaşıntıyla nasıl başa çıkılır?

Çeşitli sebeplerden dolayı kaşıntı meydana gelir. Bilhassa sıcaklıkların artması ile böcek ve sineklerin ısırmaları ile artan kaşıntılar beraberinde birtakım cilt marazlarını da getirebilir. Bunun yanı sıra kaşıntı birtakım hastalıklarında habercisi olabilir. Ruhsal illetler ise bunların başında gelir. Pekala kaşıntı neden olur? Kaşıntı hangi marazların habercisidir? Kaşıntıyla nasıl başa çıkılır?

Yapılan araştırmalarda bir insan gün içerisinde çeşitli sebeplerden ötürü en çokça 100 kere kaşınır. Rahatsız edici bir duruma yol açan kaşıntının tıptaki ismi “pruritus” olarak makbul. Bu kaşıntı uykusuzluk ve ruhsal marazlara yol açabilir. Kaşıntı yağlı ciltlere orantıyla kuru ciltlerde daha çokça görülür. Zira kuru ciltlerdeki tahrişin artması mümkünlüğü daha yüksektir. Başkaca alerjik reaksiyon, böcek ve sivrisinek sokmaları ile de ortaya çıkar. Kimi dış ve iç parazitler de kaşıntıya neden olabilir durumlar arasında yan alır. Birtakım kişiler bilhassa gece yatarken şiddetli kaşınmalarla uyanır. Ya da sonraki gün gözlerde çapaklanma, kaş ve kirpiklerde dökülme üzere sıhhat problemleri yaşanır. Bu da vücutlarına gözle görülmeyen dış parazitlerin olduğuna işarettir. Tüm bunların yanı sıra mantar, kansızlık, diyabet, kanser ve kan marazlarının ilaçlarının yan tesirlerinden biri de kaşıntıdır.

KAŞINTI HANGİ ILLETLERIN HABERCİSİDİR?

– Gece rahatsızlık veren ve artan kaşıntıyla bir arada ölçüsüz nokta de su tüketme isteği hem şeker illetinin hem de bağırsaklarda parazit olduğuna işaret olabilir. 

– Gözle görülür bir kilo kaybıyla birlikte artan kaşıntı ise zımnî bir kanser illetinin nedeni olabilir. Bunun için hastaların bir an evvel ekspere görülmesinde yarar var. 

– Mütemadi kaşınmada en sık rastlanan hastalık ise hormon bozukluğu yani tiroid bezlerinin şiddetli çalışmasıdır. Kaşıntıyla bir arada insanda kesinlikle saç dökülmesi ya da kalp çarpıntısı da görülür. 

– Uykusuzluk, idrar renginde değişim ve gözlerde yanma üzere belirtilerle birlikte yaşanan kaşıntı mide ve karaciğer illetlerinin belirtisidir.

 KAŞINTI NEDEN OLUR?

Tahta kurusu, kene, pire ve örümcek üzere haşeratların ısırması ile kesime yerleşen mikropların neden olduğu kaşıntı

Sedef, uyuz, bit, su çiçeği, kurdeşen ve egzema üzere cilt meselelerinin belirtileri arasında konum alır. Bu marazlar yüksek enfeksiyonlu hücreler içerdiklerinde kaşıntı ile birlikte cil tahribatına neden olur.

Kaşıntı yalnızca cilt yüzeyinde değil tıpkı hengamda vücut içi sorunlardan ötürü da yaşanma ihtimali yüksektir. Demir eksikliği, tiroid, lösemi, böbrek yetmezliği ve karaciğer marazları da kaşınmaya sebebiyet veren durumlar arasında mekan alır.

Hudut hücrelerindeki deformasyonda kaşınmaya yer hazırlar.

Birtakım besinlere karşı bağışıklığın harekete geçmesi sonucunda cilt reaksiyon nedeni ile tahribat olur. Bu da kaşınma ve sulanma üzere dertlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Kimyasal ve kozmetik eserlerde kaşınmaya taban hazırlayan durumlar arasında mekan alır.

Başkaca kimi ilaçlar örneğin antibiyotik, antifungal ve narkotiklerde alerjik reaksiyonlar nedeniyle kaşınmaya sebep olur.

Gebelik vadesinde birtakım hatunlar bilhassa karın şişmesinden kaynaklı kaşınma sorunu ile karşı karşı zıdda kalabilir.

KAŞINTININ TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilen kaşıntının neden kaynaklandığının teşhis edilmesi nispeten zorlaşır. Kaşıntının teşhisi için öncelikle fiziki bir müdahale yapılır. Daha sonra kan testi yapılır. Kan sayımı esnasında eksik çıkan kıymetlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılır. Karaciğer ve böbreklerin fonksiyonlarına da bakılarak anormal bir durum olup olmadığı denetim edilir. Kaşıntıya neden olabilecek tüm durumlar tek tek incelenir.

KAŞINTIYLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Sıcak su ve kese kaşınmayı tetikler. Halk arasında kulaktan dolma haberlerle kaşınmaya müdahale etmekten kaçınınız. Bunun bölgesine soğuk su ya da buz kompresi uygulayabilirsiniz.

Başkaca halk arasında kaşınma sırasında kolonya üzere alkollü kozmetiklerin dökülmesinin kaşınmayı durdurduğu düşünülür. Lakin kaşınmanın neden kaynaklandığı muayyen olmadığından bu cins alkol içeren unsurlar daha farklı sıhhat sıkıntılarına yol açabilir. Bunun noktasına hanede yarım bardak limon suyuna yarım soğuk su ve bir diş ekleyin spreyli bir kutuya koyun. Dolapta bir gün bekletip bu cins esnalarda kaşınan kesime bir iki defa sıkın. 

Pamuklu kıyafetler tercih edin. Sentetik kıyafetler hava sıcaklığını daha çok çekerek terlemeye ve kaşınmanın çoğalmasına neden olur.

Su tüketimini artırın fakat terleme esnasında üzerinizdeki kıyafet sayısını azaltın.

Uyuyacağınız yatağa lavanta ya da biberiye yağları damlatınız. Birebir devirde vücudunuza da sürebilirsiniz. İçerdikleri asidik çözeltiler sayesinde kaşınmayı azaltır.

Yağlı ve karbonatlı besinler noktasına, domates, peynir ve karpuz üzere besinlerin tüketimini artırınız. Bu besinler bağışıklığı güçlendirerek bağışıklığın zayıflamasını engelleyerek kaşıntıya taban hazırlayan durumları azaltır. 

Yorum Ekle