Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Salatalığın yararları nelerdir? 1 hafta boyunca salatalık tarafsanız ne olur?

Salatalığın yararları nelerdir? 1 hafta boyunca salatalık tarafsanız ne olur?

Likit bakımından öbür besinlere orantıyla en zengini olan salatalık, vücudun gereksinimi olan toksin atma ve hücreleri yenilemede de nispeten tesirlidir. Eksperlerin münhasıran mevsim geçişlerinde tüketiminin artırılmasını önerdiği salatalık, vücut ısını da denetim eder. A vitamini bakımından güçlü olan salatalığa dair merak edilen her şeyi derledik. Pekala Salatalığın yararları nelerdir? 1 hafta boyunca salatalık tarafsanız…

Serinletici ve rahatlatıcı tesirinin yanı sıra içerdiği mineraller sayesinde tüketilen favori sebzelerden biri salatalıktır. Hıyar olarak da bilinen salatalığın insan sıhhatine saymakla bitmeyen yararları vardır. Bunların başında vücudun likit nispetini dengeleme gelir. Hindistan’da yetiştirilen burada yüzyıllar evvel tüm yerküreye yayılan salatalık tıbbı ve kozmetik sahalarda kullanılmıştır. Bol sulak sahalarda rahatça yetişen salatalık, bazik su özelliğine sahip nadir besinlerde. Bu bazik su hususu içerdiği antioksidan sayesinde bakterileri yok eder. Pantotenik asit kaynağı olan salatalık bakır, potasyum, manganez, C vitamini, magnezyum, biotin ve B1 vitaminlerini barındırır. Tıpkı zamanda  fosfor ve folik asit bakımından güçlü olan salatalık konusunda kimi bilirkişiler ikazda bulunur. Besin bedeli yüksek olmadığından yan tesirlerinin de olacağı mevcuttur. 

SALATALIĞIN YARARLARI NELERDİR?

Yüzde 95 orantıda sudan oluşan salatalık toksin atmada hayli tesirlidir. Mahsusen diyet listelerinin birinci sıralarında nokta alan salatalık kilo vermede de yardımcı olur. Eksperler kıştan ilkbahara geçerken tüketilmesini tavsiye ettiği besinler arasındadır. Vücudun likit nispetini dengeleyerek, vücudu mevsim değişikliğine hazırlar.

İçeriği çözücü asitler sayesinde diş aralarındaki enfeksiyonu ve tükürükteki bakterileri yok eder. Böylelikle ağız kokusuna neden olan durumları azaltır. Salatılık birebir vakitte mide asidini ve likidini dengeleyerek yanma ekşime üzere şikayetlerin yaşanmasını önler.

Kemik ve kaslarda biriken toksinler vakitle tendonlara zara verir. Bu da şiddetli kemik ve kas ağrılarına neden olur. Salatalık içerdiği silis unsuru sayesinde kemik ve kas dokularını yenileyerek deforme olmalarını mahzurlar.

Vücudun illetlere karşı günlük B ve C vitamini alması gerekir. İki adet salatalık vücudun günlük muhtaçlığı olan bu vitaminleri sağlayabilir. 

– En tesirli idrar söktürücüdür. Sindirim meselelerinin yaşanmasını önlemede tesirli olan salatalık, varlıklı lif içeriği bakımından şişlik ve kabızlığı ketler. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Böylelikle enfeksiyon kapma orantısını azaltır.

Mevsim geçişlerinde vücudun likit istikrarını sağlayarak ısı orantısını ayarlar. Terleme üzere günlük ömür kalitesini olumsuz etkileyen durumların yaşanmamasını sağlar. Ayrıyeten tırnak ve saç bakımından da tesirlidir. Saç derisindeki hücreleri kuvvetlendirmede tesirli olan salatalık tırnakların kırılmasını handikaplar.

SALATALIK YEMENİN YAN TESIRLERI

Kabuğundaki yüksek toksinler zehirlenmeye sebebiyet verir. Mütehassıslar münhasıran tadı acımsı olan salatalıkların cilt alerjilerine neden olabileceği konusunda uyarıyor. 

Çekirdeğinde bulunan cucurbitin ismi verilen unsur idrar söktürücü özelliğine sahiptir. Ama salatalık çok tüketildiğinde vücuttan daha çokça likit atmaya neden olur.

C vitaminine sahip salatalık antioksidan özellik gösterir. Lakin bir hafta boyunca çok ziyade tüketilen salatalığın bu özelliği oksidan tesiri göstermeye başlar. Bu da vücuttaki bağımsız radikallerin çoğalmasına sebebiyet verir. 

Potasyum nispeti yüksek besinlerden biri olan salatalık çok tüketildiğinde böbreklerin süratli çalışmasına neden olur. Bu da ishal ve karın ağrısı üzere rahatsızlıkların riskini arttırabilir.

Salatalık vücuttaki likit orantısını yükselttiğinde vesair organlara olduğu üzere kalbe de zarar verebilir. orantısındaki sıvıyı artıran salatalık kalbin çokça kan pompalamasına neden olur. Bu da baş ağrısı ve nefes almada zorluk çekme üzere belirtilerle kendini gösterir.

Yapılan araştırmalarda polen, karpuz, papatya çayı, muz ve ayçekirdeğine alerjisi olan bireylerin salatalığa da alerjileri olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak kimselerde salatalığın yaptığı alerji tesirleri birinci başlarda gözle görülmez. İlerleyen vakitlerde cilt döküntüleri, ağız içi yaralar ve göz kızarıklıkları ile ilerlemeye başlar.

Yorum Ekle