Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Katlanabilir Ekranların Altın Çağı Çok Yakınımızda!

Katlanabilir Ekranların Altın Çağı Çok Yakınımızda!

Geçtiğimiz yıl, kıymetli telefon üreticilerinden bazılarının katlanabilir akıllı telefonlar tanıttığına şahit olduk. Şu ana kadar piyasaya sürülen telefonların arasında sanayinin büyük satıcılarından Samsung ve Huawei öne çıkıyor ama bu yıl, vesair pek çok akıllı telefon üreticisinin de kendi katlanabilir cihazlarını sunmaları bekleniyor.

International Data Corporation’dan Kıdemli Araştırma Yöneticisi Nabila Popal‘ın TechRadar’a söylediğine nazaran akıllı telefon piyasası, katlanabilir ve çift ekran cihazlardan oluşan yeni biçimlere hakikat yöneliyor. Başkaca bu yeni biçimlerin, önümüzdeki yıllar içerisinde fiyatların düşmesi ile birlikte premium ve ultra-premium segmentlerinde satışların artmasını sağlayacağı da söyleniyor. Sanayideki başka akımların arasında ise yüksek yenileme oranlı ekranlar ve 5G yeteneklerinin yaygınlaşması alıyor.

Popal’ın söylediğine nazaran, çeşitli tüketici teknolojileri ve yeni pratiklerde 5G tasarrufunun artması ile bir arada, telefonlar ve sair cihazlar giderek daha ilişkili hale gelecek ve tüketiciler, telefonlarını standart tasarrufun yanı sıra bir Nesnelerin İnterneti (IoT) toplanma noktası olarak görmeye başlayacaklar. Bu yüzden de 2020’nin sonlarına hakikat bu cihette bir akımın başlaması mümkün ama bu akımın yaygınlaşması önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek. Katlanabilir cihazlar ise, fiyatları düştükten sonra, hem global hem de bölgesel olarak akıllı telefon piyasasındaki en büyük ve süratli büyüme meydanı olacaklar.

Bir öbür husus ise katlanabilir ekranların telefonların dışına taşması. Lenovo, birinci çalışan katlanabilir dizüstü bilgisayarı ThinkPad X1‘i CES 2020’de, Dell ve Intel’in katlanabilir dizüstü bilgisayarının yanında tanıttı. Bu ve gibisi cihazların, tüketicilerin katlanabilir ekranlara ilgilerinin artmasına yardımcı olacakları rahatlıkla varsayım edilebilir.

GlobalData Kıdemli Cihaz Analisti Anisha Bhatia‘nın söylediğine nazaran katlanabilir ekranlar hala deneme aşamasındalar ve hem üreticiler, hem de taşıyıcılar katlanabilir ekranların kendi stratejileri içerisinde kullanılabilecekleri en yeterli formu arıyorlar. Katlanabilir ekranların büyük bir kısmı halen küçük bir kesme hitap eden cihazları olarak nispeten pahalı bir fiyata sahip.

Yorum Ekle