Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kararın BTK’ya Ulaşmasıyla Wikipedia Açılacak

Kararın BTK’ya Ulaşmasıyla Wikipedia Açılacak

Anayasa Duruşması’nın gerekçeli kararı açıklamasıyla Türkiye’de yaklaşık üç yıldır erişime örtülü olan Wikipedia’nın açılma devranı, ahir geldi.

Wikipedia’nın engellenmesi üzerine çevrimiçi ansiklopedinin sahibi olan Wikimedia Vakfı, Anayasa Duruşması’na ferdi müracaatta bulunmuştu. Bu başvuruyu geçen ay ele alan Anayasa Duruşması, Wikipedia’nın Türkiye’de engellenmesinin bir hak ihlali olduğuna karar vermişti. Bu hak ihlali kararının duruşmanın 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alındığı ortaya çıkmıştı.

Görünüşe nazaran Wikipedia’nın örtülü kalacağı günler, artık sayılı zira kararın Haber Teknolojileri Kurumu’na (BTK) iletilmesiyle birlikte Wikipedia erişime açılacak.

Anayasa Duruşması’nın Wikipedia’ya yönelik kararında şu cümleler nokta aldı:

“- Müracaatçının erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ üzere hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu sisteminin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir münasebetle reddedilmiştir.

– Bu durum laf konusu kavramların yorumlandığını düşündürtmektedir.

– Wikipedia’ya Türkiye’den erişimin engellenmiş olması yalnızca içerik sağlayıcı konumunda olan 1., müracaatçının malumat ve fikirleri yayma hakkına müdahale oluşturmamış, birebir hengamda Türkiye’deki kullanıcıların haber ve fikirlere erişime hakkını da sonlandırmıştır.”

Yorum Ekle