Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanser tedavisi var mıdır?

Vücudun değerli organlarından biri olan karaciğerin yağ bağlaması ve buradaki hücrelerin mutasyona uğraması ile ortaya çıkan kanseri hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık. Pekala karaciğer kanserinin belirtileri nelerdir? Karaciğer kanserinin tedavisi var mıdır? Haberin detayında karaciğer kanserine dair bilinmesi gereken her şeyi bulabilirsiniz.

karının sağ kısmında bulunur. Vücuda giren kimi zararlı toksinleri biriktirerek hücrelere zarar vermesini önler. Lakin yaşanan rastgele bir komplikasyonda karaciğerin bu yağ birikimini vücuttan atamaması doğrultusunda buradaki hücreler mutasyona uğrar  tümör olarak ortaya çıkan kitle kansere davetiye çıkarır. Karaciğerin uğradığı olumsuzluk tüm vücudu tesirler yani karaciğer kanseri olmuş bir kişi öteki kanserlere yakalanma nispeti artar. Mahsusen kalın bağırsak kanseri bu nispette yakalanma mümkünlüğü en yüksek  olandır. 

KARACİĞER KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Karın sağ üstünde şişkinlik yaşanması

Üst karında kramp ve ağrı

Tümör nedeniyle artan bulantı ve kusma

Yeme isteğinin azalmasına bağlı ortaya çıkan kilo kaybı

Cilt renginde sarı rengi

Dışkılamada beyaz lekeler ve ağır koku

Göz yorgunluğu ve göz marazlarının sıklıkla yaşanması

KARACİĞER KANSERİ RİSK FAKTÖRÜ

Kalıtsal illetleri olan şahıslarda

Ölçüsüz yağlı beslenme

Istenilmeyen alışkanlıklar ( alkol, sigara)

Siroz üzere karaciğerin dokusunu bozan illetler

Kronik marazlar ve birtakım ilaçların yan tesirleri

KARACİĞER KANSERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Belirtiler akabinde hastanın derhal mütehassıs bir doktora görünmesinde yarar var. Birinci evrelerde teşhis edilen kanserinden ilaç ile kurtulunabilinir. Lakin ilerleyen karaciğer kanseri önemli sıhhat meselelerini da beraberinde getirebilir. Karaciğerin son aşamasın ile karaciğerin alınması olur gelgelelim karaciğer alındığında vücudun savunma mekanizması düşer. Bu yüzden karaciğer nakline gereksinim duyulur. Tümör çok şiddetli değilse yalnızca tümör alınarak ilaç ve ek takviyelerle karaciğer temizlenir. Daha sonra kemoterapi tedavisi başlanır. Mütehassısa tabipler bu durumların yaşanmaması için sistemli bir formda karaciğer de olumlu tesir yapan besinler tüketilmesi gerektiğini savunur. 

Yorum Ekle