Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yeşil mercimeğin yararları nelerdir? Yeşil mercimek hangi marazlara âlâ gelir?

Yeşil mercimeğin yararları nelerdir? Yeşil mercimek hangi marazlara âlâ gelir?

Birden fazla kimse bilmez lakin tam bir protein deposudur. Sıhhat açısından epey yararlı olan yeşil mercimek bilhassa kış mevsimlerinde tüketilir. İçeriğinde vitamin ve mineral barındıran yeşil mercimek hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Evet yeşil mercimeğin yararları nelerdir? Yeşil mercimek hangi illetlere yeterli gelir? İşte bu soruların cevabı…

Bakla ailesine ilişkin olan yeşil mercimek, alışılagelmiş mercimeğin bir çeşididir. Tohum formunda olan bu besin, yemek ve salatası yapılarak tüketilir. Diyet yapmak isteyenler için ülkü olan yeşil mercimek, vücudun umumi kuvvetini yüksek fiyat. A, C, B1 ve B2 vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum, fosfor, iyot, çinko, bakır, kükürt ve protein bakımından epeyce zengindir. Anadolu’da yüzyıllardır tüketilen bu yerküre da en çok Orta Asya da kullanılır. Tarihçesi insanlık tarihine dayanan yeşil mercimek, sıradan mercimek üzere kalorisi yüksek değildir. Ayrıyeten tat olarak da fıstığa benzeri. Salatalar için pişirildiğinde 30, yemek için ise 40 dakika kafidir. Ziyade kaynatıldığında bezin bedeli hayli düşer. Kabukları, alışılagelmiş mercimeğe nazaran daha hassastır. Bu yüzden birinci on dakika da acilen çatlar. Protein eksikliği yaşayanlar ve et tüketmeyi çokça sevmeyenlerin tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. 

YEŞİL MERCİMEĞİN YARARLARI NELERDİR? HANGİ ILLETLERE UYGUN GELİR?

Yeşil mercimek yüksek protein sayesinde kemik sıhhatine ekte bulunur. Vücudun kas sistemini güçlendiren yeşil mercimek hastalıklı hücrelerin sayısını azaltarak vücudun bağışıklığını artırır. 

Uzun vade midenin tok hissetmesini sağlar. Tıpkı devirde lif bakımından varlıklı olan yeşil mercimek bağırsakları temizler. Yemeği yapılan yeşil mercimeğin birinci kaynama suyu içildiğinde ise sindirimi kolaylaştırır.

İçerdiği folik asit sayesinde; ergenlik geçişlerinde, menopoz, adet ve hamilelik süreçlerinde hormon dengesizliğini düzenleyerek vücudun yapısını korur. Tıpkı vakitte mütehassıslar tarafından kalp hastalarının da tüketmelerini tavsiye ettiği bir aslıdır.

Yükselen kolesterol seviyesini istikrarda meblağ. Ani yükselen ve düşen kan nispetini istikrarlar. Baş dönmesi, felç, inme ve yükselen tansiyon üzere rahatsızlıkların oluşma riskini azaltır.

Dimağ ve had sisteminin sıhhatini koruyarak illetlere yakalanma orantısını düşürür.
Demir bakımından da varlıklı olan yeşil mercimek demir eksikliği olan hastaların yanı sıra kas ve kemik erimesi hastalarına da eksperlerin önerdiği bir aslıdır.

YEŞİL MERCİMEK SUYU NE İŞE YARAR? 

Yeşil mercimek suyu boğaz enfeksiyonlarını bitirmede tesirlidir. Münhasıran yeşil mercimek kaynatılıp süzüldükten sonra içerisine bir kaşığı bal eklenerek tüketilebilir. Başkaca kilo vermek isteyenler da suyu tüketebilir. Su yüksek güç sağlayarak yağ yakımını hızlandırmanın yanı sıra metabolizmayı da düzenler. 

Yorum Ekle