Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kan vermenin yararları nelerdir? Kimlerin ne kadar kan vermesi gerekiyor?

Kan vermenin yararları nelerdir? Kimlerin ne kadar kan vermesi gerekiyor?

sıhhatinin temelini oluşturan kana her yıl yüzlerce insan muhtaçlık duymaktadır. Kan vermenin değeri konusunda her yıl etkinlikler düzenleyen mütehassıslar, sıkıntı durumda kalmış hastaların hayatlarını kurtarmanın yanı sıra kişinin kendi sıhhatine da olumlu ekler sağladığını vurguluyor. Pekala kan vermenin yararları nelerdir? Kimlerin ne kadar kan vermesi gerekiyor? Sizler için insanlık için kıymetli olan kan verme hakkında merak edilenleri haberin detayına ekledik.

Alyuvar, akyuvar ve kan pulcuklarından oluşan kan, atar, toplar ve kılcal damarlar aracılığıyla vücudun her yanına yayılır. Birebir özellikli imalatlardan bir araya geliyormuş üzere görünse de farklı unsurlardan oluşur. Yani bilim literatüründen homojen değil heterojen bir unsur olarak kabul edilir. Bir erişkinin vücudunun yüzde 13’ünü oluşturur. Likit bir hadle olan kan daima hareket halindedir. Yüzde 90’nı sudan oluşan kanda  plazma proteinleri, aminoasitler, karbonhidratlar, yağlar, hormonlar, üre, ürik asit, laktik asit, enzimler, antikorlar, sodyum, potasyum, iyot, demir ve bikarbonat elementleri mevcuttur. Bu elementler vücut içindeki alışverişi sağlar. Kan organların hücrelerinin işlevselliğini artıran mineral ve vitaminleri de taşır.

KANIN VÜCUTTAKİ VAZIFELERI;

Kandaki plazmalar kendilerini 48 saatte bir yeniler. İçeriğinde şekerde barındıran kanın dört vazifesi vardır. Bir himaye; içerdiği oksijenle trombositleri artırarak yaralanmalar esnasında pıhtılaşmayı hızlandırır. Taşıma vazifesinde ise; besinlerle vücuda giren vitamin ve mineralleri metabolizmada modüller. Savunma vazifesi; vücuda giren virüs ve bakterilere karşı anti vazifesi görür. Vücuttaki ısıyı istikrar de fiyat. Bu kadar yarar sağlayan kana kimi hasta kimseler ya da kaza sonrası ağır yaralanan insanların gereksinim duyduğu önemli bir kaynaktır. 8 kan öbeği vardır ve insanoğlunda bu kan öbekleri acilen hemen herkes de bulunur. Bu yüzden bir insanın hayatını kurtarmak bir farklı kimsede mevcuttur. Mütehassıslar bu yüzden insanların kan bağışı yaparak değerli bir hizmet üstlendiklerini vurguluyor. Ayrıyeten kişi kan bağışıyla tıpkı artırımdan kendi sıhhatini da korur. Kanın temizlenmesi için yılda iki kere yenilenmesi gerekir. Bilirkişilerde bunun yaşanması için kişinin kan vermesi gerektiğini vurguluyor. 

KAN VERMENİN YARARLARI NELERDİR?

Kan veren kişinin kan hücreleri genç hücreler üretmeye başlar bu da bağışçıyı daha dinç yapar.

Artan canlı kan yapısı kemik iliğinin yağlanmasını önler.

Kanda oluşan yağ nispeti düşer, vücuda eşit ölçüde yağ yayılır,

Kan bağışı yapılmadan evvel, AIDS, Hepatit B, Hepatit C ve Sifiliz üzere tehlikeli marazların araştırılması yapılır. Böylece kan veren kişinin bu illetleri taşıyıp taşımadığı ortaya çıkar. 

Kan verdikten sonra gerilim azalırken, yüksek tansiyon dengelenir.

Kan veren kişinin yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleri azalır.

Nizamlı yapılan kan bağışı kalp bunalımı riskinin azalmasına neden olur.

Verilen kandan sonra vücuttaki kan kendini istikrarlar bu da sistemli kan veren kişinin bir vücut nispetine sahip olmasını sağlar. Yılda en az iki sefer kan verilmelidir.

KİMLER NE KADAR KAN VERMESİ GEREKİYOR?

Kan veren kişinin 18 yaşını doldurması gerekiyor. Başkaca 50 yaşından da küçük olmalı. Birebir hengamda kan kıymetlerinin yüksek olması hem kendi sıhhati hem de hastanın sıhhatini olumlu tesirler. 2 ay aralıklarla kan bağışı yapılır. Yılda minimum 2 maksimum 4 sefer kan verebilir. Kişinin kilosu da 50’nin aşağısında olmaması gerekir. Aksi halde kan veren kimsede kimi komplikasyonlar gelişir, 

Yorum Ekle