Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Magnezyumun eksikliği ne üzere dertlere neden olur? Hangi besinlerde magnezyum bulunur?

Magnezyumun eksikliği ne üzere dertlere neden olur? Hangi besinlerde magnezyum bulunur?

Ruhsal ve fizikî rahatsızlıklara taban hazırlayan magnezyum eksikliği hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet magnezyumun eksikliği ne üzere problemlere neden olur? Hangi besinlerde magnezyum bulunur? Vücuttaki birtakım eksik mineral ve vitamin önemli sıhhat meselelerine davetiye çıkarır. Bunların başında da magnezyum minerali gelir. Bu yüzden haberin detayında magnezyum eksikliğine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bilim lisanında “Hipomagnezemi” olarak bilinen magnezyum eksikliği birçok sıhhat sıkıntısına neden olur. İnsan vücudu için kıymetli olan bu mineralin eksikliği kimi belirtilerle kendini gösterir. Kuvvet depolama ve metabolizma için kıymetli olan bu mineral vücuttaki asidi istikrarlar. Tıpkı devirde kas ve kemik sistemi için de epey kıymetlidir. Magnezyum kalsiyum minerali ile bir arada kemik ve kaslarda aktiflik gösterir. Kalsiyum kasın kasılmasını sağlarken magnezyum gevşemesinde yardımcı olur. Diş ve diş yapısında bulunan hücrelerin sıhhatini fosfor hususu ile bir arada korur. Damar zarındaki elsatikiyetini ve kan basıncını sisteme sokar. Böylelikle riskli illetlerin yaşanmasını maniler. Bunların yanı sıra hücrelerin büyümesi ve yenilenmesini destekler. Vücudun sağlıklı işleyişi için yarar sağlayan magnezyum had hücrelerinin elektriksel sinyallerinin akıllıca yapılması için gereklidir. Bu sinyaller hormonları bile olumlu tesirler. Hem fizikî hem ruhsal marazların ortaya çıkmasına sebep olan magnezyum eksikliğini gidermek için gün içerisinde magnezyum içerikli besinler tüketilmelidir.

MAGNEZYUMUN VÜCUDA YARARLARI NELERDİR?

Beyindeki kortizol hormonu odaklanmak için kullanılır. Fakat bu hormonun yüksek olması vücudun gayrı işlevleri açısından önemli sıhhat sıkıntılarına davetiye çıkarıyor. Bunların başında da gerilim gelir. Kortizonu dimağda dengeleyen en tesirli vitamin ise magnezyumdur. 

Vücudun iç istikrarı için kan seviyesinin sıradan seyretmesi gerekir. Lakin yanlış beslenme ve vücuda alınan gereksiz birtakım besinler kan seviyesini olumsuz tesirler. Bu durumu istikrarda tutmak magnezyum unsurunun hizmetidir. 

Memnunluk hormonu, istikrarda kalması içinde magnezyum kıymetlidir. Magnezyumun yerinde ölçüde olduğu bir vücutta depresyon ve dert bozukluğu üzere ruhsal rahatsızlıkların yaşanma mümkünlüğü azalır.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ NE ÜZERE DERTLERE YOL AÇAR?

Yorgunluk ve ağır gerilimli hissetmek,

Gün içerisinde güç düşüklüğünde artış,

Mütemadi sonlu ve asabi bir ruh hali,

Uyku sorunları,

Istenilmeyen kolesterol seviyesinde yükseklik,

Adet periyotlarındaki ağrıların daha şiddetli yaşanması,

Kalp çarpıntısı, ani tansiyon yükselmesi ve sık sık baş dönmesi,

Böbreklerde ve idrar yollarında taş kum oluşumu üzere belirtiler magnezyum eksikliğine işarettir. 

HANGİ BESİNLERDE MAGNEZYUM BULUNUR?

150 gram Ispanak yaklaşık olarak 90 mili gram magnezyum içerir.

200 gram kabak çekirdeği günlük magnezyum muhtaçlığının %80’ini karşılar. Fakat kabak çekirdeği yüksek kalori içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir.

80 gram balık ortalama 60 mili gram magnezyum içermektedir.

125 gram haşlanmış yeşil fasulye günlük magnezyum gereksiniminin %7’sini karşılar. 

200 gram pirinç ortalama 60 ulusal gram magnezyum içermektedir. 

90 gram avokado yaklaşık olarak 35 ulusal gram magnezyum içerir.

80 gramlık muz 20 ulusal gram magnezyum içermektedir.

K vitamini, tiamin, riboflavin, demir, fosfor, potasyum ve bakır içeren soya fasulyesinin 80 gramı günlük magnezyum muhtaçlığının %50’sini karşılar.

150 gram süt yaklaşık 20 ulusal gram magnezyum içerir. 

1 avuç ay çekirdeği günlük magnezyum muhtaçlığının %10’unu karşılar. 

150 gram bitter çikolata yaklaşık olarak 450 ulusal gram magnezyum içermektedir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Mütehassıs denetimi olmadan magnezyum eksikliği ilaç takviyesi ile giderilmemelidir. Aksi halde ishal huzursuzluk, vücut ısısında büyük değişiklik, mütemadi uyku isteği üzere durumlara neden olur. an testi ile magnezyum eksikliği ortaya çıkar. Birebir vakitte idrar testi de yapılması gerekir. Daha sonra eksper takviye ölçüsünü ilaçlarla ya da doğal yolla belirler.

Yorum Ekle