Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mor havucun yararları nelerdir? Mor havuç nasıl tüketilir? Mor havucun besin pahaları

Mor havucun yararları nelerdir? Mor havuç nasıl tüketilir? Mor havucun besin pahaları

Siyah havuç olarak da bilinen mor havucun insan sıhhatine yararları olduğunu biliyor muydunuz? Güçlü bir antioksidan olan mor havucun bilhassa şalgam imalatında kullanılıyor. Kış aylarında sıklıkla kullanılan mor şalgam memleketimizde Konya ve Afyon’da yetiştirilir. Sizler için vitamin ve mineral deposu olan mor havuç hakkında merak edilenleri haberin detayına ekledik.

Yeraltı besinlerinden biri olan havucun yetiştiği toprağa nazaran yeryüzünde binlerce çeşidi bulunmaktadır. Turuncu olanı sıklıkla tüketilmesine karşın mor olanı ise günümüzde giderek yaygınlaşmaya başladı. Antioksidan bakımından güçlü olan mor havuç, Afyon ve Konya’da yetiştirilir. Hususî üretim yapılan mor havuç, turşu imalatında kullanılır. Göz ve mide hastalıklarına yarar sağlayan mor havuç, yüzyıllardır alternatif tıpta da tüketilen bir besindir. Turuncu havuca nazaran lafa ve beta karotenleri ziyade olan mor havucun iki tanesi vücudun muhtaçlığı olan B vitamini kompleksini basitçe karşılar. İç Anadolu’da tüketimi ziyade olan mor havuçtan şalgam ve salata yapılır. Çiğ olarak da tüketilebilen mor havuç, kendisine de mor ya da siyah rengini veren antioksidan unsurlar içerir. Bu özelliği yalnızca sıhhat değil kozmetik ve azık renklendiricisi olarak da kullanılmasına neden olur. Kış mevsiminde topraktan çıktığından tüketimi de bu aylarda ziyadedir. 10. yüzyıl da Fas İmparatorluğu tarafından keşfedilip üretilmeye başlandı. Uzak şark memleketlerinde ise toprak yapısı farklı olduğundan halli çıkan mor havuç burada da sıklıkla tüketilir. Mor havucun besin bedelleri ise; lif, potasyum, manganez, antosiyanin, oksidatif, C ve A vitaminlerinden oluşuyor. 

MOR HAVUCUN YARARLARI NELERDİR?

Oksidatif içerdiğinden kandaki toksinleri temizlemede tesirli olan mor havuç; kalp ve damar marazlarının riskini azaltır. Bed kolesterol seviyesini düşürmenin yanı sıra kan basıncını denetim altına alarak ani felç ve inme üzere sıhhat sıkıntılarının önüne makbul.

Vücudun muhtaçlığı olan B vitamini kompleksini tek seferde sağlar. Bu vitamin kompleksi bilhassa organlardaki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Başkaca işlevselliğini artırarak almalarını handikaplar.

Mor havucu sair besinlerden ayıran en kıymetli özelliği antosiyanin hususudur. Bu husus antioksidan özelliği olmasını sağlar. Mor havuçta bulunan husus ve nispetiyle birebirdir. Bu sayede vücutta muaf radikal sayısı azaltır. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. 

Antioksidan özelliği başkaca başlı başına dimağ sıhhatini da tesirler. Beyindeki hücreleri yenilenmesini sağlarken zihinsel gerilemeye neden olacak mahsusen ileri yaşlarda yaşanma ihtimali olan unutkanlık illetine yakalanma riskini düşürür.

Kalorisi yüksek olması kilo almaya değil tam aksisi vermeye yardımcı olur. Lif özellikli de olduğundan vücudun hem gücünü artırır hem de yağ yakımını hızlandırır. Yapılan araştırmalarda sistemli olarak mor havuç tüketen şahısların en sağlıklı kilo verdikleri tespit edilmiştir. 

Bağırsak sorunu sindirim marazlarının başında gelir. Münhasıran iltihaplanması ve flora sayısının düşmesi bağırsakların işlevselliğini düşürür. İnflamatuvar üzere marazlar da bu düşme sonucunda görülür. Önemli bir hastalık olan inflamatuvar, bağırsak kanserine kadar yol açabilir. Lakin mor havuç bağırsakların işlevselliğini artıran lif bakımından nispeten zengindir. Kabızlık üzere sıkıntıların oluşmasını bile maniler.

Mor havuç vücuttaki ödemi atmada da tesirli bir besindir. Bununla bir arada yaşlanmayı önler. 

MOR HAVUÇ NASIL TÜKETİLİR?

Ara öğünlere eklenen mor havuçtan çeşitli salata ve yemek tanımları yapılabilir. Ayrıyeten suyu sıkılarak tüketilebilir.

2 orta uzunluk mor havucu rendeleyip zeytinyağıyla birlikte kavurun içerisine damak zevkine nazaran tuz ve limon ekleyip üzerine yoğurt dökerek tüketebilirsiniz. Başkaca patates üzere uzun uzun kesip zeytin yağda kavurup yiyebilirsiniz. Rendeleyip zerzevat çorbalarına ekleyebilirsiniz. 

Yorum Ekle