Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kakulenin yararları nelerdir? Kakule tasarruf alanı! Kakule çayı ne işe yarar…

Kakulenin yararları nelerdir? Kakule tasarruf alanı! Kakule çayı ne işe yarar…

Uzak şark mutfağının eşsiz lezzetlerinden biri olan kakulenin insan sıhhatine da birçok yararı vardır. Vücuttaki tüm toksinleri temizleyen kakule hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Günümüzde tanınan hale gelen kakule kahveye eklenip tüketildi. Pekala kakulenin yararları nelerdir? Haberin detayında kakuleye ilişkin merak edilenleri bulabilirsiniz.

Vitamin ve mineral takviyesi olarak tüketilen kakule zencefil ailesine aittir. Yemeklerde ve tatlılarda baharat olarak kullanılan kakulenin ayrıyeten çayı da yapılır. Hindistan, Malezya ve Nepalüzere memleketlerde yaygın tüketilen kakule ekseriyetle baharat olarak kullanılır. Bu devletlerden öteki devletlere ithal edilen bitki tat vermek emelli derhal çabucak her ortamda kullanılır. Memleketimizde yetişme koşulları bulunmayan kakule ithal edilerek marketlerde satılır. Yıl uzunluğu yeşil kalan kakule bitkisi çiçek açtıktan sonra sarı bir tonda da görülür. İçeriğinde A, C vitaminlerinin yanı sıra sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, fosfor ve magnezyumüzere unsurlar barındırır. Yüksek antioksidan içeriği de vücuttaki tüm toksinleri idrar ve dışkılama yolu ile atar. Nepal, Vietnam, Kmboşya ve Sri Lanka üzere devletlerde sıkça kullanılır. Bu memleketlerde kıymetli misafirlere kakule çayı ikram edilmesi gelenektir. 

KAKULE TASARRUF YERI

Türk kahvesi sevenler için farklı bir lezzet olan kakule, imalat esnasında öğütülerek eklenir. Yapanların birçok kahvenin makine yanına cezvede yapılmasının daha hoş olduğunu söylüyor. Kahveye kattığı aroma ve lâtif kokunun yanı sıra daha yararlı hale gelir. Bunun yanı sıra toz hale gelen kakule keklere eklenebilir. 

KAKULENİN YARARLARI NELERDİR?

İçerdiği fosfor mide asidini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Besin atıkları sonrası mide ve bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesini sağlar.

Mütehassıslar adet devrindeki bayanların şiddetli sancılarını azaltmak içinde kakulenin tesirli olduğunu vurguluyor. 

Ruhsal durumlarla baş etmede yardımcı olur. Mahsusen tasa, depresyon, panik atak ve gerilim üzere rahatsızlıklar için gece yatmadan evvel bir bardak kakule çayı içilmesinde yarar var. 

Kandaki yararlı hücreleri dengeleyerek yüksek tansiyon riskini azaltır. Başkaca damarların tıkanmasını da engelleyen kakule kap rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. 

Antimikrobiyal özelliği vücuttaki iltihapları temizler. Kas ve kemiklerdeki ödemin yaşanma ihtimalini azaltır.

  Tıpkı hengamda ağız içerisindeki enfeksiyonları azaltarak dişlerin çürümesini ve ağız kokusunu ketler. 

Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan üst teneffüs yolu hastalıklarına bağlı oluşan boğaz iltihaplanmalarına da yarar sağlar.

Yüksek magnezyum kandaki şekeri istikrarlar. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. 

Yapılan araştırmalarda kakule tohumunun içerisinde bulunan anti-inflamatuar bağışıklığı güçlendirerek kanser hücrelerini azaltır.

KAKULE ÇAYI NE İŞE YARAR…

Kaynamış bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kakule tozu atınız. 10 dakika demlenmeye bırakınız. Süzdükten sonra bir çay kaşığı bal ekleyerek içiniz. Kakule çayını münhasıran ağır iş temposundan sonra bir bardak tüketilerek azalan serotonin hormonunun yükselmesine yardımcı olur. Tıpkı hengamda baş ağrısını azaltır. Adet periyotlarında yaşanan şiddetli kramp ağrılarının yaşanmasını önler. Mide bulantısı üzere durumlarda tüketilmesi tavsiye edilir. enfeksiyonun çoğalmasının önüne makbul. 

Yorum Ekle