Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kaparinin yararları nelerdir? Gebre otu olarak da bilinen kapari hakkında merak edilenler

Kaparinin yararları nelerdir? Gebre otu olarak da bilinen kapari hakkında merak edilenler

Tabiatta zaten yetişen kaparinin bir vesair ismiyle gebre otu dikenli bir bitki cinsidir. Evet kaparinin (Gebre otu) yararları nelerdir? Küçük tomurcuklar halinde yetişen kaparinin ekseriyetle turşusu yapılır. Sindirim sistemine hayli âlâ gelir. Sıhhate inanılmaz yararı olan kaparinin hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Haberin detayında kaparine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Kebere, keper, gebere, gebre otu, kedi tırnağı, menginik, karga kavunu ve  hint hıyarı olarak da bilinen kapari Ege Yerinde daha çokça yetişir. Tomurcukken de tüketilebilen bu meyve tabiatta resen yetişir. Kısa uzunluklu konum bitkisi olan kapari 200 yıl rahatlıkla yaşar. Azık dalında sıklıkla kullanılan bu meyve birebir devranda kozmetik endüstrinde de kullanılıyor. Yerküre umumunda bu meyvenin turşusu bile yapılıyor. Devletimizde yeni yeni tüketimi artan bu meyve Avrupa da garnitürü olarak tüketilmektedir. 200 gram çiçek tomurcuğunda 134 mg fosfor, 18 mg demir, 48 mg protein, 24 mg selüloz ve 4 mg lipid içerir. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bahsi geçen kapari tablet biçiminde de satılır. Alternatif tıpta kapari otu tohumları diş ağrılarına âlâ gelir. Münhasıran kilo vermede yarar sağlayan kapari, düşük kaloriye sahiptir. Aroması ağır olmadığından yemeklere eklenebilir. Bilim literatüründe “Capparis spinosa” olarak bilinir. Ülkemizde İç Anadolu, Şark Karadeniz ve Güneydoğu yerinde yetiştirilmektedir. Kapari çoklukla meze ve turşusu kurulur. Üstelik tuz kapariyi sertleştirmez. 

KAPARİNİN YARARLARI NELERDİR?

Antik Yunan çağlarında Aristo ve Hippokrat tarafından kimi hastalıklarda ilaç olarak kullanılmıştır. 

Flavonoid hususu bakımından varlıklı olduğundan bu sayede yüksek orantıda antioksidan tesiri gösterir. Bu özelliği sayesinde vücuttaki tüm özgür radikalleri idrar yolu ile atar. Ödem toplanmasını önler.

Lif orantısı yüksek olduğundan sindirim rahatsızlıklarının yaşanmasını önler. Kilo vermede yardımcı olur. Mahsusen turşu hali tüketildiğinde uzun vade tokluk hissi vermenin yanı sıra vücudu dinç tutan bir kuvvet de sağlar. Kronik yorgunluk üzere durumların yaşanma riskini azaltır.

Kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu meyve kemik ve diş gelişimine ek sağlar. Gelişimlerini desteklerken birebir hengamda daha güçlü olmalarına da destek olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan önemli rahatsızlıkların riskini azaltmada vücuda destek olur.

Akciğer ve karaciğerin temizlenmesini destekler. Bu iki organda vücudun temel organları arasında mekan alır. Münhasıran karaciğer yağlanmasını önleyerek bölgesel kiloları ve cilt sıhhatini olumlu destekler.

KAPARİ NASIL TÜKETİLİR?

Taze olanları evvel tuzlu suda daha sonra sirkeli suda bekletilerek turşu yapılır.

Meyve olmadan tomurcuk hali de turşu yapılır. Ekseriyetle pizza üzerine konulan materyallerle bir arada mekan alır. 

Klasik olarak balık, beyaz et ve al et üzere yemeklerin yanına pişirilerek eklenir.

Kış ayları için yapılan domates soslarının tadını güçlendirmek içinde kullanılır.

KAPARİ ÇAYI NASIL YAPILIR?

Vücudun bağışıklığını güçlendirmek için kapari çayı için aktarlardan işlenmiş hali alınır. 2 su bardağı su yeterlice kaynatıldıktan sonra ocak kapatılır. İçine bir tatlı kaşığı kapari otu atılır. 5 dakika demlenmeye bırakılır. Daha sonra ılık halde bir bardak tüketilir. Kapari çayı taze tüketilmelidir. Ayırca kaynatılan kapari çayı tonik olarak da kullanılabilir. Sivilce ya da yara temizlemede tesirlidir. 

KAPARİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Direkt tüketilmesi konusunda bilirkişiler önemli ikazlarda bulunuyor. Zira kapari otu zehirli bitkiler arasında giriyor. Bu yüzden kapari otunu aktarlardan işlenmiş hali alınması öneriliyor. Ayrıyeten evlatlar ve gebelerin tüketmemesi gereken bir ottur. Kapari çayı ziyade tüketildiğinde mide ağrısı, baş dönmesi ve halsizlik üzere sıhhat meselelerine neden olur. 

Yorum Ekle