Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Defne yaprağının yararları nelerdir? Defne ve limon karışımı! Defne yaprağı çayı…

Defne yaprağının yararları nelerdir? Defne ve limon karışımı! Defne yaprağı çayı…

Çok güçlü bir antienflamatuar tesire sahip olan defne yaprağı, herkesin bildiği üzere cilt sıhhatine inanılmaz yararları var. Bunun yanı sıra yaprağı kaynatılıp tüketildiğinde kuru öksürükten kabızlığa kadar birçok illete yarar sağlar. Akdeniz defnesi olarak da bilinen defne yaprağı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet Defne yaprağının yararları nelerdir?

Akdeniz iklimine mahsus yetişen Akdeniz defnesi, ağaç çeşidi kendine has kokusuna sahiptir. Alternatif tıpta kullanılan ağacın yaprakları Türkiye ihracatında büyük hakka sahiptir. Ağacın gövdesinin alt kısmı gri üst kısımları ise yeşil renktedir. Yaprak kısımlarından etrafa koku yayılır. Bu yaprakların en büyük düşmanı yaprak biti denilen bir böcek çeşididir. Memleketimizde defne yaprağı kurutularak yemeklerde ve şerbet prodüksiyonlarında kullanılır. Faklı bir tat veren defne yaprağı salça imalatında da tercih edilir. Süs bitkisi olarak meskenlerde de yetiştirilen defne yaprağı, soğuk havaya karşı epey hassastır. İçeriğindeki yağ hususlarının de uçucu özelliğinden ötürü yemeklerde kullanılan sağlıklı yağlar arasında mekan alır. Defne yaprağı antioksidan, analjezik, antienflamatuar ve antikonvulsant özelliklerine sahiptir. Münhasıran kozmetik kesiminde kullanılan defne yaprağı, krem, sabun ve şampuan üzere şahsî bakım eserlerinde ham unsurudur. Antik Yunan’da yaz kış hem yeşil kaldığından ölümsüzlük iksiri olarak görülür. Bu yüzden her şeyde kullanılırmış. Bilim literatüsünde “Lauracase” olarak geçen ve defnegillere aittir. Herdem ağacında yetişen bu yaprakların üç tipi vardır. Azor, Akdeniz ve Kanarya Adaları yaprakları olarak bilinir. Fakat en yaygın Akdeniz yaprakları kullanılır. 

DEFNE AĞACININ ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Akdeniz iklimi dışında yetişen sair defne yaprakları zehirli olabilir. Bu yüzden eksperlerin en çok tavsiye ettiği Akdeniz nahiyesindeki defne yapraklarıdır. Yapılan araştırmalarda buzul çağından evvelki yıllarda defne yaprağı neredeyse tüm Afrika ve Akdeniz havzasında varmış. Ama buzul çağı ve sonrasında değişen toprak yapısıyla kıyı bölümlerle sonlu kalmış. Defne yapraklarının yetiştiği nahiyede içerdiği öjenol özünden ötürü çok beğenilen bir koku vardır. Bu öz bilhassa esans olarak çıkartılıp kozmetik kolunda kullanılır. 

 DEFNE YAPRAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Mısır kitabelerinde yüzyıllardır defne yaprağının keşfedildiği ve birçok meydanda kullanıldığı ortaya çıktı. Yemeklerde hem tatlandırıcı hem de güzel koku vermesi nedeniyle kullanılmasının yanı sıra içerdiği antiseptikler sayesinde mahsusen kozmetik eserlerin ham hususu olarak da eklenmiştir. Mısır hatunlarının sıklığının bu yaprağa borçlu oldukları söylenir. Bu nam sayesinde defne yaprağı Osmanlı bayanlarının da dikkatini çekmiştir. Cilt yüzeyini temizleyen ve daha canlı parlak göstermesiyle bilinen defne yaprağı, sıhhat açsından kimi illetlere da yarar sağladığı görülmüştür. 

DEFNE YAPRAĞI ÇAYI NE İŞE YARAR? NASIL YAPILIR? DEFNE VE LİMON KARIŞIMI

Çok güçlü bir antienflamatuar olan defne yaprağının kesin bir tesirinin görülmesi için en ülkü demleme hali yaprakların sıcak suya eklenip bekletilmesidir. Kaynamış olan kaynar suyunun içine 3 tane defne yaprağını atıp 5 dakika yakın demlenmesini bekleyin. Defne yapraklarını güvendiğiniz bir aktarcıdan almaya dikkat edin. Aksi halde bir tesirini göremezsiniz. 5 dakikaya demlenen çayı süzerek boşaltın. Vücuttan ödem atmak için içerisine bir yemek kaşığı limon suyu ekleyip tüketin. Bu çay kuru öksürüğü  anında keser. Sigaradan hasar almış akciğerlerin temizlenmesini sağlar. Karaciğerin fonksiyonlarını artırır. Ayrıyeten defne yaprağı çayı hudut hücrelerini yenilediğinden yorgunluğu atarak motivasyonu artırır. 

DEFNE YAPRAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Defne yaprağı üst teneffüs yolları illetleri için çayı yapılarak tüketilir. Yüksek analjezik özelliği olan defne yaprağı boğaz enfeksiyonuna neden olan hücreleri azaltır. Balgam söktürücü tesiri ile boğazları temizler. Bir bardak suyun içine 2 defne yaprağı atıp 5 dakika kaynatın. 1 dakika bekledikten sonra süzüp içerisine bir tatlı kaşığı bal ekleyip tüketiniz. 

Yüksek ateşlenmeler esnasında 5 bardak suyun içerisine 10 tane defne yaprağı atıp kaynatın. Daha sonra soğuyan suya arı bir bez kesimini bu suya batırıp göğüs, ense ya da alnınıza koyun yarım saatte bir değiştiriniz. 

atıklarından kaynaklı böbreklerde oluşan taşların düşürülmesinde de defne yaprakları epey tesirlidir. kaynar suyun içine 4 yaprak defne atıp kaynatın. Günde bir kez tüketin. Her gün bir bardak tüketilen bu çay vakitle taşların erimesine ve mesaneden çıkmasını sağlar.

10 defne yaprağını toz haline gelene kadar öğütün. Bu toza daha sonra üzerine yarım su bardağı sıcak su ekleyip karıştırın. Bu karışımı saç köklerinize sürüp bir saat bekleyin. Saç köklerini besleyen karışım deforme hücreleri güzelleştirir. Saçta bit ay da kepek varsa kısa vadede bitmesini sağlar.

Yüksek antioksidan sayesinde vücudu hür radikallerden arındırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Marazlara karşı adeta vücutta kalkan görür.

Folik asit vücudun olmazsa olmazıdır. Vücudun günlük muhtaçlığı olan folik asit hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Mahsusen hamilelik vadesinde alınması gereken bir husustur. Bu unsur gelişiminde tesirlidir. 100 gram defne yaprağı günlük folik asit gereksinimini karşılar.

Yemeklerden sonra yaşanan mide ekşimesi üzere sindirim sıkıntıları için 2 gram defne yaprağını yarım bardak su ile karıştırın. İçerisine toz halinde zencefil ekleyip kaynatın. 5 dakika sonra süzüp tüketin. Sindirim sorunlarını sık sık yaşayan şahısların günde iki kez tüketmesinde yarar var. 

Glukoz ve kolesterol seviyeleri düşürmede tesirli olan defne yaprağı, hem şeker hastaları hem de kalp damar hastaları tüketebilir. 5 defne yaprağını bir bardak suda kaynatın. Sabah aç karna tüketin.

DEFNE AĞACININ YAN TESIRLERI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda defne yaprağının rastgele bir yan tesirine rastlanmamıştır. Ama her şeyin aşırısı üzere münhasıran defne yaprağı çayının çok sık tüketilmemesi gerekir. Ayrıyeten tarife elverişli formda defne yaprağı çayı yapılmalı.

Yorum Ekle