Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin faydaları! Jack fruit meyvesi tüketimi…

Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin faydaları! Jack fruit meyvesi tüketimi…

Ağaçta yetişen en büyük meyve unvanına sahip olan jack fruit meyvesi, yaklaşık 25 cm civarındadır. 35 kiloya kadar çıkan jack fruit meyvesi, ananasa benzeyen bir tadı var. Güneydoğu Asya memleketlerinde yetiştirilen jack fruit meyvesi yerküreye buradan ihraç edilir. Flavonoid pigmentleri içeren jack fruit meyvesi hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık. Pekala Jack fruit meyvesi nedir?

Dutgiller ailesine ilişkin olan jack fruit meyvesinin ilmî literatürdeki ismi artocarpus heterophylls olarak makbul. Düşük rakımlı kesimlerdeki ağaçlarda yetişen yerkürenin en büyük meyvesidir. Hindistan, Bangladeş, Nepal ve Sri Lanka üzere devletlerde yetiştirilir. Fakat tüm yerküreye Malay Yarımadası’nda satılır.Tat olarak muz ve ananasa benzetilir. Kesildiğinde içinden çıkan tohumları patates üzere kaynatılarak tüketilir. Alternatif tıpta ülser hastaları için hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp ilaç hazırlanır. Hayli etli ve yağlı bir meyvedir. Tropik meyveler arasında en farklı olan jack fruit, sıhhat yerinde da kullanılır. İçeriğinde yüksek ölçüde C vitamini olduğundan güçlü bir antioksidandır. Lakin tüketimi konusunda bilirkişiler ihtarda bulunur. Zira jack fruit meyvesi nispeten yağlıdır. Bu vücut fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir. 

JACK FRUİT MEYVESİNİN FAYDALARI!

Güçlü antioksidan içerdiğinden vücuttaki toksinli hücreleri basitçe atar. Ayrıyeten hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylelikle kanserli illetlerin oluşmasını köstekler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudun direncini artırır.

A vitamini bakımından da varlıklı olan jack fruit meyvesi gözlerin işlevselliğini artırır. Illetlerin önüne makbul. İleri yaş illetlerinden biri olan katarak marazını engellemede tesirli besinlerden biridir.

Kemik ve kas gelişiminde ekte bulunduğundan gebe hatunların ve gelişim çağındaki evlatların tüketilmesi tavsiye edilir. Fakat porsiyonuna bir mütehassısın karar vermesi gerekir. 

Lif açısından güçlü olan jack fruit bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Kabızlığın önüne makbul. Kilo vermek isteyenler için ülküdür. Lakin çokça tüketildiğinden ishale ve yağlanmaya neden olur. Günde 75 gram kafidir.

Ağız içini temizlemede de tesirli olan jack fruit meyvesi, birebir devirde buradaki hücrelerin öbür besinlerden ötürü mutasyona uğramasını önler. Tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler.

Meyvelerde nadiren bulunan B vitamini kompleksi bakımından hayli zengindir. Bu vitamin kümesi vücuttaki tüm organlarda bulunan hücrelerin süratle yenilenmesini sağlar. Birebir devirle işlevselliği artırır. Böylelikle cilt sıhhatine da olumlu ekleri vardır. 

Ispanaktan sonra folis asit bakımından en güçlü besindir. Folik asit kan hücrelerinin sayısını artırır. Kansızlığın oluşmasını maniler. Hudut hücrelerini koruyarak ruhsal marazların yaşanmasını önler. Mahsusen günümüzde yaygınlaşan depresyon riskini azaltır.

Kalp suratını, basıncını ve hücrelerini denetim altında tutan bakımından da güçlü olan jack fruit, vücut likidini da istikrarlar. 

JACK FRUİT MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Asya memleketlerinde yaygın olarak yapılan Curry yemeğinin ham hususudur. Acılı bir yemektir. Jack Fruitin içinden çıkan patatese benzeri tohumlardan yapılır.

Tohumları hem kaynatılarak hem de kızartılarak tüketilebilir.

Dondurma ve krema imalatında kullanılır. 

Hem baharatlı yemeklerde hem de tatlılara eklenir.

Konservesi yapılarak 60 hafta boyunca koruma edilebilir. 

Jack Fruitin yetiştiği ağaçtan çıkartılan süte benzeri unsur yılan sokmalarında kür imalatında kullanılır. 

Yorum Ekle