Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Cezeryenin yararları nelerdir? Cezeryenin yapılışı & Cezeryenin içindekiler…

Cezeryenin yararları nelerdir? Cezeryenin yapılışı & Cezeryenin içindekiler…

Akdeniz Yeri’nde yaygın olarak tüketilen imgesi lokuma benzeyen cezerye tam bir vitamin ve mineral deposudur. Vücudun günlük gücünü tek seferde karşılar. Gerilim ve yorgunluk üzere marazlara yarar sağlar. Kahvenin yanında tercih edilen cezerye hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet cezeryenin yararları nelerdir?

Arapçada havuç manasına gelen Cezerye, havuç, toz şeker ve Hindistan cevizi ile yapılan bir tatlı çeşididir. İçerisine Antep fıstığı, fındık yahut ceviz eklenebilir. Omega-3 ve A vitamini bakımından varlıklı olan besinlerin bir araya gelerek yapılan bu tatlı tipi münhasıran kış aylarında ortaya çıkan illetlere yarar sağlar. Havuçlar rendelenip kaynatılır. İçerisine toz şeker eklenir. Uygunca kaynatılır. Bu esnada içerisine isteğe yukarıda sayılan kuruyemişleri eklenebilir. Daha sonra anlaşılan süreçlerden geçirilir. Kimi yörelerde tüm süreçler yapıldıktan sonra ateşte kavrularak da tüketilir. Akdeniz Bölgesin’de sıklıkla yapılır. Mersin yöresinde adım başı her yanda var. Arap kültüründen yüzyıllar evvel kültürümüze girdi. Kahve ya da çay üzere içeceklerle birlikte ikram edilir. Bunun dışında yöre halkı misafirlerine ikram ederek onlara paha verdiklerini gösterir. Buraları ziyaret eden turistlerin ise ikramlık olarak tercih ettiği tatlı çeşididir. İçeriğinde havuç bulunduğundan besin kıymetleri birebirdir. Bunun yanı sıra içerisine fındık, ceviz ya da Antep fıstığı konulduğunda bu paha iki kat artar. 

CEZERYENİN YARARLARI NELERDİR?

A vitamini bakımından varlıklı olduğundan göz sıhhati için birebir yarar sağlayan ülkü bir besindir. Eksperler havucu direk tüketemeyenler için önerir. Münhasıran ileri yaşlarda görülen katarak marazının önüne makbul. Şayet içeriğinde ceviz varsa birebir devirde gözlerin görme nispetini artırır.

İçeriğinde fındık içeren cezerye cildin yenilenmesini destekler. Hücrelerin oluşumunu koruyan fındıklı cezerye saçların daha daha gür çıkmasını sağlar. Anti aging tesir göstererek yaşlanmayı geciktirir.

Tüm çeşitleri kronik yorgunluğu ortadan kaldıracak en doğal besindir. Had hücrelerin yapısını korur. Bu sayede ruhsal marazların yaşanma mümkünlüğünü da azaltır. Metropollerde yaşayanlar için mütehassıslar, günde en az ortalama iki dilim tüketmesi gerektiğini vurguluyor.

Lif bakımından varlıklı olan cezerye bed kolesterolü düşürerek kalp ve damar sıhhatine yarar sağlar. Bunun yanı sıra sindirimi düzenler hem kabızlığı hem de ishalin oluşmasını önler. Birebir devranda diyet yapanlar için ülkü bir tatlı çeşididir. Ölçüsüz tüketilmedikçe kilo vermede yardımcı olur.

Yüksek vitamin ve mineral içerdiğinden vücudun kuvvetini yükseltir. Klâsik olarak yeni evlenen çiftler tüketir. Hem yumurtalığı korur hem de erkeklerdeki sperm nispetini artırır.

Had hücrelerini güçlendirdiğinden dimağa de yarar sağlar. İleri yaşlarda görülen unutkanlık ve alzheimer üzere illetleri önler.

Yorum Ekle