Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ağız içi yara nedir & neden olur? Doğal yolla ağız içi yaraları geçirme…

Ağız içi yara nedir & neden olur? Doğal yolla ağız içi yaraları geçirme…

En sık rastlanan sıhhat dertlerinden biri olan ağız içi yaralar kimselerin neredeyse ömür kalitesini düşürür. Yeme ve içme zorluğu çıkaran ağız içi yaralarından doğal yollarla kurtulmayı sizler için araştırdık. Çeşitli marazlar nedeniyle ortaya çıkan ağzı içi yaranın uzun sürmesi tehlikelidir. Evet Ağız içi yara nedir & neden olur?

Ağız boşluğunda ve diş etlerinde meydana gelen ucu açık iltihaplı yaralara; pamukçuk ya da ağız ülseri denir. Ağız yaraları C vitamini eksikliğinden ötürü görülmektedir. Ağızda çıkan yaralar bireylerin; yemek yeme, sıcak içecek tüketme ve dişleri fırçalama üzere aktivitelerine ket olur. Ömür kaliteyi olumsuz etkileyen ağız içi yaralar hastalık olduğu kadar önemli hastalıklarında habercisi olabilir. Topluluğun yüzde 25’inde görülen ağız içi yaralar, kimisinde bir müddet sonra geçse bile kimisinde ise uzun bir geçmez. Ağız içi yara her ne kadar önemli bir hastalık üzere görülmezse de devrinde tedavi edilmediğinde kimi sıhhat dertlerine neden olur. 

AĞIZ İÇİ YARA NEDEN OLUR?

Düşük bağışıklık sistemi,

Hormonal bozukluk,

asidinin kimi nedenlere bağı ağza kadar gelmesi,

Besinlere olan alerjik zayıflık

Bilinçsiz diş fırçalama sonucu yaşanan tahribat,

Alkol ve sigara üzere makûs alışkanlıklar,

Ağız içi yaraları umumiyetle bâtın ateşlenme sonrası,

Gerilim, depresyon ve korku üzere ruhsal rahatsızlıklarda, 

Adet periyodu, ergenlik geçişleri, gebelik ve menopoz üzere hormon değişikliklerinin olduğu devirlerde,

C ve D vitaminleri eksikliğinde,

Asidik meyve ve baharatların şiddetli tüketilmesi sonrası,

Ehliyetsiz paklık, 

Kimi ilaçların yan tesirlerinden ötürü ortaya çıkar.

AĞIZ İÇİ YARANIN ÜÇ ÇEŞİDİ VARDIR;

Herpetifrom ülserasyon, halk arasında uçuk olarak isimlendirilen bu yara herpes virüsünden ötürü ortaya çıkar. Bu yaralar bulaşıcı değildir. Lakin çok sık tekrar eder.

Küçük ülserler, bu yaralar saklı ateşlenme sonrası ortaya çıkar ve devirle bizatihi makbul. Lakin yaraların miktop kapmaması için doktora başvurmak gerekir. Aksi halde güzelleşme vadesi uzar.

Büyük ülserler, bazen bir kaç tane yara bir araya gelerek oluşan bu ülserler, kişinin günlerce ağrı çekmesine neden olurlar.

AĞIZ İÇİ YARALAR DOĞAL YOLLA NASIL MAKBUL?

Eksperler ağız içi yaralarına umumiyetle antibyotik özellikli gargaralar verirler. Lakin hanede yapabileceğiniz metotlarla de bu yaralardan kurtulabilirsiniz.

Tuzlu su gargarası, ağız içi yaralarında tesirli usullerden biri olarak bilinir. Bir çay bardağı suyun içine üç çay kaşığı tuz atılarak hazırlanan önümü günde 3 kere uygulanması gerekir.

Misvak, diş ve diş etlerini temizlemede doğal tekniklerden biridir. Diş etlerinde oluşan yaralara misvak yeterli gelir. 

Bir kaşık sumağı bir ılık bardağı suya ekleyip karıştırınız. Bu karışımla 2 dakika bir ağzınızı çalkalayınız. Sumak hem oluşan yaralardaki enfeksiyonu azaltırken hem de ağız içindeki virüsleri temizler. Diş sıhhatinde tesirli olan doğal yollardan biridir. 

Yorum Ekle