Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Intel ve Google, Chromebook Iştirakini Güçlendiriyor

Intel ve Google, Chromebook Iştirakini Güçlendiriyor

Intel, Chromebook üretmek için Google ile olan iştirakini bir adım daha ileriye taşıyacağını CES 2020‘de duyurdu. İki firmanın yeni Chromebook’lar için tasarım ve teknik özelliklere yönelik tanımlamalar oluşturmayı kapsayan teşebbüsü, birinci olarak geçen sene ortaya çıkmıştı.

Intel’in Project Athena programına dahil olan Chromebook’ların Core i5 yahut i7 işlemciler, parmak iziyle yahut düğmeyle “süratli uyanma“, güzelleştirilmiş pil ömrü ve şarj, WiFi 6, dokunmatik ekran, ince çerçeve üzere özelliklerle sunulması planlanıyor. Athena teknik özelliklerini taşıyacak birinci Chromebook’lar, CES 2020‘de Samsung ve Asus tarafından duyuruldu.

Artık işlemci devi, Google ile olan iştirakini derinleştireceğini söylüyor. İşlemcilerinin Chromebook’larda kullanılması için değer oluşum ediyor; bunun yanında ittifak, Chromebook işini genişletmek isteyen Google için de değerli. Google’dan ChromeOS yönetici yardımcısı John Solomon, TechCrunch’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu, Google için değerli bir değişiklik. Chromebook’lar başlangıçta eğitim kesiminde başarılıydı, lakin önümüzdeki 18 aydan iki yıla kadar planımız tüketici ve kurumsal kullanıcılara ulaşarak daha da genişlemek. Bu kullanıcılar daha büyük beklentilere ve bu cihazların nasıl kullanılacağına dair daha geniş bir fikre sahipler. Bu, daha çokça performans sunmamız gerektiği manasına geliyor.”

Project Athena’yı kullanan şimdiye kadarki laptopların tamamı Windows ile geliyordu fakat Intel, en başından beri Chromebook’ların da teşebbüse dahil edileceğini söylüyordu. Chromebook’lar son vakitlerde Google tarafından yalnızca mekteplilere yönelik değil, iş kullanıcılarına da hitap eden cihazlar olarak tanıtılmaya başlandı. Firmanın bu istikametteki çalışmalarının devam etmesini bekleyebiliriz.

Yorum Ekle